Akneden Kurtulmak için Evinizde Uygulayabileceğiniz Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Akne her yaştan insanı etkileyen yaygın bir cilt problemidir. Gençler vücutta artan hormon düzeylerinden dolayı akne sorunundan muzdarip olurlar. 

Uykusuzluk, çok fazla stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve heyecanlı bir yaşam tarzı da aknelere neden olabilir. Akne yüz, göğüs, sırt ve kafa derisi üzerinde görünebilir. Aknenin kesin tedavisi bulunmamakla birlikte, sorunu önlemek veya en aza indirmek için kiler ve buzdolabınızda bulunan ortak malzemeleri kullanarak bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

İşte sivilcelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Kabartma Tozu

Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat cildiniz için nazik bir peeling olarak çalışmaktadır . Böylece, gözenekleri açar ve ölü deriyi temizler.

Ayrıca, cildin pH dengesini düzenlemeye yardımcı hafif bir anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Tüm bu özellikleri akneyi temizlemek için mükemmel bir ev yöntemi olur.

 • Bir ya da iki çay kaşığı kabartma tozuna az miktarda su katarak bir maske hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye sürün ve bir kaç dakika beklettikten sonra durulayın.
 • Ayrıca iki yemek kaşığı kabartma tozuna bir tatlı kaşığı tarçın tozu, yarım limon suyu, ve beş yemek kaşığı bal katıp karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve beş dakika sonra yıkayın.

Cildiniz için haftada bir veya iki kez kabartma tozu kullanabilirsiniz.

2. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cildinizin gözeneklerini temizler ve fazla yağı emer böylece aknenin temizlenmesinde fayda gösterir. Ayrıca, cildinizi temizler.

 1. Bir çay kaşığı bal, bir fincan pişmiş yulaf ezmesi ve yarım limonun suyunu karıştırın.
 2. Karışımı cildinize sürün.
 3. 30 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.
 4. Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Ağartma Toprağı

Fuller toprağı olarak bilinen ağartma toprağı yağlı ve akne eğilimli ciltler için iyidir. Bu toprak aşırı yağı emer (cildinizi fazla kurutmadan) ve gözenekleri açar.

Ağartma toprağı cildinizi artırmaya yardımcı olur.

 1. Fuller toprağı (multani mitti) ile eşit oranlarda su ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Karışımın kıvamını tutturmak için içerisine gül suyu da katabilirsiniz.
 2. Bu şifalı çamur paketini yüzünüze sürün.
 3. Çamur yüzünüzde kuruduktan sonra yıkayın.
 4. Bu yöntemi haftada bir defa tekrar edin.

4. Limon Suyu

Limon asidik özelliği ile akne tedavisinde çok yararlı olabilir. Limon gözeneklerde birikmiş kiri temizlemeye yardımcı olacaktır. Eğer cildiniz çok kurumaz ise yöntemi her iki yada üç günde bir kullanabilirsiniz.

 • Etkilenen alan üzerine bir dilim limon koyun ve ovun. Bir kaç saat böyle beklettikten sonra yüzünüzü su ile durulayın.
 • Ayrıca eşit miktarlarda gül suyu ile limon suyunu karıştırıp etkilenen bölgeyi iyice yıkayın.

5. Diş macunu

Dişlerinizi temizlemek için düzenli olarak kullandığınız diş macunu da sivilce sorununun temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu aslında akne için kullanabileceğiniz en kolay ev ilaçlarından biridir.

Yatmadan önce etkilenen alana küçük bir miktar beyaz diş macunu sürün. Diş macunu şişliği azaltır ve sivilceleri kurutur. Bir veya iki gün içinde belirgin bir iyileşme göreceksiniz.

6. Çay Ağacı Yağı

Sivilce için başka popüler doğal arıtma yöntemi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile gözenekleri temizler .

Buna ek olarak sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sadece etkilenen bölgeye günde üç kez bir damla çay ağacı yağı uygulayın.

Sulandırılmamış çay ağacı yağı cildinizde tahrişine, kızarıklık veya aşırı kurumayı neden olursa o zaman suda seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanın veya aloe vera jeli ile karıştırarak kullanmayı deneyin.

7. Portakal Kabuğu

Yüksek C vitamini ve asidik özelliği olan bu turuncu hediye, mevcut akne için mükemmel bir çözümdür. Akne tedavisi için hem portakal suyunu hemde kabuklarını kullanabilirsiniz. Ancak kabuğu daha etkili olabilir.

 1. Portakal kabuklarını güneş alan bir yere koyup tamamen kurumasını sağlayın.
 2. Kuruyan kabukları toz haline gelene kadar öğütün ve bir maske hazırlamak için içerisine su katın.
 3. Bu güzellik maskesini etkilenen bölgeye sürün ve 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

8. Aloe Vera Jeli

Aloe vera yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikleri ile bir kaç gün içinde akneyi tedavi edebilir. Aloe vera jel, aynı zamanda akne nedeniyle oluşan izler içinde şifalıdır.

Piyasadan aloe vera jeli satın alabilirsiniz veya aloe vera bitkisi alıp evinizde saf aloe vera jeli yapabilirsiniz. Aloe vera yaprağını ortadan ikiye kesip sıkarak içindeki jelini ayıklayabilirsiniz. Etkileyen bölgeye günde iki kez aloe vera jeli sürün.

9. Çemen

Ot çemen anti-inflamatuar, antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde akne tedavisinde kullanılabilir.

 • Pürüzsüz bir maske hazırlamak için su ile taze çemen yapraklarını karıştırın. Bu maskeyi etkilenen alan üzerine sürün ve yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Akne iyileşene kadar, üç ya da dört gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir çay kaşığı çemen tohumunu ezerek ince bir toz haline getirin. Bir maske hazırlamak için biraz sıcak su ekleyin. Bu maskeyi etkilenen alana sürün. Maskeyi bir gece boyunca yada en az 20 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi haftada iki yada üç kez tekrarlayın.

10. Hint Leylağı

Ayrıca neem olarak bilinen hint lilası çeşitli cilt problemlerinin tedavisi için de kullanılabilir. Bu bitki sivilceye neden olan bakterileri öldüren antiseptik ve antimikrobiyal özellikler içerir. Ayrıca, deri döküntülerini, kızarıklık ve iltihabı yatıştırır.

 • Hint lila yapraklarını ezin içine biraz su ekleyerek bir maske hazırlayın. Bu maskeye biraz zerdeçal tozu ekleyin ve sonra etkilenen alan üzerine uygulayın. 20 dakika boyunca bekletin ve sonra yıkayın. Yöntemi haftada en az iki kez tekrarlayın.
 • İyileşme görene kadar günde birkaç kez sivilceli bölgeye neem yağı sürebilirsiniz.

Bu basit ve kolay yöntemleri takip etmek sorunu bir dereceye kadar çözebilir. En iyi sonuçlar için, ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek gerekir. Eğer bu yöntemleri denemenize rağmen akneleri tedavi edemezseniz bir cilt doktoruna danışın.

Yorum Yapmak İstermisin?

1 Yorum

%d blogcu bunu beğendi: