Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » 10 Adımda Gençleşin – Yaşlanmayı Geciktiren Güzellik Sırları

10 Adımda Gençleşin – Yaşlanmayı Geciktiren Güzellik Sırları

Hepimiz yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunu biliyoruz, ama yaşlı görünmemek için büyük çaba gösteriyoruz. Zaman içerisinde bizim kontrolümüz dışında olan birçok genetik ve diğer faktörlere bağlı olarak yaşlanıyoruz.

Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı ile yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı öncelikle kendimizi takiple başlar. Bu sayede sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz. Yüz bölgemizde oluşan ince çizgiler ile birlikte kırışıklar, cilt lekeleri ve yüzümüzde bulunan sarkmaları yapacağımız birkaç püf nokta ile geciktirebiliriz. Yaşlanma insanlar için kaçınılmazdır, ancak cildimizin daha genç görünmesini sağlamak ise bizim elimizdedir. Özellikle 10 adımda cildimizdeki yaşlanma belirtilerini geciktirerek güzelliğimizi koruyabiliriz.
İşte Cildimiz İçin 10. Adımda Uygulayacağımız Yaşlanma Karşıtı Güzellik Sırları

1. İyi Bir Cilt Bakım Temizleme Kürü Uygulayın.

İyi bir Cilt Bakım Temizleme Kürü Uygulayın
İnsanların yaşı ne olursa olsun, sağlıklı cilt her zaman kendini belli eder. Buna binaen cildiniz sağlıklı olduğu sürece yaşlanma belirtileri kedini çok geç gösterecektir.
Her gün sabah ve gece olmak üzere yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyin. Bu türde yapılan temizlik ile birlikte cildinizde bulunan yumuşak ve gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yüzünüzü temizlerken dikkat etmeniz gereken önemli kural yüksel alkol içeren ve cildinizi aşırı derecede kurutan maddeleri kullanmaktan kesinlikle kaçının
Günde iki kez yüz, boyun, eller ve bacaklar üzerinde uygulayacağınız temizleme işlemlerinde kaliteli nemlendiriciler kullanmayı ihmal etmeyin. Yapılacak bu işlemler ile birlikte cildinizin yaşlanmaya karşı savunma mekanizmasına yardımcı olabilirsiniz.
Haftada iki kere yüzünüzü cildinizi tahriş etmeden peleng uygulaması yapınız. Yapılacak uygulamalar ile hücre yenilenmesini yaparak, daha genç görünmenizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca yüzümüzde bulunan ölü deri hücreler ile bu sayede temizlenmiş olur, pürüzsüz ve sağlıklı, parlak ve taze cilde sahip olabiliriz.

2. Cildiniz için Uyumlu Cilt Bakım Ürünleri seçin

Cildiniz için Uyumlu Cilt Bakım Ürünleri seçin
Bir çok kişi cilt bakım ürünlerini yanlış kullanarak hatalar yapmaktadır. Bu hatalı uygulamalar ile birlikte cilt üzerinde karıncalanma, kaşıntı, kurulur ve cilt üzerinde tahrişler oluşabilmektedir. Bu tür uygulamaları önlemek ise aslında çok kolaydır.
İlk öncelikle yapmamız gereken cildimizin türünü belirlemek olacaktır. Daha sonra sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek için cildimize uygun cilt bakım ürünlerini seçilmesi gerekmektedir. Cildimize bakım yaparken çok sayıda kozmetik ürünü bir arada kullanmak ise yapılan yanlışlardan birisidir.
Cilt bakım ürünleri içinde yer alan retinol, pepditler ve antioksidanların kullanım tarihlerine dikkat edilmesi gereklidir. Retinal kolajen ve elastik üretim cilt bakım ürünleri fazla kullanılmamalıdır. Daha genç bir cilt için peptitler yanında yardımcı olmak amaçlı olarak kolajen üretimini ve hücre onarımını arttırabilirsiniz. Antioksidanlar cildimizin güneş ışınlarından korumak için doğal bir cilt güzelliği veren önemli bir yardımcıdır. Cildinizin türü için emin değilseniz bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

3. Günlük Olarak Güneş Işınından Faydalanın

Günlük Olarak Güneş Işınından Faydalanın
Güneş güzellik uzmanları tarafından tavsiye edilen en son yaşlılık karşıtı olarak bilenen koruyucu niteliğindedir. Güneşin yararlı ışıkları yanında aynı zamanda zararlı ışınları cildimize zarar verebilir. Bu sebeple Yaz, kış, sonbahar veya yağmurlu günlerde dahi evinizden dışarı çıkarken güneşin zararlı etkilerinden cildimizi korumak için, kaliteli bir güneş kremi uygulamasını ihmal etmeyin.
Güneşin yararlı ışınları dışında cildimize zarar veren ve çok fazla maruz kalınan güneş ışınları ile cildimizde bulunan elastin ve kolajen kaybı yaşanmaktadır. Bu kayıplar sonrasında cildimizde sırası ile güneş lekeleri, kırışıklıklar, düzensiz cilt renkleri, kuruluk, sert cilt ve güneş yanığı oluşumları cildimizde görülmektedir.
Kış aylarında dahi güneşin ışınlarından koruyucu SPF15 uygulanılması gerekmektedir. Cildimizin en çok yaşlılık karşıtı için geliştireceğimiz bölgeleriniz, yüz bölgesi, kulaklar, boyun, bacak ve ellerde güneş kremi uygulamaları yapılması önemlidir.

4. Günlük Uyku Güzellik Verir

Yıllardır genç görünümlü kalmak için insanlar tarafından söylenen güzellik uykusu sözü esasen gerçektir. Uyku gençliğimizi korumak için en güçlü gençleştirici tedavi olarak bilinmektedir. Günlük güzellik uykuları 7 ila 8 saat arasında olmalıdır.
Uyurken insan metabolizmasının adrenalin ve kartikosteroid düzeyleri düşer ve vücudumuz büyüme hormonlarını üretmeye başlar. Bu süre boyunca vücudumuzda hücre onarımı ve büyüme işlemleri gerçekleştirilir. Eğer yeterli derecede uykumuzu almıyorsak, vücudun bu işleyişinde bozulmalar oluşur. Kırışıklar, donuk cilt ve cildimizde oluşan ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri bir çok şekilde insanlar tarafından görülmektedir.
İyi bir gece uykusu ile daha iyi bir hafıza, stressiz bir ruh hali, dikkat ve konsantrasyon gibi bir çok yararlarının yanı sıra, insanların kalk rahatsızlıkları ile kalp krizinin riskinin azalması sağlanır. Güzel bir uyku için yapmamız gerekenler arasında, yatmadan önce kafeinli içeceklerden uzak durmak, Ilık bir banyo ile birlikte, doğru bir yatak ve güzel bir yastık ayarlamamız yeterli olacaktır.

5. Günlük Egzersizler
Egzersiz vücut ve zihin için iyidir. Düzenli egzersiz kan akışını artırır ve cildimizi sağlıklı ve canlı tutar. Aynı zamanda hormonları düzenler ve rahat bir uyku için sizi hazırlar. Araştırmalara göre egzersiz sağlık açısından en önemli potansiyele sahip bir uygulamadır. Kalp hastalığı, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Günlük yapılan egzersizler ile vücudumuzun dayanıklılığı artar. Kas gücü, denge ve kemik yoğunluğu için yapılan egzersizler insan yaşamında büyük önem taşır.
Günlük 20 ila 30 dakika boyunca fiziksel aktiviteler ile kendinize zaman ayırın. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için egzersiz olarak yürüyüş, dans, bisiklet, bahçe ve hatta ev işlerini yaparken bile kendiniz için hareketler belirleyebilirsiniz. Bu tarzda yapılan Aerobik ve yoga derslerine katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.