Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Bademin Bilinmeyen 10 Faydası

Bademin Bilinmeyen 10 Faydası

Çok faydalı ve lezzetli olan badem en çok sevilen ve tüketilen besinlerden birisidir. Çoğu insan bademi bir kuru yemiş olarak bilir ama gerçek çok farklıdır. Badem badem ağacında bulunan meyvenin tohumudur.

İki çeşit badem vardır. Bunlardan birisi tatlı diğeri ise acıdır. Acı badem badem yağı yapmak için kullanılır. Tatlı badem ise yenilebilir. Bu iki badem çeşidine de piyasadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Bademi olduğu gibi yiyebileceğiniz gibi geceden suda bekletip ertesi sabah da yiyebilirsiniz. Bunların dışında piyasada badem sütü, badem unu ve badem ezmesi gibi badem ürünleri de bulabilirsiniz.

Badem hem lezzetlidir hemde sağlık için bir çok faydaya sahiptir. Badem yüksek kaliteli protein, E vitamini, magnezyum, lif ve bir çok temel amino asitler açısından çok zengindir. Ayrıca bademde bakır, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, demir ve sağlıklı yağlar gibi vücut direnci açısından çok önemli maddeler de vardır.

Bademin Bilinmeyen 10 Faydası

1. Kötü Kolesterol düşürür

Bademi düzenli olarak yemek kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olabilir. Badem HDL’yi(yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya “iyi” kolesterol) yükseltir ve LDL’yi  (düşük yoğunluklu lipoproteinler ya da “kötü” kolesterol) azaltmaya yardımcı olur. Bu faydasının nedeni bademin çoklu ve tekli doymamış yağlar açısından zengin olmasıdır.

2002 yılında Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada bademin kötü kolesterolu yüzde 15 civarında düşürdüğü bulundu. Ancak bu rakam günlük tüketilen badem miktarına bağlıdır. Günlük olarak tüketilen bademin her yedi gramı 1 oranında LDL kolesterolünü azaltabilir.

2. Diyabeti Kontrol Altında Tutar

Badem aynı zamanda badem kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutar ve diyabet komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur. Bademde bulunan sağlıklı yağlar, vitaminler, lif ve çeşitli mineraller glikoz emilimini regüle etmektedir.

Online Diyabet dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, badem gibi kuru yemişlerin kadınlarda menopoz sonrası oluşan diyabeti önleyeceği yazılmıştır.

Buna ek olarak, yapılan diğer çalışmalarda göstermiştir ki badem, büyük öğünler sonrası tehlikeli seviyelere ulaşan kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.Bu da şeker hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.

Sağlıklı bir kan şekeri seviyesini sürdürmek için, ana öğün yemeklerden önce 30 gr badem yiyin.

3. Kalp Sağlığını Destekler

Bademde Kalp sağlığına katkıda bulunan birçok besin vardır. Örneğin, badem kan akışını ve vücut içindeki oksijen ve besin hareketlrini geliştiren magnezyum açısından zengindir. Bu özelliği sırayla kan basıncını kontrol eder  ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Badem tekli doymamış yağları yüksek düzeyde içerdiği için kalp sağlığı açısından önemli bir besin olarak kabul edilir . Ayrıca içerisinde bulunan E vitamininde, artere zarar veren inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bir antioksidan vardır. Bu da, bir çok kalp hastalıklarının riskini azaltır.

Kalp sağlığınızı iyileştirmek için günlük bir avuç badem  yiyin. Ayrıca bademi çerez ile, çorba ile salata yada meyvelerin üzerine serpiştirerek yiyebilirsiniz.

4. Badem Beyin Gücünü Geliştirir

Badem beyniniz için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bademde bulunan E vitamini, bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur. Uyanıklığı artırır ve bellek işleyişini korur.

Ayrıca bademde bulunan çinko beyin hücrelerini serbest radikallerin hasarından koruyan bir mineraldir.Bademde bulunan B-6 vitamini beyin hücre onarımı için gerekli olan proteinlerin metabolizmasını oluşturur.

Badem Parkinson hastalığını önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda, dopamin ve adrenalin gibi beyin kimyasallarının üretimini arttırır. Bu kimyasallar dikkat ve bellek için hayati önem taşır.

Hafızayı artırmak ve zihni uyarmak için günlük bir avuç badem yiyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.