Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Başparmak Çıkıntısı (Bunyon) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Başparmak Çıkıntısı (Bunyon) Evde Nasıl Tedavi Edilir

Başparmak çıkıntısı olarak bilinen bunyon, başparmağın eklem kısmından ki kemiğin eğriliğine denir, bu doğal bir durum değildir. Bu problem vücudunuzun ağırlık basıncı ayaklarımıza dengesiz düştüğü zaman gelişir.

Bunyon her insanda görülebilen bir hastalık olmasına rağmen kadınlar bu kemik deformitesine erkeklerden daha yatkındır.

Uzmanlar sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymenin kemiğin bu darbeleri almasına daha çok katkı sağladığını bildiriyorlar.

bunyon gelişimi

Bunyon oluşumunun diğer olası nedenleri arasında genetik, ayak yaralanmaları ve doğumda oluşan bazı ayak deformiteleri vardır. Artritin bazı türleri de gelişmekte olan bunyon riskini artırabilir.

Bunyonun en belirgin özelliği, ayak baş parmağındaki esnekliği kaybettirmesi ve yürürken aşırı ağrıya neden olmasıdır.

Diğer belirtiler arasında bunyon etrafında ki cildin tahriş olması, eklem bölgesinde kızarıklık ve ağrı, nasır, etkilenen bölgede kabarcıklar ve muhtemelen diğer ayak başparmağına karşı bir kayma görülebilir. Hatta kendinize uygun ayakkabı bulmakta  zorlanabilirsiniz.

Bunyon ilerleyicidir ve genellikle zamanla kötüleşir. Bazı doğal tedaviler yardımcı olabilir, ancak bunlarla gerçek deformiteyi düzeltmek mümkün değildir. Şiddetli rahatsızlık durumlarında sorunu gidermek için cerrahi operasyon gerekli olabilir.

İşte bunyon belirtilerini hafifletmek için bazı ev ilaçları.

1. Buz

Eğer ayaklarının üzerinde çok uzun süre durulmuşsa bunyon kısmı iltihaplanır. Ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için buz tedavisi iyi bir seçenektir. Soğuk geçici olarak sinir uçlarını etkiler ve ağrılardan rahatlama sağlar.

 • Ince bir havluya bir avuç ezilmiş buz koyun ve sarın.
 • 5 ila 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine yerleştirin.
 • 10 dakikada bir mola verin ve prosedürü 2 veya 3 kez daha tekrarlayın.
 • Bu yöntem gerekirse bir kaç kere uygulanabilir.

2. Masaj

Etkilenen alana günlük masaj yapmak bu sorunu hafifletmenin yanı sıra önlemek için popüler bir yoldur. Bu tedavi yöntemi rahatsızlık alanındaki  kan dolaşımının artmasına yardımcı olur ve rahatlamasını sağlar.

Düzenli masaj ile bunyon boyutunu azaltabilir ve etkilenen bölgenin daha az etkilenmesini sağlayabilir.

 • Etkilenen alanı sıcak hint, zeytin, ya da hindistan cevizi yağı ile ovun.
 • Parmaklarınızı kullanarak, 10 dakika boyunca kuvvetli bir şekilde devam edin.
 • Yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Rahatsızlığı yavaşlatmak ya da bunyon oluşumunu ters yönde ilerletmek için deneyimli bir masaj terapistinden yardım alabilirsiniz.

3. Ayak Egzersizleri

Birçok durumda egzersiz ayağınızdaki ağrıyı azaltır ve ayak esnekliğinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu yöntem sayesinde hastalığın ilerlemesi yavaşlayabilir ve cerrahi operasyona gerek kalmaz.

Günlük egzersiz de bacak ve ayak kaslarını güçlendirerek gelişmekte olan kemik çıkığını önlemeye yardımcı olur.

 • Bir sandalyeye oturun ve omurganızı sabitleyin. Ayağınızın teki sıkı bir şekilde taban üzerinde yere basıyorken diğer ayak parmaklarınız ile tenis veya golf topu yuvarlayın. Bunu günde 5 ila 10 dakika boyunca tekrarlayın.
 • Sonra el parmaklarını ayak parmakları arasına geçirin. Etkilenen ayağın tabanı avucunuzun içinde olsun. 5 ile 10 dakika boyunca ayağı yukarı ve aşağı doğru sonra ileri ve geri doğru hareket ettirin.
 • Daha sonra ayağınızı 10 saniye süreyle altınıza kıvırın ve 10 saniye boyunca aynı işlemleri diğer ayağınız için yapın. Bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın.

Bunlar, kolayca evde yapabileceğiniz bazı egzersizlerdir. Ayrıca uzmanından öğrenebileceğiniz daha birçok yararlı egzersizler vardır.

4. Epsom Tuzu

Ağrıyı hafifletmek için İngiliz tuzunu deneyebilirsiniz. Epsom tuzu yüksek magnezyum içeriği ile iltihab ve ağrıyla mücadele eder. Ayrıca PH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Sıcak epsom tuzun ayak çıkığı ile ilişkili yaygın belirtilerin giderilmesinde kullanımı şöyledir;

 • Küçük bir küvetin içine sıcak su dökün.
 • Suya bir avuç Epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Su soğuyana kadar ayağınızı suda bekletin.
 • Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve ılık zeytin veya hindistancevizi yağı ile masaj yapın.
 • Bunu her hafta 3 kez yapın.

5. Zerdeçal

Ayrıca bunyon tedavisi için zerdeçalı kullanabilirsiniz. Zerdeçalın temel bileşeni, kurkumin, ayrıca ağrı engelleme özelliğine sahiptir ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Zerdeçal lokal olarak ve aynı zamanda ağızdan da kullanılabilir.

 • Topikal kullanım için, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile bir hamur yapın. Karışımı etkilenen alan üzerine doğrudan uygulayın. Yöntemi birkaç gün boyunca her gün 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Oral kullanım için, bir bardak ılık su veya süt ile 1 çay kaşığı zerdeçalı karıştırın ve günde iki kez için.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra günde 3 kez 400 mg kurkumin kapsül alabilirsiniz.

6. Papatya

Papatya bunyon sorunlarından rahatlama sağlayan popüler ve etkili bir bitkisel ilaçtır. Bunun ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı anti-inflamatuar özellikleri vardır. Hatta bunyonu küçültmeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki yöntemleri veya bunlardan herhangi bir kombinasyonu deneyebilirsiniz:

 • Bir poşet papatya çayı kullanarak bir fincan çay demleyin ve hala sıcakken yudumlayın. Ayrıca, bunyon üzerine doğrudan çay poşetini koyabilirsiniz. Bu tedaviyi günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.
 • Her gece yatmadan önce ayağınızı papatya esansiyel yağı ile ovn. Bu ayak hizasını geliştirmemize yardımcı olacaktır.
 • Hatta ağrı ve inflamasyonu azaltmak için etkilenen bölgeye papatya içeren bazı reçetesiz merhemleri sürebilirsiniz.

4 Yorum

 1. Başarılı bir çalışma olmuş.

 2. teşekkürler

 3. Değerli bilgiler için teşekkür ediyorum…..! Günümüzde bilgi kirliliği yasıyoruz…..doğru bilgi ile…! Pratik çözümler…insanlara yardimci olabilir….! Veya bilgiyi eksik. Gösteripfarkli,bir yere yönlendirebilir…!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.