Brokolinin Bilinmeyen 10 Faydası

Brokolinin Bilinmeyen 10 Faydası

Son zamanlarda brokoliye talep git gide artıyor. Brokoli lezzetli turunçgillerden bir sebzedir. Ekonomik Araştırma Servisi’ne göre, son 30 yılda, taze brokolinin kişi başına tüketimi 1980 yıllında 1,4 tl iken 2010 yılında 5,6 tl olmuştur.

Tüketimindeki bu artış brokolinin salata gibi tüketilir bir sebze olmasıdır. Brokoli çeşitli baharatlarla karıştırılabilir ve çorbaların içine eklenebilir. Ayrıca taze ya da işlenmiş bir ürün olarak pazarlanması ve tüm yıl yıl boyunca manavlarda bulunması tüketiminin artmasında çok etkili olmuştur.Brokolinin acı tadan yaprakları atılır, çiçek ve sapları yenilir.

Brokolinin sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Brokoli içerdiği A ve C vitaminleri, folik asit, lif, kalsiyum, potasyum ve magnezyum sayesinde sağlığınız için son derece faydalıdır. Kükürt ve birçok güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca brokolideki doymuş yağ ve kolesterol oranı çok düşüktür.

Şimdi sizlere brokolinin sağlığınız için sağladığı 10 faydayı sıralayacağız.
1.Kanseri Önler

Yapılan çeşitli çalışmalar sonucu brokolinin kanseri önlemeye yardımcı olduğu kanıtlamıştır. Oregon State Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü’nde araştırmacılara göre, brokolide bulunan ‘sülforafan‘ karmaşık mekanizması yoluyla kanseri önlemeye yardımcı olur.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada brokoli yüzde 60 oranında tümörlerin gelişimini önlediği ve yüzde 75 oranında tümörlerin boyutunu azaltmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Brokoli özellikle meme, rahim, prostat ve cilt kanserinin büyümesini engelleyebilir.

Herkesin haftada üç kez brokoli yemesi sağlığı açısından çok önemlidir. Erkeklerde prostat kanseri riskini azaltmak için haftada dört porsiyon brokoli yemek gerekir.

2. Kan Basıncını Düzenler

OHSU Tıp Okulu araştırmacıları brokolinin kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır.Brokoli de bulunan sülforafan isimli kükürt bileşikli bir madde kan basıncı seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.
Ayrıca brokoli de bulunan magnezyum, kalsiyum ve potasyum aynı zamanda kan basıncını da düzenlemeye yardımcı olur.

Diğer turunçgillerden olan brüksel lahanası, lahana, karnı bahar, turp ve roka gibi sebzeler ile tüketilerek kan basıncı düzeylerini normale çevirir. Kısacası brokoli tansiyonu düzenler.

3. Kalp Sağlığını Korur

Milli Kalp ve Akciğer Enstitüsü araştırmacıları brokolinin içinde bulunan bazı kimyasalların kalp krizine neden olan damar tıkanıklığının önüne geçtiğini kanıtlamıştır.

Potasyum, C vitamini ve antioksidan yükleri içeren brokoli, arterlerin kan pompalama yeteneğini geliştirir, oksijen eksikliğine bağlı kalp hasarını azaltır ve oksijen yoksunluğu sırasında kalp için gerekli olan kimyasalları sağlar.

Düzenli olarak brokoli yemek kalp krizini, damar tıkanıklığını ve diyabeti önlediği kanıtlanmıştır.

Damar sertleşmesi, kalp hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için diyetinize bu sebzeyi kesinlikle ekleyin.

4. Detoksifikasyonu Destekler

Detoksifikasyon organizmanın kendisine zarar veren toksin maddelerden temizlenmesi anlamındadır.
Çeşitli nedenler ile bedenimizi kirleten çevresel toksinleri gideren detoksifiye edici yöntemleri ve araçları kullanmamız sağlıklı ve uzun bir yaşam için son derece önemlidir.
Vücudumuzda hasar bırakan bu maddeler; dokularımızın, organlarımızın, hücrelerimizin ve hücre içi organellerin başlıca düşmanlarıdır. Brokoli içerdiği yararlı kimyasallar vasıtasıyla detoksifikasyon sürecinde vücudunuza yardımcı olur.

Brokolinin bu faydası metabolizma hızınızı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji düzeyinizi artırır, sindirim ve dolaşım sisteminizi rahatlatır.

5. Beyin Gücünü Artırır

Brokoli bilişsel fonksiyonu geliştiren ve beyin gücünü arttıran K vitamini içerir. Ayrıca brokolide zihinsel dayanıklılık ve hafızayı geliştirmede anahtar rol oynayan B vitaminleri vardır. Brokoli aynı zamanda zihinsel yorgunluğun ve depresyonun etkilerini azaltır.

Haftada üç kez bir bardak brokoli yemek yaşlılıkta Bunama ve Alzheimer hastası olma ihtimalinizi düşürür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM