Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Akciğerleri Temizleyen Kişisel Detoks Nasıl Yapılır

Akciğerleri Temizleyen Kişisel Detoks Nasıl Yapılır

Akciğerler, ana görevi nefes alıp vererek oksijen alıp karbondioksiti vücuttan atan önemli bir solunum organıdır. Bu organ hiç bir zaman dinlenmez, sürekli çalışır, bu nedenle akciğerleri sağlıklı tutmak çok önemlidir. Düzenli olarak akciğer temizliği yapmak şarttır.

Akciğer temizliği ve detoksu, genellikle çevresel toksinleri, zararlı organizmaları ve bronşlardaki tahriş edici birikimleri temizlemeye yardımcı olur.

Böylece, normal akciğer işleyişini teşvik etmiş olursunuz. Akciğerlerdeki şişlik ve iltihap azalır, akciğerlere canlılık ve güç gelir ve gençleşir. Ayrıca, hava yollarındaki mukus atılır ve kan dolaşımı artar.

Hatta kronik bronşit, astım, boğaz enfeksiyonları ve ağız kokusu rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olur. Akciğerleri temizlemek çok ayrıntılı bir iş değildir. Basit yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile eşleştirilmiş bazı ev ilaçları ile bu işi yapabilirsiniz.

İşte akciğer temizliği ve ciğer detoksu için en iyi 10 yol.

1. Derin Nefes

Derin nefes almak vücudunuza daha besleyici oksijen sağlayarak akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu yöntem ciğerleri güçlendirir ve solunum yollarını temizler. Ayrıca, enerjiyi artırır ve stresi azaltır.

 1. Rahat bir yerde sırt üstü uzanın.
 2. Ellerinizi göğüs kafesinin bittiği yere, karnınızın üstüne yerleştirin.
 3. Gözlerini kapatın. 5’e kadar sayarken burnunuzdan derin nefes alın.
 4. 2 saniye nefesinizi tutun, sonra yavaşça 5’e kadar sayarak nefesi verin.
 5. Yöntemi seans başına 9 veya 10 kez tekrarlayın.
 6. Bu nefes egzersizini günde 2 ya da 3 kez yapabilirsiniz.

2. Hint Yağı Paketi

Akciğer temizliği için, ev yapımı hint yağı paketinden yararlanılabilir. Bu yağ iltihabı azaltır ve lenfatik dolaşımını artırır.

Paketi yapmak için sadece organik, soğuk preslenmiş hint yağı kullanın.

 1. 2 veya 3 adet yün fanilayı 1 fincan sıcak hint yağında bekletin.
 2. Büyük bir plastik levha üzerine uzanın.
 3. Akciğer alanlarını kapsayan, göğüs ve yanları üzerine bu yün fanilaları koyun.
 4. Fanilaları büyük bir plastik örtü ile kapatın.
 5. 1 ile 2 saat boyunca böylece yatın.
 6. Son olarak, paketleri çıkarın ve yağ kalıntısının kurtulmak için vücudunuzu ılık suyla durulayın.
 7. Yöntemi en az bir ay boyunca, haftada 2 kez tekrarlayın.

3. Kekik

Kekik akciğerleri temizleyici bileşikler olan karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından zengindir. Bu ot akciğerlerde iltihaplanma ve tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca genzi temizler ve rahat nefes almanızı sağlar.

 • Astım ya da diğer solunum problemlerinden muzdarip olanlar günde 2 bardak kekik çayı içebilir. Çayı hazırlamak için kurutulmuş kekikleri yaklaşık 5 dakika sıcak suda bekletin.
 • Ciğerlerin detoksu için, bir bardak ılık süte ya da çaya birkaç damla kekik yağı katın ve günde en az bir kez için.
 • Ayrıca, yemeklerinizde taze veya kurutulmuş kekik kullanabilirsiniz.

4. Meyan

Ciğerleri temizlemenin başka etkili bir yöntemi de meyan kullanmaktır. Onun anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri bronşiyal tüplerin iltihabı azaltır.

Ayrıca, onun antibakteriyel ve antiviral özellikleri boğaz ağrısı, kuru öksürük ya da alerjene maruz kalmayı önler ve hafif akciğer enfeksiyonlarının tedavisinin yanı sıra, akciğer tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

 • Solunum ya da akciğer problemleri yaşayanlar birkaç gün için günde 2 ile 3 bardak meyan kökü çayı içebilir. Çayı hazırlamak için, 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı meyan tozu katın ve 10 dakika dinlendirin.
 • Başka bir seçenek olarak, biraz bal ile yarım çay kaşığı meyan tozunu karıştırın ve bir kaç gün için günde iki kere bu karışımdan yutun.

Not: Bu bitki hamile kadınlar, bebekler ve şeker hastaları, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek hastalığı olanlar veya düşük potasyum düzeyine sahip kişiler için uygun olmayabilir.

5. Zencefil

Akciğerler detoksu için zencefili kullanabilirsiniz. Hatta zencefil akciğer kanserinin tedavisine yardımcı olabilir.

 • Akciğerlerinizi güçlendirmek için günde 2 ile 3 bardak zencefil çayı için. Çayı hazırlamak oldukça basittir. Bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı dilimlenmiş zencefil katın ve 10 dakika boyunca kaynatın. Ardından süzün ve tat katması için biraz limon suyu ve bal ilave edin.
 • Yemeklerinize çiğ zencefil katabilirsiniz. Ayrıca doktora danıştıktan sonra zencefil eki alabilirsiniz.

Not: kalp veya yüksek tansiyon ilacı kullanan insanlar zencefili dikkatli tüketsin.

6. Nane

Nane doğal yoldan akciğer temizliği yapar. Nane ve nane yağı solunum yolu düz kaslarını gevşeterek rahat nefes almanıza yardımcı olur.

 • Güçlü akciğerler için, her gün 3 ile 5 tane nane yaprağı çiğneyin.
 • Tıkanıklığı tedavi etmek için, bir tencere sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin ve buharından soluyun.
 • Ayrıca günlük 2 bardak nane çayı içebilirsiniz. Sıcak bir bardak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı ekleyin. 5 ile 10 dakika boyunca dinlendirildikten sonra için.

Not: Eğer safra taşı öyküsü varsa bu bitkiyi kullanmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.