Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Anal Fissür (Makat Çatlağı) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Fissür anüs çevresindeki derinin yırtılması veya çatlamasıyla oluşan, keskin yanma ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. Bu durum anal veya rektal fissür olarak da adlandırılır.

Kabızlık muzdarip olanların bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni büyük ve sert olan dışkının anüs zarını yırtmasıdır.

Anal fissürün diğer olası nedenleri, inatçı ishal, inflamatuar bağırsak hastalığı crohn hastalığı, ülseratif kolit, doğum sırasındaki ıkınma, sıkı anal sfinkter kasları, frengi ya da herpes gibi nadir vakalar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Hastalığın en sık görülen semptomları; keskin bir ağrı, kaşıntı, dışkıdan sonra kısa yada uzun süreli kanama ve makat çevresinde oluşan içi iltihap dolu memelerdir. Çoğu kişi dışkıdan sonra tuvalet kağıdında keskin ve parlak kırmızı bir kan görür.

Bu rahatsız edici hisler korkutucu olabilir, ancak ağrıyı azaltmak ve birkaç gün içinde çatlakları iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç ev ilaçları vardır. Eğer aşağıdaki yöntemlere rağmen birkaç hafta içinde iyileşme olmazsa tıbbi yardım isteyin.

İşte Anal fissür için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı ile bağırsak sistemini yağlayarak dışkının rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, anti-inflamatuar özellikleri anal fissürün neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Bir kapta zeytinyağı, bal ve bal mumunu eşit miktarda karıştırın.
 • Balmumu tamamen eriyene kadar mikrodalgada ısıtın.
 • Karışımı biraz soğuttuktan sonra etkilenen alana sürün.
 • Yöntemi günlük birkaç kez tekrarlayın.

2. Aloe Vera

Aloe vera, hasarlı cilt dokusunun belirtilerini azaltabilir, ağrı giderici özellikleri vardır.

 • Bir aloe vera bitkisinin bir yaprağını kesin. Uzunlamasına dilimleyin ve bir kaşıkla jelini kazıyın.
 • Bu jeli etkilenen alana sürün.
 • Yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

3. Sıcak Banyo

Rahatsızlıkları hafifletmek ve iyileşmesini sağlamak için, sıcak bir banyoyu deneyin. Sıcak su anal bölgedeki kan akışını artırarak şifa bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Büyük bir küveti ılık su ile doldurun.
 • Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Belinize kadar küvete girin ve 15 ile 20 dakika süreyle oturun.
 • Bu oturma banyosunu 2 ile 3 günde bir tekrarlayın.

4. Karakafes

Karakafes, anal fissürden rahatlama sağlayan, dışkının atılması sırasındaki ağrıyı kesen popüler bir bitkidir. Kök ve yaprakları hücre büyümesini teşvik ederek cilt dokularını yeniler. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

 • 1 fincan sıcak suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş karakafesten ekleyin. Ağzını kapatın ve 10 ile 15 dakika boyunca dinlendirin. Soğumasını bekleyin. Bu su ile günde 2 veya 3 defa etkilenen alanı temizleyin.
 • Ayrıca, etkilenen bölgeye sıcak kompres yapmak için karakafes çayını kullanabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, etkilenen alana günde 2 ya da 3 kez, karakafes merhemi sürebilirsiniz.

5. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, anal fissür için başka bir yararlı ev çözümüdür. bu yağ rahatlıkla cilde nüfuz eder ve etkilenen alanı yağlı tutarak iyileşme sürecini başlatır.

 • Etkilenen bölgeye günde 2 veya 3 kez hindistan cevizi yağı sürün. Kronik anal fissür durumlarında, hindistan cevizi yağını günde birkaç kez uygulanır.
 • Eğer kabızlık veya sindirim problemleri varsa, diyetinize hindistan cevizi yağını eklemeyi deneyin.

6. L-arginin Jel

L-arginin gibi bilinen Arginin, etkilenen bölgedeki nitrik oksit akışını arttırarak, anal fissürün iyileşmesini teşvik eden bir amino asittir.

2005 yılında Kolon ve Rektum Hastalıkları dergisinde yayımlanan bir çalışmada, L-arginin jelin lokal uygulanmasının yan etkileri olmadan fissür iyileşmeye teşvik edici olduğu bulundu. Jel tedaviye cevap vermeyen hastalarda bile etkilidir.

Reçetesiz satılan bu jeli günde bir kaç kez etkilenen alana sürebilirsiniz.

2 Yorum

 1. bu yöntemler ile rahata kavuştum.

 2. Yaralı aslan

  Zeytinyağı kullanın. İlaçlar fasa fiso. Makatiniza mümkün olacak şekilde içe doğru sürün. Yağsız kalmasın. Hem yumuşatır hem de çıkışta kolaylık sağlar. Ayrıca sabahları aç karna yarım çay bardağı için. İlaçla degil böyle atlattım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.