Bebeklerdeki Ateşi Düşürmenin Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Ateşlenmek hastalıkların yaygın belirtisidir, ama her zaman kötü bir durum olduğu anlamına gelmez. Aslında, ateş, bir çocuğun bağışıklık sisteminin virüs ya da bakteriyel enfeksiyona karşı gösterdiği normal bir tepkidir.

Sağlıklı çocuklar ateşi tolere edebilir ve normal şartlar altında bu ateşlenme yaklaşık 3 ila 5 gün sürer.

Bebeklerde görülen ateşin en sık nedeni viral bir enfeksiyondur. Bazı durumlarda, diş çıkarma vücut sıcaklığında hafif bir artışa neden olabilir. Genç bebeklerde, ateş ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Bebeğinizin vücut sıcaklığının artması sizin için büyük bir endişeye neden olabilir. Doktorunuzu arayıp aramamakta veya acil tıbbi bakım almak isteyip istememek arasında ikilemde kalabilirsiniz. Aşağıdaki yönergeler bu konuda size yardımcı olabilir.

Pediatri Akademisine (AAP) göre Bebek Ateşlenmesinin Kuralları Şöyledir:

 • 3 aya kadar yeni doğanlarda 38 santigrat derece ve daha yüksek ateş endişe konusudur.
 • 3 ila 6 ay arası bebeklerde 38.3 santigrat derece ve daha yüksek ateş çocuk doktoru tarafından kontrol edilmelidir.
 • 6 aylık ve daha büyük bebeklerde 39.4 santigrat derece ve üzerindeki vücut sıcaklığının doktor kontrolüne ihtiyacı vardır.

Eğer bebeğiniz soğuk algınlığı, öksürük, kusma veya ishal gibi diğer hastalık belirtilerini de gösteriyorsa doktorunuza danışın. Dahası, bir ebeveyn olarak, her zaman içgüdülerinize güvenin. Eğer doktorunuza başvurmanız gerektiğini düşünüyorsanız, devam edin.

Herhangi bir durumda, doktorunuzun yazdığı reçeteli ilaçlara ek olarak, aşağıdaki doğal ve bitkisel yöntemler ile bebeğinizin ateşini azaltabilirsiniz.

bebek ateşlenmesi nasıl geçer

İşte bebeklerdeki ateşi düşürmenin en etkili 10 yolu. 

1. Soğuk Kompres

Bebeğinizin ateşi yükselmeye başladığında yapmanız gereken ilk şey bebeğinizin alnına soğuk ve ıslak bir bez koymaktır. Islak bezdeki su ciltte buharlaşır ve ateşi hızlı bir şekilde aşağı çeker.

 1. Bir kaba biraz serin musluk suyu koyun. (buzlu su olmasın)
 2. Temiz bir bezi bu suda bekletin.
 3. Fazla suyunu sıkın, ardından bebeğin alnına yerleştirin.
 4. Bez ısındıkça kaldırın ve sonra yöntemi tekrarlayın.
 5. Ateş düşene kadar bu yönteme devam edebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin koltuk altı, el, ayak ve kasık gibi bölgelerine nemli bir bez yada sünger koyarak ateşini düşürebilirsiniz.

Not: Çok soğuk ve buzlu su kullanmak iç vücut sıcaklığında artışa neden olabileceğinden ılık su kullanmaya dikkat edin.

2. Ilık Banyo

Ilık bir banyo telaşlı bir bebeğin dinlenmesine ve vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacaktır. Hatta hızlı iyileşme için gerekli olan bebeğinizin daha iyi bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.

 • 6 aydan küçük bebekler için günde 2 veya 3 kez ılık sünger banyosu yaptırılabilir.
 • 6 aylık veya daha büyük bebekleri günde birkaç defa ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz.

Her banyodan sonra bebeğinizi hemen giyindirin.

Not: Banyo için çok sıcak ve soğuk su kullanmak iç vücut sıcaklığının yükselmesine neden olabilir, ılık su kullanın.

3. Anne Sütü

6 aylık ve daha küçük bebekler için anne sütü çok önemlidir. Anne sütü bebeğin zayıf bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeğin hastalıklar ile mücadele etmesini sağlayan eşsiz bir besin dengesi sunuyor.

Anne sütü çabuk ve kolay sindirilir. Hatta bebeğin vücudunu sulu tutarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 • Ateşli dönemlerde bebeğinizi sık sık emzirmeyi deneyin. Ateşli bebek emmek istemeyebilir, böyle zamanlarda farklı pozisyonlarda emzirmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle bebeğinizi dik tutup emzirebilirsiniz.
 • Bebeğiniz bunlara rağmen emmeyi reddederse bir pompa yardımı ile sütü sağıp kaşık yardımı ile bebeği besleyebilirsiniz.

4. Daha Fazla Sıvı Verin

Hasta bebekler için sıvı alımını arttırmak çok önemlidir. Sıvı alımı vücudun soğumasını yardımcı olur ve dehidratasyonu önler, terleme yoluyla kaybedilen sıvının yerine geçer.

Ateşli bebekler bu dönemlerde bolca sıvı almayı reddedebilir, bu nedenle sıvıları daha sık ve küçük miktarlarda vermeye çalışacağız.

 • 6 aylık ve daha küçük bebeklere ılık su ile birlikte ev yapımı veya hazır olarak satılan oral rehidrasyon çözümlerinden vererek sıvı ve elektrolitlerin yerini doldurabilirsiniz.
 • 6 aylık veya daha büyük bebeklere su ve oral rehidrasyon çözümleri ile birlikte, soğuk süt, dondurma, meyve suyu ve soğutulmuş yoğurt verilebilir.

5. Bebeğin Bulunduğu Odayı Serinletin

Hasta bebek bakımında oda sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Oda sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Bebeğinizin odasını 21.1 veya 23.3 ° C arasındaki tutarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

 • Eğer bir fan kullanıyorsanız, düşük bir ayarda tutun. Ancak, bebeğiniz doğrudan fan altında uyumadığından emin olun.
 • Eğer klima kullanılıyorsa, sıcaklık rahat bir seviyede tutulmalıdır.
 • Ayrıca odada sürekli ısıtıcı kullanmaktan kaçının.

6. Bebeğinize Rahat Bir Elbise Giydirin

Birçok ebeveyn ateşli dönemlerde bebekleri kalın giysiler ile yada kat kat battaniye ile sararak hata yapar. Bu hareket sonucu bebeği ateşi düşmek yerine iyice yükselir.

Bebeğe ateşlendiği zaman hafif bir giysi giydirin. Gerekirse, bebeğiniz uyurken hafif bir battaniye kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yukarıda da söylediğimiz gibi bebeğin odasını orta sıcaklıkta tutmaya özen gösterin.

Yorum Yapmak İstermisin?

%d blogcu bunu beğendi: