Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Avuç İçi ve Ayak Terlemesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Avuç İçi ve Ayak Terlemesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Elleriniz sürekli terlediği için birinin elini sıkmaya korkuyor musunuz ? Ayaklarınız aşırı ter nedeniyle kokuyor buda sizi utandırıyor mu ?

Evet, yalnız değilsiniz. Birçok kişi el, avuç içi ve ayak terlemesinden muzdarip.

Eğer ortamdaki sıcaklık fazlaysa yada yoğun bir şekilde çalışıyorsanız veya strese bağlı olarak aşırı terleme oluşur.

Tıbbi anlamda, aşırı terleme hiperhidroz olarak bilinir. Bu durum vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak yaygın olarak ellerin avuç içi, ayak, koltuk altı ve yüzde görülür. Bu rahatsızlık hastaların çoğusunda genetik olarak görülür yani ebeveyn ve kardeşleri gibi aşırı terlerler.

Aşırı terlemenin altta yatan nedeni ter bezlerini tetikleyen sinirlerin aşırı aktivitesidir.

Ayrıca bu rahatsızlık bazı ilaçların yan etkisiyle, menopoz dönemindeki sıcak basması nedeniyle, obezite, madde kullanımı, düşük kan şekeri, aşırı aktif tiroid, kalp krizi ya da sıtma veya tüberküloz gibi bulaşıcı bir hastalık tarafından da tetiklenebilir. Hatta beslenme yetersizliklerinin yanı sıra, sağlıksız beslenme ve hijyenik olmayan yaşam tarzı da aşırı terlemeye katkıda bulunabilir.

El ve ayak terlemesi genellikle tipik günlük aktivitelerinizi bozup anksiyete hastalığına veya utanmaya neden olarak rahatsız edici olabilir. Ancak, birkaç basit ev tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan rahatlama sağlayabilirsiniz.

İşte avuç içi ve ayak terlemesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz 10 doğal ve bitkisel yöntem. 

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi avuç içi ve ayak terlemesi ile başa çıkmak için en etkili ev ilaçlarından biridir.

Doğal sıkılaştırıcı özellikleri ile derideki gözenekleri kontrol altında tutarak aşırı terlemeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi içildiği zaman vücuttaki pH seviyesini dengeleyerek bu rahatsızlığa çözüm olur.

Ayrıca, elma sirkesi vücudun metabolizmasını artırarak avuç ve ayak terlemesinin nedenleri arasında olan obezite ile mücadele eder.

 • El ve ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Ardından, bir pamuk kullanarak terleyen alanlara elms sirkesi sürün ve gece boyunca böylece bırakın. Ertesi sabah, bir banyo veya duş alıp ardından biraz bebek pudrası uygulayın. Eğer cildiniz çok hassas ise elma sirkesini eşit miktardaki su ile sulandırdıktan sonra uygulayın.
 • Alternatif olarak, elma sirkesi ve gül suyunu eşit miktarlarda karıştırın. Günde 2 veya 3 defa terleyen yerlerinize uygulayın.
 • Ayrıca, bir bardak ılık suya 1 yada 2 çay kaşığı bal katıp günde 2 defa içebilirsiniz.

2. Mısır nişastası

Hiperhidroz ile başa çıkmak için başka bir ev çaresi de mısır nişastasıdır. Mısır nişastası nemi emer ve antiperspirant olarak çalışarak ayaklardaki kötü kokuyu keser.

Mısır nişastasını özellikle seyahat edenler için oldukça uygun bir seçenektir. Yanınızda kolaylıkla taşıyıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 1. Eşit miktardaki mısır nişastası ve kabartma tozunu karıştırıp eski bir pudra şişesi içinde saklayın.
 2. Temiz bir bez yada kağıt havlu ile terleyen bölgelerdeki aşırı teri çıkarın.
 3. Bu bölgelere bu karışım tozdan dökün.
 4. Bu yöntemi gerektiği zaman tekrar edin.

3. Limon Suyu

Limon el ve ayaktaki teri önleyen başka bir basit ve hazır ev çözümüdür. Limon doğal bir deodorant olarak çalışır.

Ayrıca, limon bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak cildinizin taze ve güzel kokmasını sağlar.

 • Bir tane taze limonun suyunu sıkın ve içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu katarak iyice karıştırın. Karışımı terleyen yerlerinize bol bol sürün. 10 dakika beklettikten sonra el ve ayaklarınızı durulayın.
 • Alternatif olarak, bir bardak suya 1 adet limonun suyunu sıkın. Bir bezi bu karışımın içinde ıslatın ve tüm vücudunuza sürün. 20 dakika boyunca bekletin, sonra bir banyo veya duş alın. Yöntemi günde bir defa tekrar edin.
 • Başka bir seçenek olarak, bir limon parçası üzerine biraz tuz serpin ve hafifçe terleyen yerlerinizi ovalayın. Bu yöntem ter bezlerinin aktivitesini yavaşlatarak aşırı terlemeyi önler.

Not: Limon suyu cildinizi geçici süreliğine ultraviyole ışığına karşı daha duyarlı bir hale getirdiği için limon suyunu kullandıktan hemen sonra dışarıya çıkmayın.

4. Hamamelis

Hamamelis terleme önleyici özellikleri sayesinde aşırı terlemeyi keser.

İçindeki tanik asit fazlalığı ile ciltteki gözenekleri kapatarak terlemeyi keser. Bu güvenli yöntem vücudun aşırı terleme eğilimli tüm bölgelerine uygulanabilir.

 • Hamamelis sıvı ekstresine bir pamuk batırın ve aşırı terleyen yerleri yavaşça ovalayın. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez tekrar edin.
 • Farklı bir seçenek olarak, 1 çorba kaşığı güvercin ağacı kabuğu tozu ile biraz suyu karıştırın. Bu maskeyi etkilenen bölgelere sürün ve 1 saat bekletin. Ardından soğuk su kullanarak macunu durulayın. Bu tedaviyi 1 ila 2 hafta boyunca günlük tekrarlayın.

Not: Hamamelis ilaçlarını fazla kullanmak cilt kuruluğuna neden olabilir.

5. Domates

Domatesin soğutucu ve sıkılaştırıcı özellikleri de el ve avuç içi terleme sorununu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Doğal sıkılaştırıcı olan domates gözenekleri küçülterek ter salgılayan kanalları bloke etmeye yardımcı olur. Hatta domates suyu içerek vücudunuzdaki sıcaklığı düşürüp terlemeyi önleyebilirsiniz.

 • Bir dilim domates kesip terleyen bölgelere sürebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, günde bir defa yeni çekilmiş domates suyu ile vücudun terli bölgelerini ovalayıp, 10 ila 15 dakika boyunca bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • Ayrıca, bir hafta boyunca her gün 1 bardak taze domates suyu içebilirsiniz.

6. Aktif Karbon

Eller ve ayaklardaki terleme sorunu ile başa çıkmak için aktif karbonu deneyebilirsiniz.

Aktif karbon, iyi gelişmiş gözenekli yapı ve geniş dahili yüzey alanı olan karbonlu bir maddedir. Bu özellikler aktifkarbona güçlü adsorpsiyon özelliği kazandırmaktır. Aktif karbon genelde kömür, hindistan cevizi kabuğu ve odundan imal edilmektedir.

 Aktif karbon, vücuttaki nemi emerek aşırı terlemeyi önler.

Sadece sabahları aç karnına bir bardak ılık suya bir çay kaşığı aktif karbon katıp tüketin.

Eğer aç karnına içtiğinizde ağrı ve kusma yaşarsanız akşam yemeğinden sonrada tüketebilirsiniz.

Not: Eğer bağırsak sorunlarınız varsa aktif kömür kullanmayın. Ayrıca, aktif karbonu çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.