Ayakkabı Vurmasının Evde Tedavisi

Ayakkabı Vurmasının Evde Tedavisi

Ayakkabı vurması insanlığın ortak sorunudur. Yeni bir çift ayakkabının sevincini yaşamadan talihsizce dezavantajını yaşamaktır. Ayakkabı vurmasından sonra ya yeni bir ayakkabı alacaksınız yada ayağınızdaki yaradan dolayı aksayarak dolaşacaksınız.

Sıkı ayakkabılar sürekli cilde sürterek önce kızarmasını sonrasında dayanılmaz bir ağrıya ve en sonunda da şişip iltihap dolmasına neden olacaktır. Ayakkabı vurmasından sonra ayakta durmaya yada yürümeye devam ederseniz bu o bölgenin aşırı sivilcelenmesine ve o bölgede çirkin bir iz kalmasına neden olacaktır.

Erkeklere göre kadınlar daha sıkı, dar ve rahatsız ayakkabı giydiğinden dolayı ayakkabı vurması kadınlarda daha sık görülür.
Ayakkabı vurmasından sonra hasar gören bölge iyileşene kadar kesinlikle ayakkabı giymemelisiniz. Hasar gören bölge tamamen iyileştikten sonra ayakkabı giymeye başlayabilirsiniz.

Bir antiseptik krem ​​ile ayakkabının vurduğu bölge tedavi edebilirler, ama, ağrıyı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yarayacak basit ve doğal tedavi yöntemleri vardır.

İşte ayakkabı vurmasını önlemek için evde uygulayabileceğiniz 10 doğal tedavi.

1. Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Suyunun Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi yağı ayakkabı vurmasının tedavisi için en iyi doğal ilaçtır. Onun nemlendirici ve anti-inflamatuar özellikleri ayakkabının vurduğu bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

 • Olgun ve yeşil hindistan cevizi ağacının yaprağını yakın. Yeterince hindistan cevizi yağı ile külleri karıştırın ve etkilenen alan üzerinde uygulayın. Cildiniz tamamen iyileşene kadar günde üç kez bu tedaviyi uygulayın.
 • Ayrıca bir çay kaşığı kafur ile biraz hindistan cevizi yağını karıştırın. Bir kaç gün boyunca günde iki kez etkilenen cilt üzerine hafifçe bu karışımı uygulayın. Bu iltihaplanmayı, kaşıntıyı ve acıyı azaltacaktır.

Ayakkabı ısırıklarını önlemek için ayakkabıyı giyinmeden önde iç tarafına biraz hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

2. Bal

Bal

Bal ayakkabı vurması tedavisi için etkili bir çözümdür. Balın şifa niteliği , iyileşmeyi hızlandırmak morarmayı,  enflamasyonu ve ağrıyı azaltmaktır. Ayrıca, ayakkabı vuruğu izlerini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Hızlı sonuç almak için organik bal kullanın.

 • Organik balı ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırın. Etkilenen alan üzerine uygulayın. Etkilenen bölge üzerinde kurutun ve daha sonra ılık su ile durulayın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar, günde iki kez tekrarlayın.
 • Ayrıca balı direk yaralı bölgeye de sürebilirsiniz. Günde üç defa yara üzerine sürülen bal iyileşmeye yardımcı olacaktır.

3. Pirinç Unu

prinç unu

Pirinç unu ayakkabı vurmasından  kurtulmak için iyi bir çaredir. Bu yöntem ölü deri hücrelerinden kurtulmak için evde yapılan peeling gibidir.

 1. Koyu bir macun yapmak için bir yada iki çorba kaşığı pirinç ununu yeterli miktarda su ile karıştırın.
 2. Ayakkabı vuruğu izi üzerine bu macunu uygulayın.
 3. 15 dakika veya kuruyana kadar açık bırakın.
 4. Daha sonra ılık su ile ayaklarınızı yıkayın.
 5. Yara iyileşene kadar haftada iki veya üç kez tekrarlayın.

4. Aloe Vera

 

aloe vera

Ayakkabı vurmasından kaynaklanan  yanma hissi, enflamasyon ve ağrıyı azaltmak için aloe vera kullanabilirsiniz. Anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile aloe vera cildin çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikleri açısından zengin olması nedeni ile  aynı zamanda enfeksiyonu da  önleyecektir.

 • Bir aloe vera yaprağından jelini ayıklayın.
 • Etkilenen alan üzerine uygulayın.
 • Bu bölge üzerinde kurutun ve daha sonra ılık su ile durulayın.
 • 3-4 gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

5. Zerdeçal ve Hint Leylağı

Zerdeçal ve Hint leylağı kombinasyonu ayakkabı vurması için iyi bir çözümdür. Her iki katkı maddeleri de anti-enflamatuar özelliğe sahip olduğundan dolayı tedaviye yardımcı olur. Anti mikrobial özellikleri ile ağrı ve kaşıntının geçmesine etki ederler.

 1. Bir kaba bir avuç taze Hint leylağı koyun.
 2. Sonar bir çorba kaşığı zerdeçal ve az miktarda su ekleyin.Bu karışımı bir blendera koyun.
 3. Koyu bir macun oluşturmak için iyice karıştırın.
 4. Ayakkabı vuruğundan etkilenen bu bölgeye bu macunu sürün.
 5. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika kadar bekletin.
 6. Bir kaç gün için günde iki kez bu yöntemi tekrarlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. ayakkabı ayak tarağımı yukarı doğru sıkıştırmasında ötürü sağ parmak aşığım dan itibaren acı dayanılmaz derece ayağım şişiyor istirahap ediyorum şiş azalıyor az yürüdüğümde tekrar tekrar şişiyor ve ağrıyor 4.gün ne yapılabilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-02-26 22:31:45
Ebru: Evet yarar. Ayrıca bu yazımızda da kıvırcık saçları
2017-02-26 09:26:20
[email protected]: Ya bu islem kıvırcık saclarda ise yararmı
2017-02-25 23:35:36