Çiğ Soğanın Güzellik ve Sağlık Faydaları

Soğan, kesildiği zaman göz yaşartma ve yendiği zaman kötü nefes kokusuna neden olmanın dışında bir sürü sağlık ve güzellik faydalarına sahiptir.

Soğanlar, anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti oksitleyici, ve anti-kanserojen özelliklere sahiptir. Soğan A, B6, B-kompleks ve C vitamini, demir, folat ve potasyum bakımından oldukça zengindir.

Soğan neredeyse tüm yemekler ile iyi giden, muhtemelen en eski ekili bitkilerden biridir. Soğanın yemek dünyasında özel bir yeri vardır.

Soğanı salatalara, çorbalara, pizzalara, körilere, güvece ve çok daha fazlasına katıp tüketebilirsiniz. Soğanın turşusu da oldukça popülerdir.

İşte çiğ soğanın ilk 10 sağlık ve güzellik faydası. 

Çiğ Soğanın Güzellik ve Sağlık Faydaları

1. Saç Uzamasını Hızlandırır

Soğan suyu saç dökülmesini önlemede ve saç uzamasını hızlandırmada oldukça etkilidir. Soğandaki kükürt kafa derisindeki kan dolaşımını teşvik eder ve saçların sağlıklı büyümesi için gerekli olan kolajen üretimini artırır.

  • 1 soğanın suyunu sıkın.
  • İçerisine 1 çay kaşığı bal ve 2 ya da 3 damla lavanta uçucu yağı katın.
  • Bu karışımla kafa derisi içine masaj yapın.
  • Bir duş başlığı ile saçınızı örtün ve gece boyunca ya da en az 1 saat açık bırakın.
  • Daha sonra her zamanki gibi şampuan ile saçlarınızı yıkayıp, saçınızı su ile durulayın.
  • Bu tedavi yöntemini istediğiniz sonucu elde edene kadar haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

2. Kan şekerini düzenler

Soğan şeker hastalığı olan insanlar için oldukça faydalıdır. Soğanın kükürt bileşiği denilen alil propil disülfür, hem Tip 1- Tip 2 diyabetiklerde görülen insülin artışını hemde kandaki glikoz seviyesini düzenler. Ayrıca, soğan suyu vücudun glukoz tolerans düzeyini artırmaya yardımcı olur.

2009 da Şifalı Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, soğanın diyabetik sıçanlarda ki antidiyabetik etkisi doğruladı. Ayrıca soğan özünün kilo verdirmede etkili olduğu tespit edilmiştir.

Şeker hastaları düzenli olarak kırmızı soğan tüketmelidir.

3. Kanseri Önler

Soğanın, akciğer, yumurtalık, mide, mesane, meme, kolorektal, prostat, oral, karaciğer ve beyin kanseri gibi çeşitli kanser türleri üzerinde yararlı önleyici etkileri olduğu bulunmuştur.

2006 da Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan bir çalışma,  soğan ve sarımsak (allium sebze) kullanım sıklığı ve birkaç yaygın kanser riskinin azalması arasında olumlu bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Eğer kansere yakalanma riskiniz tüksek ise, günde en az 1 soğan yiyin.

4. Kalp Hastalığı Riskini Düşürüyor

Düzenli soğan tüketimi arteriyel sertleşme, yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi durumların riskini azaltabilir. Soğan da bulunan quercetin, kalp sağlığı için faydalı olan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

2007 de Beslenme American Society de yayınlanan bir çalışmada, quercetinin hipertansif kişilerde kan basıncını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Soğan, tıkanma ve damar sertliğine neden olan kolesterol birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Kalp sağlığını artırmak için soğan yemeye başlayın.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan vücudunuzu serbest radikallere karşı koruyarak bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, soğan bağışıklık tepkisi başlatan ve aynı zamanda aşırı bağışıklık yanıtını engelleyerek bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olan selenyum minerali içerir.

Soğan, histamin üretimini durdurarak vücudunuzdaki alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olabilir. Onun antimikrobiyal özellikleri de enfeksiyonları önler.

Kanser hastaları için uygulanan radyasyon tedavisi sırasında vücudun bağışıklık fonksiyonun azalması oldukça yaygındır. Ancak quercetin açısından zengin gıdaların tüketimi ile, bağışıklık sistemi desteklenebilir.

6. Kemik Yoğunluğunu Artırır

Soğan kemik erimesinin ilerlemesini durdurur. Özellikle yaşlı kadınlarda görülen kemik kaybının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Ayrıca soğanın yüksek kükürt içeriği bağ dokusuna doğrudan yarar sağlar.

2009 da yapılan bir çalışmada menopoz sırasında ve sonrasında soğan yiyen kadınların yemeyenlere göre daha sağlam kemiklere sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca, araştırmacılar soğan yiyenlerde ki kalça kırığı riski yemeyenlere göre yüzde 20 oranında daha düşüktür.

Yorum Yapmak İstermisin?

%d blogcu bunu beğendi: