Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Çıban ve Apseler İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Çıban ve Apseler İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Çıban, bir saç folikülünün derin bir bakteriyel enfeksiyona neden olduğu bir tür cilt sorunudur. Küçük, kırmızı, ağrılı nodül olarak başlar ve yavaş yavaş boyutu artar. Çok acı verici olabilir. Çıbanlara bazen ateşte eşlik edebilir.

Çıban ve apse

Çıban ilk belirtileri ortaya çıktığında ev tedaviye başlayabilirsiniz. Ağrı ve rahatsızlıktan rahatlama sağlamak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir sürü hazır malzeme vardır. Bu şifa anahtarları ile şişmiş alan kaynatılıp yumuşatılarak buradaki bakteri ve enfeksiyonlar iyice temizlenir.

İşte siz değerli takipçilerimize çıban ve apseler için en etkili 10 ev ilacı. 

1. Hint Leylağı (Neem)

çıban için neem yaprağı tedavisi

Neem olarak da bilinen hint leylağı antiseptik, anti-mikrobik ve anti-bakteriyel özellikleri ile çıban ve diğer bir çok türdeki cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardım eder.

 • Bir avuç neem yaprağını ezerek hamur haline getirin ve etkilenen alana sürün.
 • Yine bir miktar neem yaprağını üç katı kadar suda kaynatın ve etkilenen alanı bu suyu kullanarak yıkayın.

2. Çörek Otu

Çörek otu kaynar da dahil olmak üzere, çeşitli deri enfeksiyon türleri için en popüler doğal kürlerden biridir. Çörek otunun tıbbi özellikleri çıbanın neden olduğu ağrıdan biraz rahatlama sağlayabilir.

 • Bir miktar çörek otunu ezerek hamur haline getirin ve bunu çıbanlı bölgeye sürün.
 • Ayrıca çörek otu yağını da kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca bir fincan sıcak veya soğuk suyun içine bir çay kaşığı çörek otu yağı ekleyin. Bu karışımdan birkaç gün boyunca günde iki kez için.

3. Ekmek Lapası

Ekmek lapası apsenin evde tedavisinde oldukça yararlıdır. Bir parça ekmek alın ve ılık süt ya da sıcak suya daldırın. Ardından ekmeği bir kaç dakika kaynatın ve etkilenen bölgenin üzerine koyun.

Bu iltihaplı bölgeyi eritmeye yarar. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu ısı kompresi enfeksiyonlu bölgeye enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinden daha fazla göndererek, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır. İltihap tamamen iyileşene kadar yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağının düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır ve ciltte abseye neden olan rahatsızlıktan rahatlama sağlar.

 1. Temiz bir pamuklu bezi çay ağacı yağına batırın ve doğruca hafifçe etkilenen alan sürün.
 2. İltihap tamamen bitene kadar bu yöntemi birkaç gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Not: Cilt tahrişine neden olan çay ağacı yağı olasılığını ekarte etmek için bu yöntemi kullanmadan önce bir yama test yapın. Ayrıca kaliteli yağ alın.

5. Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir kan temizleyicidir ve anti inflamatuar özellikleri ile çıban tedavisinde çok yararlı olabilir.

 • Bir bardak süt ya da suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu katıp kaynatın. Bu karışımı dört beş gün boyunca, günde üç defa için.
 • Ayrıca, taze zencefil ve zerdeçalı eşit miktarlarda karıştırarak etkilenen alana sürün ve ardından bu bölgeyi temiz bir bezle örtün.

6. Sıcak bez sıkıştırın

Sıcak bez tedavisi ağrıyı azaltmak ve dolaşımı artırarak kaynamayı durdurmanın en kolay yoludur.

 1. Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerinde bekletin. Ayrıca ılık tuzlu su da kullanabilirsiniz. Kompres yapacağını bezin ıslak ve sıcak olduğundan emin olun.
 2. Bu işlemini bir günde üç ya da dört kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.