Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » 3 Günlük Şeker Detoksu ile Çok Daha Hızlı Kilo Verin

3 Günlük Şeker Detoksu ile Çok Daha Hızlı Kilo Verin

Vücuttaki ani kilo artışına neden olan şey sadece karbonhidrat ve yağlar değildir. Hemen hemen her gün tükettiğimiz şeker de en az bunlar kadar etkilidir.

Normal şeker tüketimi sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmezken çoğu insan farkında olmadan fazla şeker tüketir.

Gazlı ve ambalajlı içecekler, kahvaltı gevrekleri, salata sosları, aromalı yoğurt ve gıdalara eklenen şekerler vücuda bilmeden aldığımız şekerler grubundadır.

Karbonhidrat içeren ürünlerde şeker açısından oldukça zengindir. Bal gibi gıdalar, saf meyve suları, kuru üzüm, mango ve muz bu tür karbonhidratlar bakımından zengindir.

Vücut enerji için karbonhidratları kullanır. Genellikle sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bu ürünlerin kan şekerinde ani bir artışa neden olduğu için vücuda olumsuz etkileri olabilir.

3 günlük şeker detoksu

Şeker, aşırı tüketildiğinde vücudun besin alımını engellemektedir.

Şekerin doz aşımı belirtileri hiperaktivite ve buna bağlı yorgunluk (şeker rezervleri çöktüğü için), mantar enfeksiyonları, depresyon, baş ağrısı, soğuk algınlığı ya da sinüs problemleri, zihinsel oryantasyon bozukluğu ve uyku nöbetleri içerebilir.

Aşırı şeker tüketimi ayrıca diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır ve kanserin ilerlemesini, özellikle meme kanseri teşvik edebilir.

Şeker Tüketimi ve Kilo

Yüksek miktarda şeker tüketiminde, vücut enerji için gerekli olanını kullanır ve geri kalanını yağa dönüştürerek depolar.

Ayrıca, dışarıdan alınan şekerler doğal şekerler gibi metabolizmaya katılmaz. Bunun yerine, sırasıyla bağırsaklara giderler ve bağırsak bakterilerinin davranışını değiştirerek kan şekeri seviyesini yükseltirler. Bu şekerler daha çok yağa dönüştürülürler.

Şeker bağımlısı olanların vücutları, alınan şekeri direk yağa dönüştürme yoluna gider. Sonunda bu yağlar bel, kalça, uyluk ve yüzde görünmeye başlar.

Yavaş yavaş değil hemen bırakın

Şeker yemeye devam ederek şeker bağımlılığından kurtulmak neredeyse imkansızdır. Eğer gerçekten kilo vermek ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu dakikadan sonra kesinlikle şeker tüketmeyin.

Şekeri bırakırken üzüntü, baş ağrısı, baş ağrısı, bulantı, yorgunluk ve isteksizlik gibi klasik yoksunluk belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. 

Şeker atakları özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar. Yemekten sonra şeker alamayan vücut beyne tekrar aç olduğuna dair sinyaller gönderir. Tabi şeker bağımlıları bu durumda hemen tatlı bir şeyler yemek yoluna koyulurlar.

Bu durumda yenilen çerez yada kurabiye türü şeyler üzüntüyü giderir ve baş ağrısını keser. Daha doğrusu bağımlılar böyle hisseder.

Bu döngüyü kırmak için şekerden tamamen kaçınmak gerekir. Yavaş yavaş bırakayım yöntemi vücudunuzun size oynadığı psikolojik bir oyundur.

Bir kaç gün boyunca yoksunluk belirtileriyle savaşarak bu bağımlılıktan tamamen kurtulabilir ve sağlığınıza kavuşabileceksiniz.

3 Günlük Şeker Detoksu Diyeti

1.Gün

 • Kahvaltı: 1 kase çilekli veya bademli yulaf yada 3 yumurta
 • Kuşluk atıştırması: küçük bir kase fındık
 • Öğle yemeği: 1 kase az pişmiş bal kabağı, havuç, pancar, yaban havucu, şalgam, fasulye veya haşlanmış tavuk göğsü.
 • Akşam yemeği: bir kase yeşil fasulye ile balık – tavada brokoli ve mantar (Eğer gerçekten aç iseniz ) yada somon

2. Gün

 • Kahvaltı: 1 kase çilekli veya bademli yulaf yada ıspanaklı omlet (sotelenmiş)
 • Kuşluk atıştırması: küçük bir kase fındık
 • Öğle yemeği: Sarı ve kırmızı biber ile hazırlanmış ızgara kabak, isterseniz limon ve sirke ekleyebilirsiniz yada zeytinyağlı ve limonlu rendelenmiş yeşil ve kırmızı lahana salatası, isterseniz içine havuç ve maydanoz katabilirsiniz.
 • Akşam yemeği: Seçtiğiniz sebzeler ile hazırlayacağınız ve buharda pişireceğiniz sebzeli güveç ve fasulye çorbası veya yeşil lahana, brüksel lahanası ve şalgamı tavada kavurup yiyebilirsiniz.
ONCEKI SAYFA1 / 2

4 Yorum

 1. ne kadar saçma. Kahvaltı gevreklerin de şeker var deyip..üstüne diyetin ilk günü kahvaltı gevreği ye demek

 2. Bu bilgiler kaçmaz teşekkürler asuman hanım.

 3. Yulaflı gevrek yok zaten

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.