Akneden Kurtulmak için Evinizde Uygulayabileceğiniz Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Akne her yaştan insanı etkileyen yaygın bir cilt problemidir. Gençler vücutta artan hormon düzeylerinden dolayı akne sorunundan muzdarip olurlar. 

Uykusuzluk, çok fazla stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve heyecanlı bir yaşam tarzı da aknelere neden olabilir. Akne yüz, göğüs, sırt ve kafa derisi üzerinde görünebilir. Aknenin kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, sorunu önlemek veya en aza indirmek için kiler ve buzdolabınızda bulunan ortak malzemeleri kullanarak bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

İşte sivilcelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Kabartma Tozu

Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat cildiniz için nazik bir peeling olarak çalışmaktadır . Böylece, gözenekleri açar ve ölü deriyi temizler.

Ayrıca, cildin pH dengesini düzenlemeye yardımcı hafif bir anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Tüm bu özellikleri akneyi temizlemek için mükemmel bir ev yöntemi olur.

 • Bir ya da iki çay kaşığı kabartma tozuna az miktarda su katarak bir maske hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye sürün ve bir kaç dakika beklettikten sonra durulayın.
 • Ayrıca iki yemek kaşığı kabartma tozuna bir tatlı kaşığı tarçın tozu, yarım limon suyu, ve beş yemek kaşığı bal katıp karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve beş dakika sonra yıkayın.

Cildiniz için haftada bir veya iki kez kabartma tozu kullanabilirsiniz.

2. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cildinizin gözeneklerini temizler ve fazla yağı emer böylece aknenin temizlenmesinde fayda gösterir. Ayrıca, cildinizi temizler.

 1. Bir çay kaşığı bal, bir fincan pişmiş yulaf ezmesi ve yarım limonun suyunu karıştırın.
 2. Karışımı cildinize sürün.
 3. 30 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.
 4. Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Ağartma Toprağı

Fuller toprağı olarak bilinen ağartma toprağı yağlı ve akne eğilimli ciltler için iyidir. Bu toprak aşırı yağı emer (cildinizi fazla kurutmadan) ve gözenekleri açar.

Ağartma toprağı cildinizi artırmaya yardımcı olur.

 1. Fuller toprağı (multani mitti) ile eşit oranlarda su ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Karışımın kıvamını tutturmak için içerisine gül suyu da katabilirsiniz.
 2. Bu şifalı çamur paketini yüzünüze sürün.
 3. Çamur yüzünüzde kuruduktan sonra yıkayın.
 4. Bu yöntemi haftada bir defa tekrar edin.

4. Limon Suyu

Limon asidik özelliği ile akne tedavisinde çok yararlı olabilir. Limon gözeneklerde birikmiş kiri temizlemeye yardımcı olacaktır. Eğer cildiniz çok kurumaz ise yöntemi her iki yada üç günde bir kullanabilirsiniz.

 • Etkilenen alan üzerine bir dilim limon koyun ve ovun. Bir kaç saat böyle beklettikten sonra yüzünüzü su ile durulayın.
 • Ayrıca eşit miktarlarda gül suyu ile limon suyunu karıştırıp etkilenen bölgeyi iyice yıkayın.

5. Diş macunu

Dişlerinizi temizlemek için düzenli olarak kullandığınız diş macunu da sivilce sorununun temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu aslında akne için kullanabileceğiniz en kolay ev ilaçlarından biridir.

Yatmadan önce etkilenen alana küçük bir miktar beyaz diş macunu sürün. Diş macunu şişliği azaltır ve sivilceleri kurutur. Bir veya iki gün içinde belirgin bir iyileşme göreceksiniz.

6. Çay Ağacı Yağı

Sivilce için başka popüler doğal arıtma yöntemi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile gözenekleri temizler .

Buna ek olarak sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sadece etkilenen bölgeye günde üç kez bir damla çay ağacı yağı uygulayın.

Sulandırılmamış çay ağacı yağı cildinizde tahrişine, kızarıklık veya aşırı kurumayı neden olursa o zaman suda seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanın veya aloe vera jeli ile karıştırarak kullanmayı deneyin.

Yorumla

1 Yorum