Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Ağlamanın Şaşırtıcı Faydaları

Ağlamanın Şaşırtıcı Faydaları

İlişkimiz bittiği zaman, işimizden ayrıldığımızda, yakınlarımızı kaybettiğimizde, en sevdiğimiz filmde hayal kırıklığı yaratan yada üzücü bir sahne seyrettiğimizde hepimiz zaman zaman ağlamışızdır. Bebeğinizi ilk görüşünüz yada yıllar sonra eski bir dostunuzu gördünüz de yaşadığınız mutluluk bu tür gözyaşlarını getirebilir.

Aslında her gün gözyaşı bezleri yaklaşık 10 gr senede de 3.5 kg gözyaşı üretir. Ayrıca, kadınlar erkeklere göre daha sık ağlarlar. Dünya psikoloji Dergisinde yayınlanan bir makalede erkekler ayda 1,3 defa ağlarken kadınlar ayda ortalama 5,3 kez ağladığı belirtiliyor.

Bu arada göz yaşları da bazal gözyaşı, refleks gözyaşı ve hatta psişik gözyaşları (duygular tarafından üretilen gözyaşı) olmak üzere üçe ayrılıyor. Ağlayan insanlardaki refleks gözyaşının içinde yüzde 98 oranında su varken, duygusal gözyaşlarının içerisinde yüksek düzeyde stres hormonları vardır. 

Fiziksel olarak ağlamanın görüş bulanıklaşması ve göz kabarıklığı gibi ufak fiziksel yan etkileri olsa da ruhsal rahatlama anlamında bir sürü avantajı vardır.

Duygusal gözyaşı döktüğünüz sırada vücudunuz aslında stres nedeniyle biriken toksin ve hormonları atar. Ayrıca, gözyaşları göz irisini sakinleştirici ve gözleri yatıştırıcı yeteneğe sahiptirler. Ancak, güzelliğine dikkat eden hanımlar ağladıktan sonraki sabah gözlerinde şişlik ve kabarıklıkla uyanmamak için yatmadan önce kesinlikle iyice yüzlerini ve gözlerini yıkamalıdırlar.

Ayrıca, son bilimsel araştırmalara göre gözyaşları hem pozitif enerji sağlıyor hemde negatif enerjiyi vücuttan tasfiye ediyor. Yani, ağlarken kesinlikle utanmayın, ağlamak kadar doğal ve normal bir şey yoktur. Aşağıdaki faydalarını öğrendikten sonra tüm acıların üstesinden göz yaşı ile gelebilirsiniz.

İşte ağlamanın şaşırtıcı faydalarından bazıları. 

1. Ağlamak toksinleri vücuttan atıyor

aglamak-toksinleri-vucuttan-atiyor

Ağlamayla stresle ilişkili hormon düzeylerini yükselten kortizol, zararlı toksinler ve kimyasallar vücuttan atılır.

Vücudumuz sağlığımızı olumsuz etkileyen ve duygusal gerginlik oluşturan ekzokrin salgılarını da idrar, terleme, nefes alıp verme ve ağlamayla vücuttan atar.

Ayrıca ağlama ile birlikte vücutta doğal ağrı kesici görevi gören lösin-enkefalin (bir endorfin) hormonu salgılanmaya başlar. Buda hem vücudu rahatlatır hemde toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Bu anlamda gözyaşları doğal terapiye ya da masaj seanslarına benzer özellikler gösterir, ancak çok daha az maliyetli!

Ancak, bu temizlik sadece strese bağlı gözyaşları ile mümkündür. Fiziksel tahriş edici maddelerden kaynaklanan gözyaşları ile ilgisi yoktur.

2. Ağlamak stres ile başa çıkmanıza yardımcı olur

aglamak-stres-ile-basa-cikmaniza-yardimci-olur

Ağlamak stres ile başa çıkmak için güvenli ve etkili bir yoldur.

Duygusal gözyaşları vücuttan aşırı kortizol salınımı için önemli bir rol oynar. Ağlarken vücuttan atılan bu hormon aslında stres ve gerginliği giderici etki yaparak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Sadece bu da değil, gözyaşları kanınızdakinden 30 kat daha fazla manganez (bir ruh halini değiştiren mineral) içerir. Böylece ağlama ile vücuttan atıldımı kendinizi çok hafif ve stressiz hissedersiniz.

Stresli zamanlarda ağlamak çok önemlidir. Bu, kalp krizi ve beyin hasarı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Stres aynı zamanda kalp hastalığı, yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet ve obezite gibi sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

Ayrıca ağlayarak stres sırasında vücutta biriken ACTH gibi kimyasalların atılmasına yardımcı olur.

İyi bir ağlama ile kendinizi çok daha iyi hissedebilir ayrıca olumsuz duyguların ve hayal kırıklığının üstesinden gelebilirsiniz.

3. Ağlamak moralinizi düzeltir

aglamak-moralinizi-duzeltir

Üzücü bir film izlerken başlangıçta ruh halinizde bir düşüş yaşar ve ağlayabilirsiniz, ancak sonradan ruh haliniz bazal seviyelere göre daha yüksek bir şekilde geri döner.

Ağlama ile birlikte vücut endorfin yani iyi hissetme hormonu salgılayacak ve rahatlayıp harika hissedeceksiniz. Ayrıca, endorfin hormonunun ağladıktan sonra tatlı bir uyku veren hafif bir sedatif etkisi vardır.

2011 yılında Kişilik Araştırma Dergisinde yayımlanan bir çalışmada, ağlamanın ruhu geliştirdiği olgusunun kanıtladığı yayınlandı.

2014 yılında Psikoloji Frontiers Dergisinde yayınlanan bir çalışmada ağlamanın insanın kendisini yatıştırmada herhangi bir anti depresan ilaçtan çok daha iyi bir ruh haline yol açtığı ortaya konmuştur.

2015 yılında Motivasyon ve Duygu Dergisinde bu deyimi kanıtlamak için bir çalışma yapıldı ve yine 2015 yılında yayınlandı. Araştırmacılar ağlama ve ruh halinin durumu arasındaki ilişkiyi gözleyen bir çalışma yaptı. Ağlamanın ilk etapta moral bozukluğuna neden olsa da genel olarak ve ilerleyen zamanlarda çok sağlıklı bir ruha halline neden olduğu belirtildi.

Ancak, anksiyete ya da duygu durum bozukluğu olan insanlarda bu halin oluşum olasılığı daha azdır.

4. Ağlamak Görüşünüzü Netleştirir

aglamak-gorusunuzu-netlestirir

Ağlama eylemi tahriş olan gözleri temizlemenin yanı sıra görüşü de netleştirir.

Gözlerin içine yabancı bir cisim veya tahriş edici bir madde girdiğinde göz yaşı bezleri hemen aktifleşerek göz yaşlarını salar ve gözü yıkayıp temizler.

Ayrıca refleks gözyaşı olarak da bilinen bu sıvı, glikoz ve lizozim, antibakteriyel koruma ve yüzeyde ve gözlerinin içindeki hücreleri besleyen antiviral enzimler içerir. Bakteriler gözlerin dış koruyucu duvarını yıkmaya çalışır, bu nedenle göz yaşı bu göze her hangi bir zarar gelmesin diye bunları öldürüyor.

Ayrıca Ulusal Göz enstitüsünün yaptığı çalışmaya göre ağlayan göz de sürekli olarak nemli olduğu için kir ve mikrop tutunamayacaktır.

Göz bebekleri ve göz kapaklarının bu şekilde yağlanıp sulu kalması da doğrudan görüşü etkiler ve net bir görüntü sağlar. İyi bir ağlamadan sonra, nispeten eskiye göre daha iyi ve net göreceksiniz.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.