Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Düzeltme Yöntemleri

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Düzeltme Yöntemleri

Kobalamin adlı B12 vitamini, suda çözünür bir vitamindir. Bu vitamin B-kompleks vitaminini oluşturan sekiz vitaminden biridir.

Günümüzde, B12 vitamini eksikliği tuhaf bir olay değildir. Aslında, son dönemlerde sağlık uygulayıcıların tespitlerine göre oldukça yaygın görülüyor.

2009 yılında Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan bir rapora göre, B 12 vitamini eksikliği özellikle zengin ülkelerin yaşlılarında ve yoksul toplumlarda oldukça yaygındır.

Yapılan farklı bir araştırmaya göre de 60 yaş üstündeki insanların yaklaşık yüzde 6 sında b 12 vitamini eksikliği olduğu bildirilmektedir.

B12 vitamini Neden Önemlidir?

B12 vitamini vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati önem taşımaktadır. Bu, sinirleri kapsar ve sinir dürtülerini yürüten koruyucu miyelin kılıfının üretiminde yer almaktadır. Aynı zamanda sinir dokusunun düzgün işlemesi ve sağlığı için gereklidir.

Özellikle, DNA sentezi ve yağ asidi ve amino asit metabolizmasını etkileyen hücre metabolizmasında folat ile birlikte çalışır.

Bu özel vitamin aynı zamanda vücudumuzun enerji salınımını kolaylaştıran folik asit, absorbesine yardımcı olur.

Vücudumuz B12 vitamini yapmaz. Düzenli olarak besin kaynakları (özellikle hayvansal gıdalar) veya takviyeleri almak önemlidir. Her zaman herhangi bir ek rejime başlamadan önce doktorunuza danışın.

Ne kadar B12 vitaminine ihtiyacımız var?

b12 ihtiyacı

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, farklı yaş grupları ve gebelik durumuna göre farklı miktarlarda B12 vitamini gerekiyor.

B12 vitamini eksikliği neden olur?

Bu önemli vitaminin eksikliği, kişinin çok az B12 vitamini içeren bir diyet takip etmesi nedeniyle oluşabilir. B12 vitamini yaygın olarak hayvansal ürünlerde bulunur, bir vegan ya da vejetaryen diyet takip eden insanlarda genellikle bu vitamin eksiktir.

B12 vitamini eksikliğinin başka bir yaygın nedeni de pernisiyöz anemidir (kötücül kansızlık).

Kim daha yüksek risk altındadır?

  • 50 yaş ve üstü insanlar
  • Vejetaryen veya vegan diyet yapab insanlar
  • Vegan annelerden doğan ve sadece anne sütü alan bebekler
  • Çölyak ve Crohn hastalığı gibi sindirimi etkileyen hastalıklardan muzdarip insanlar
  • Gastrointestinal cerrahi geçirmiş olan kişiler
  • Malnütrisyonlu (beslenme yetersizliği olan) insanlar
  • Kronik alkolik insanlar.

İşte B12 vitamini eksikliğinin ilk 10 belirtisi.

1. Yorgunluk ve enerji düşüklüğü

Bu vitamin eksikliğinin enerji ve dayanıklılık seviyeleri üzerinde doğrudan etkisi vardır, enerji metabolizmasında önemli bir rol oynar.

B12 Vitamini yeni hücrelere enerji sağlamak için, DNA yapmak için vücudun yeteneğini artırır. Aynı zamanda tüm vücuda oksijen taşıyan sağlıklı kırmızı kan hücrelerini oluşturmak için gereklidir. İnsanlar uygun oksijen seviyesi olmadan yorgun ve uyuşuk hisseder.

Ayrıca, B12 vitamini metabolizmanızı çalıştırmak için gereklidir. Düşük metabolizma hızı yüksek enerji seviyesinde ki performansı engeller.

2. Uyuşma ve karıncalanma

B12 vitamini sinir sisteminin sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynar. Böylece eksikliğinde ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşukluk gibi nörolojik belirtiler görülebilir.

B12 vitamini vücuttaki oksijenin farklı yerlere ulaşmasına yardımcı önemli bir rol oynar. Dahası, sinir üretimine yardımcı olur. Kötü oksijen kaynağı uyuşma ve karıncalanma duyumlarının ana nedenlerinden biridir.

Bunun eksikliği de denge sorunlarına neden olabilir.

1991 yılında yapılan bir çalışmada B12 vitamini eksikliğinin azalmış yada hiperaktif reflekslere, spastisite ve idrar veya dışkı tutamamaya, deri hissizliğine, kas zayıflığına neden olabildiği vurgulamaktadır.

3. Düşük Tansiyon

B12 vitamini ve folik asit eksiklikleri de hipotansiyon olarak bilinen düşük kan basıncına yol açabilir. Ayrıca anemiye neden olabilir.

B12 vitamini kalp de dahil olmak üzere oksijeni vücudun her bir parçasına ulaştırır. Böylece vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur.

2012 yılında Kalp Enstitüsü Dergisinde yayınlanan bir çalışmada B12 vitamini eksikliğinin nörologlar arasında bilinir olduğu ama düşük kan basıncının tedavisinde kardiyologlar tarafından gözardı edildiğini bildiriyor.

Eğer tansiyonunuz sürekli düşük seyrediyor ise kesinlikle bir B12 vitamin testi yaptırın. Tansiyon düşüklüğü nefes darlığına, baş dönmesi, halsizlik, bayılma ve düşme sonucu yaralanma riskine yol açabilir.

4. Cilt lezyonları

Düşük seviyedeki B12 vitamini de cilt lezyonları ve saç değişikliklerine neden olabilir.

2008 yılında Kanada Aile Hekimleri Dergisinde yayınlanan bir çalışma, B12 vitamin eksikliğinin deri lezyonları ile bağlantılı olduğunu bildiriyor.

Açıklanamayan ve iyileşmeyen deri lezyonları ile karşılaşanlar en kısa sürede doktorunu ziyaret etmelidir, bu B12 vitamini eksikliğinin sinyali olabilir.

B12 eksikliği cilt lezyonları ile birlikte çeşitli cilt sorunlarına, hiperpigmentasyona (cilt lekeleri ), düzensiz cilt rengine ve cilt üzerinde koyu lekelere neden olabilir.

5. Depresyon

Bu özel vitamin aynı zamanda ruh sağlığı için önemlidir. Sırasıyla kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ki rolü sağlıklı bir sinir sistemini destekler.

Artı, bu protein metabolizmasının ürünü ile homosistein düzeyini düşürür. Vücuttaki homosisteinin yüksek düzeyde olması depresyona yol açabilir.

2009 yılında Klinik Psikiyatri Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, özellikle yaşlılardaki depresyonun nedeni B12 vitamini eksikliğidir.

Aslında 2013 yılında Açık Nöroloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada B12 vitamini takviyesi majör depresif bozukluk tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Yapılan çalışmalarda B12 vitamini takviyesi yanı sıra anti depresanlarla yapılan tedavilerin depresyonu olan insanlarda, belirtileri belirgin bir şekilde düzelttiği bulunmuştur.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.