Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Astımı Tetikleyen En Yaygın Etkenler

Astımı Tetikleyen En Yaygın Etkenler

Evcil hayvanlar

evcil hayvanlar
Kürklü ve tüylü hayvanlar astımı tetikleyen en yaygın etkenlerdendir.

Kirli Hava

Kirli hava

Soluduğumuz hava içindeki farklı parçacıklar nedeniyle astım belirtilerini tetikleyebilir.

Soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlar

soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlar
Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar astım hastalığını tetikleyici en yaygın nedenlerdendir. Bunları önlemek neredeyse imkansızdır.

Egzersiz

egzersiz
Astım hastası olan bazı insanların egzersiz yapmaları onların astım belirtilerini tetikleyebilir. Ancak egzersiz yapmak astım hastası olan kişiler de dahil olmak üzere herkes için iyidir.

Tükettiğimiz gıdalar

gıdalar
Astımlı insanların çoğunluğu özel bir diyeti takip etmek zorunda değildir ancak bazı durumlarda inek sütü, yumurta , balık , kabuklu deniz ürünleri, maya ürünleri ve fındık gibi besinler astım hastalığını tetikleyebilir. Bunun yanı sıra bazı gıdalara katılan renklendirici ve koruyucu maddeler de astım hastalığına neden olabilir.

Duman

duman
Dumanın her türü astım hastaları için çok tehlikelidir. Sürekli olarak dumana maruz kalan astım hastaları hastalıklarını kontrol etmekte zorlanabilirler. Sigara dumanı, tütün dumanı, barbekü, şenlik ateşi veya baca dumanları astım hastalığı için tetikleyici bir neden olabilir ve hastalık belirtilerini daha kötü yapabilir.

Evde bulunan tozlar

evdeki tozlar
Birçok astım hastası evde bulunan toza karşı aşırı duyarlıdır. Bu tozlar halılarda, yataklarda, yumuşak mobilyalar ve yumuşak oyuncaklarda yani kısacası evin etrafında yaşayan minik yaratıklardır.

Polen

polen
Polen bazı kişilerde astım semptomlarını tetikleyebilir. Polen polen ağaçları, otları, yabani otlar ve çiçekler tarafından üretilen bir tozdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.