Damar Tıkanıklığı ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Belirti

Damar Tıkanıklığı ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Belirti

Atardamarlar oksijenli kanı vücuda taşıyan, boru şeklinde yapıya sahip bir organdır.  Sağlıklı damarların iç duvarları pürüzsüz oldukları için kan bu damarlardan kolayca taşınır. Damar duvarları boyunca plak birikmesi sonucu damar tıkanır.

Koroner, karotid, periferik ve renal arterlerde plak birekebilir. Kandaki yağ, kolesterol ve diğer maddeler damar sertleşmesine ve daralmalara neden olur. Kapalı damarlar, vücudun diğer bölgelerine oksijen açısından zengin kanın akışını kısıtlar.

Damarların tıkanmasını tetikleyen etkenler kesin olarak bilinmemekle birlikte artan yaş, yüksek kolesterol, yüksek trigliserid (kanınızdaki yağ veya lipid türü ), yüksek tansiyon, obezite, aşırı sigara tüketimi, diyabet, inflamatuar hastalıklar, damar sertliği ve aile öyküsü damar tıkanıklığının nedenleri arasındadır.

Damarlarda ki plak birikimi yavaş ve ilerleyici bir halde seyreder. Hatta erken yaşlarda, çocukluk dönemlerinde bile başlayabilir.

Tıkalı damarlar koroner arter hastalığı, karotis arter hastalığı, periferik arter hastalığı, miyokard enfarktüsü (kalp krizi), felç ve hatta ölüme neden olabileceği için belirtilerini bilmek ve erken tedavi olmak hayati önem taşır.

İşte bilmeniz gereken 10 olası tıkalı damar belirtisi.

1. Göğüs ağrısı (Angina)

Plak birikimi nedeniyle damarlar tıkanır, kalbe giden kan akımı azalır, anjina veya göğüs ağrısı meydana gelir.

Bu tür göğüs ağrısı gerginliğe, ağırlık hissine ve göğüs kemiği arkasında basınç hissine neden olur. Genellikle fiziksel veya duygusal stresle tetiklenen ve fiziksel aktivite ile kötüleşen, dinlendiğiniz zaman geçen bir ağrıdır.

Göğüs ağrısının nedeni her zaman tıkalı damar değildir. Bazen ağrı, bir kas spazmı, mide ülseri, üst solunum yolu enfeksiyonu, mesane hastalığı veya hazımsızlık nedeniyle olabilir.

2. Nefes darlığı

Nefes darlığı da damar tıkanıklığının sonucu ortaya çıkabilir. Damarlarda biriken plan nedeniyle, kalp vücudun ihtiyaçlarını sağlamak için kan pompalamada zorluk çeker, buda nefes darlığı ve yorgunluğa neden olur.

Ancak, nefes darlığı da ağır egzersiz, yüksek irtifa alanları, kansızlık, solunum yolu enfeksiyonu veya hastalık, kronik bronşit, alerji ve oksijen eksikliği nedeniyle de olabilir.

3. Ereksiyon Sorunları

Tıkalı damar ve kalp problemlerinin bir belirtisi olabilen erektil disfonksiyon (ED), dünya genelinde yaklaşık 60 milyon erkeği etkileyen yaygın bir cinsel sorundur.

2011 de Dolaşım dergisinde yayınlanan bir makaleye göre , ereksiyon sorunları ateroskleroz (atardamarları (arterleri) etkileyen bir hastalıktır) veya damar sertliğinin ortak belirtisidir.

Ereksiyon sorunları ayrıca depresyon, düşük testosteron, sinir sorunları ve bazı ilaçlara bağlı olarak gelişebilir.

4. Erkek tipi kellik

Erkeklerin önemli sorunlarından birisi olan kellik tıkanmış damarların varlığını gösterebilir. Bu sorun kafa derisi üzerinde saç dökülmesi ile birlikte, ayak üzerindeki kılların dökülmesine neden olur.

Erkek tipi kelliğin diğer yaygın nedenleri kalıtım, bazı kanserler, ilaç, tiroid koşulları ve anabolik steroidlerdir.

5. Kulak Memesi Çizgisi

İster inanın ister inanmayın, kulağınızda ki kırışıklık damar tıkanıklığını gösterebilir. Özellikle, kulak memesinin alt kenarına, kulak kanalından eğik açılı gelen bir kırışık, koroner arter hastalığı ile bağlantılıdır. Bir kulak kırışıklığı, kalbinde tıkalı damar olan kişilerdeki, zayıf dolaşım belirtisi olabilir.

Bir kulak kırışıklığı yaşlanma ya da aşırı sigara nedeniyle de görünebilir.

6. Aşırı Terleme (Gece ​​Terlemesi)

Özellikle serin bir odada uyurken, geceleri görülen aşırı terleme, plak nedeniyle tıkanan damarların başka bir olası göstergesidir.

Damarlar tıkalı olduğlu zaman kalp kanı pompalamak için daha fazla çalışır buda egzersiz yaptmışçasına terleme yapar.

Aşırı terleme ayrıca stres, anksiyete, obezite ve beslenme yetersizlikleri nedeniyle de oluşabilir.Yaşlı kadınlar arasında bundan çok, menopoz belirtisi olabilir.

7. Halsizlik veya Baş dönmesi

Baş dönmesi, sersemlik ve halsizlik damar tıkanıklığının yada olası erken bir inmenin belirtisi olabilir. Karotis arterlerdeki plak birikimi baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı ve açıklanamayan düşmelere neden olabilir.

Aynı zamanda düşük kan basıncı, nörolojik problemler, anemi, hipoglisemi (düşük kan şekeri), kulak enfeksiyonu, sıcak çarpması, görme ile ilgili bozukluklar, migren, anksiyete bozuklukları ve kafa yaralanmaları da halsizlik ve baş dönmesine neden olabilir.

8. Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı genelde egzersiz yaptığınız zaman, stresli olduğunuzda, kafein veya nikotin tükettiğiniz zaman ortaya çıkar.

Bazı insanlarda, kalp çarpıntısına baş dönmesi, bayılma, bulanık görme, göğüs ağrısı, terleme ve bulantı gibi belirtiler eşlik eder. Özellikle kalbe gelen ana damarların tıkanıklığı durumunda meydana gelir. Hatta daha ciddi bir kalp rahatsızlığı gösterebilir.

Çarpıntıya neden olabilecek diğer sağlık koşulları; elektrolit anormallikleri, tiroid bozuklukları, uyku apnesi, bazı ilaçlar, kalp kapak hastalıkları ve anemidir.

9. Hazımsızlık, Bulantı ve Kusma

Kalp hastalığına yol açan damar tıkanıklığı nedeniyle hazımsızlık, bulantı, kusma, dolgunluk veya boğulma hissi ve diğer gastrointestinal problemler meydana gelebilir.

Böbreklere kan tedarik eden renal arterlerde tıkanmada  mide bulantısı, hafif hazımsızlık, karın ağrısı ve kusmaya neden olabilir.

10. Bacak ve Baldır Ağrısı

Bacaklara kan taşıyan damarlardaki plak birikimi bacak ve baldır ağrısına neden olabilir. Bu genellikle yaşam kalitenizi etkiler, yürüyüşünüzü etkiler ve kısıtlar.

Beslenme yetersizlikleri, dehidrasyon nedeniyle veya uzun süre ayakta durmaktan da bacaklarda hafif ağrı da kas spazmı görülebilir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM