Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Beyaz Kan Hücresi Sayısı (WBC) Doğal Yollarla Nasıl Artar

Beyaz Kan Hücresi Sayısı (WBC) Doğal Yollarla Nasıl Artar

Kemik iliğinde üretilen, beyaz kan hücreleri (lökosit) bağışıklık sisteminin hastalıkla mücadele ajanlarıdır. Sağlıklı bir vücutta organlar enfeksiyondan etkilendiği zaman lökosit sayısı artar.

Kandaki normal lökosit aralığı mikrolitre başına 4.500 ile 10.000 dir. WBC sayımı 4.500’ün altına düştüğünde endişeye neden olur. Bu duruma lökopeni denir.

Nötropeni olarak adlandırılan bir başka koşulda bir çeşit lökopeni türüdür ve nötrofil granülositler, vücutta en bol olan beyaz kan hücrelerinin spesifik tipte bir eksikliği ile karakterizedir.

Lökopeninin bazı yaygın nedenlerinin arasında; nezle ve grip, bakır ve çinko eksikliği, tifo, dang, sıtma, tüberküloz ve Lyme hastalığı gibi akut viral enfeksiyonlar bulunur.

Vücutta yeterli sayıda lökositin üretilemediği durumlarda, bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalığa neden olan bakteri ve virüslere karşı daha hassas hale gelir.

İşte vücudunuzun beyaz kan hücresi sayımını artırmak için en iyi 10 doğal yol.

1. Kedi Pençesi (Uncaria tomentosa)

Kedi pençesi inanılmaz bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Amazon yağmur ormanlarında bulunan bir Güney Amerika asmasıdır.

Çalışmalar düşük WBC sayımı sonrası kemoterapi olan hastalarda, kedi pençesi tüketiminin etkinliğini göstermiştir.

Kedi pençesi, laboratuvar koşullarında lösemi hücrelerinin hayatta kalmasını sağladığı bilinmektedir. Ancak, kanser hastaları, bu bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Not: Eğer her hangi bir ilaç kullanıyorsanız bu bitkiyi tüketmeden önce doktorunuza danışın. Eğer kan inceltici ilaç alıyorsanız kedi pençesini dikkatli kullanın, kanamaya neden olabilir.

2. Astragalus

Ayrıca “huang qi” ya da “huang chi” olarak bilinen astragalus, membranaceus bitkisinden elde edilen bir çinli bitkidir. Bu bitki müthiş bir beyaz kan hücresi destekleyici özelliklere sahiptir.

Astragalus kökleri kanseri ortadan kaldırmaz, fakat önemli ölçüde mevcut lökositi artırarak kanser hastalarının bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Astragalus bir tentür (alkol ekstresi) olarak, tablet veya kapsül takviyeleri olarak mevcuttur ve enjekte edilebilir bir formda bazı doktorlar tarafından reçete edilir.

Not: Herhangi bir olası yan etki ve ilaç etkileşimleri için bu bitkiyi almadan önce doktorunuza danışın.

3. Ekinezya

Ekinezya iyi araştırılmış, bağışıklığı güçlendirici bir kızıl derili bitkidir.

Ekinezya doğrudan bakterilere saldıran antibiyotikler ve aşıların aksine, hastalıklarla savaşmak için lökosit aktivitesini uyaran özelliklere sahiptir.

Not: Karaciğer bozukluğu ya da şeker hastası olanlar bu bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Kan inceltici ilaç ile birlikte kullanıldığında kanamaya yol açabileceği için kullanımından önce doktora danışın.

4. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri, vücudun fagositlerin üretimini artırarak vücuda giren zararlı yabancı zararlı maddelerin yutulmasını sağlar.

Balık yağı, keten tohumu, ceviz, somon, istiridye, ıspanak ve soya en yüksek omega-3 yağ asidi içeriğine sahip besinlerdir.

5. B6, B12 Vitamini ve Folik Asit (Folat)

B6 ve B12 vitamini ve folik asit, vücuttaki lökosit üretiminden sorumludur.

2011 de Journal Tıp Olgu Sunumu dergisinde yayınlanan bir çalışmada, nötropeni hastalarında B6, B12 vitaminleri ve folik asit düzeylerinin azaldığı bildiriliyor.

Şiddetli anemi kansere neden olabilir. Uzmanlar nötropeni hastalarına B6, B12 vitaminleri ve folik asit eksiklikleri için kapsamlı bir tarama önermektedir.

B6 vitamini açısından zengin besinler arasında ayçiçeği tohumu, hindi, tavuk, kuru yemiş, avokado, muz ve ıspanak sayılabilir.

B12 vitamini açısından zengin besinler arasında kahvaltılık tahıllar, az yağlı süt ve yoğurt, tavuk, istiridye, somon ve alabalık bulunmaktadır.

Folik asit açısından zengin gıdalar arasında kurutulmuş fasulye ve bezelye, mercimek, brokoli, ıspanak, bamya ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgiller bulunur.

6. Bakır

Sağlıklı yetişkin insanların kanlarındaki bakır miktarı 50 ile 80 miligram olması gerekir. Bakır eksikliği lökopeni gibi hastalıklara yol açar.

İstiridye, ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünleri, lahana, mantar, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi tohumlar, brezilya fıstığı, ceviz, çam fıstığı gibi bakliyat, kuruyemiş ve avokado bakır açısından zengin gıdalardır.

Bir Yorum

  1. güzel yazı sağolun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.