Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Alternatif Tedavi Yöntemi Refleksolojinin 10 Sağlık Faydası

Alternatif Tedavi Yöntemi Refleksolojinin 10 Sağlık Faydası

Refleksoloji, vücudun diğer kısımlarında tedavi edici etkileri olan, eller, ayaklar veya kulaklar gibi belirli alanlara baskı yapılarak uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir.

Vücudunuzun içindeki farklı sistemlere ve organlara karşılık gelen, ayak, el ve kulaklar boyunca uzanan ve çalışan refleks denilen birçok sinir ucu vardır.

Refleksoloji

Refleksoloji 2

Bu refleks noktalarına baskı yapılarak sıkışık olan sinir sistemi ve enerji yolları uyarılır. Bu da, tekabül eden organın işleyişini arttırır.

Refleksoloji akupunktur kadar popüler olmasa da, eşit derecede etkili ve bütüncül bir tedavi yöntemidir.

Refleksolojinin hastalıkları kesinlikle tedavi etmesi gibi bir iddiası yoktur. Aksine, vücudun doğal iyileşme dengesini geri kazanmasına yardımcı olur, ağrı, sıkıntı ve psikolojik belirtilerden rahatlama sağlar.

İşte refleksoloji yöntemi ile tedavi edilebilir 10 rahatsızlık. 

1. Depresyon

Refleksoloji depresyon

Depresyon reaktif veya klinik olmak üzere iki çeşit olabilir. Klinik depresyon vücudundaki düzensiz kimyasal ve hormon aktivitesinin bir sonucudur. Reaktif depresyon ise kişisel acılar ve sıkıntılar gibi bir dış etkenden kaynaklanır.

Örneğin, vücuttaki serotonin hormonunun düşük seviyede seyretmesi klinik depresyona neden olabilir. Mutluluğu teşvik edici hormon olan serotonin, beyindeki nöronlar tarafından salgılanır.

Beyin reflekslerinin bulunduğu ayak üstüne masaj yaparak serotonin üretimini arttırabilirsiniz. Bu egzersizi bir oturuşta en az üç kere tekrarlayın.

Hipotalamus, hipofiz, epifiz ve adrenal bezler de depresyonda etkili bir rol oynamaktadır. Ayakları üzerinde ki bu refleks noktalarını uyarmak durumu hafifletmeye yardımcı olabilir.

2006 da Hemşirelik Kore Akademisi Dergisinde yayımlanan bir çalışmada, altı hafta boyunca evde kendi kendine ayak refleksolojisi uygulanan 46 orta yaşlı kadınlarda depresyon ve stresin önemli ölçüde azaldığı bildirilmiştir.

2. Mide bulantısı

Refleksoloji mide bulantısı

Refleksoloji mide bulantısının belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Dünya genelinde ki hastane ve darülaceze merkezlerinde, çeşitli kanser bölümlerindeki kanser hastalarında, bulantı ile mücadele için terapötik tedavi olarak refleksoloji kullanılır.

Meme kanseri olan 16 kişi üzerinde 24 gün boyunca ayak refleksolojisi uygulanmış ve sonuçta bulantı, kusma ve yorgunluk belirtilerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Bulantı belirtilerinden kurtulmak için resimdeki noktaya bastırarak dairesel bir hareketle masaj yapın.

3. Kireçlenme & İltihaplı Romatizma

Refleksoloji kireçlenme ve iltihaplı romatizma

El ve ayak refleksolojisi eklem hasarını en aza indirir ve anksiyeteyi azaltır. Kireçlenme ve iltihaplı romatizmanın ağrılı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Kireçlenme (Osteoartrit) özellikle eller, dizler, omurga ve kalçada görülen eklem ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. İltihaplı romatizma ise uzun vadeli hareketsizlik ve özürlülük ile karakterize, eklem iltihabına neden olan otoimmün bir hastalıktır.

Bu refleksoloji yöntemi ile omurga, diz, kalça, üst kol, dirsek, sakroiliak eklemi, ayak bilekleri, boyun ve omuz reflekslerinin işleyişini teşvik edebilirsiniz.

Böbrek üstü bezi bağışıklık ve inflamasyon düzenleyen kortikosteroid hormonları salgılar. Ayak topuğu altındaki resimde görülen yere yapılan masaj ile böbrek üstü bezi refleksleri uyarılır.

4. Hipertansiyon / Yüksek Tansiyon

Refleksoloji hipertansiyon ve yüksek tansiyon

Hipertansiyon Avrupa da 70 milyondan fazla yetişkini etkileyen, kalp krizi, felç, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliğine neden olabilen bir hastalıktır.

Bu teknik ile diyafram refleksleri rahatlatılarak daha iyi nefes alıp verilmesi teşvik edilir. Böylece vücut gevşer, kan basıncını düzenleyen tiroid ve hipofiz bezi refleksleri teşvik edilir ve tansiyon normale döner.

Böbrek üstü bezi de adrenal refleksleri uyarıcı etki yaparak vücudun dolaşım sistemini düzenler. Doğal olarak tansiyonu düzenler.

Hipertansiyon kalp, karaciğer, böbrek ve akciğerlere doğrudan zarar verir. Resimdeki noktaya baskı yaparak masaj yapın ve tansiyonunuzun normal seviyelere inmesini sağlayın.

5. Adet sancısı

Refleksoloji adet krampları

Tüm dünyadaki kadınlar adet dönemindeki sancılardan müzdarip olmuşlardır.

Ayak ve el refleksolojisi ile bu dönemdeki sancıların önüne geçebilirsiniz.  Yürüyerek ayak baş parmağına masaj yapabilir ve yumurtalık, rahim hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Resimde gösterilen yere yapılan masaj adet dönemindeki aşırı kanamanın da önüne geçebilir.

6. Uykusuzluk

Refleksoloji uykusuzluk

Uykusuzluk yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyen tıbbi bir durumdur. Uygun bir uyku, rutin vücut süreçlerinin normal işleyişi için gereklidir.

Uykusuzluk çekenler rahat uyumak için refleksoloji tekniklerini kullanabilir. Epifiz bezi melatonin hormonu salgılar ve buda uykuyu teşvik eder. Ayak ve ellerde ki epifiz bezi reflekslerini uyarıcı hareketler yapılarak bu bez aktive edilir ve melatonin üretimi teşvik edilir.

Diyafram refleks noktalarını uyararak daha iyi nefes alıp verilir ve vücut rahatlayarak uyku kalitesi gelişir.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.