Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Egzama İzleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer

Egzama İzleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer

Egzama derinin iltihaplandığı kronik bir sorundur. Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir, aşırı stres, alerji, tahriş edici mikroplar, hava değişimi, hormonal değişiklikler ve bunun gibi faktörler hastalığı tetikleyebilir.

Egzama belirtileri arasında kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve cilt üzerinde koyu, kaba kabarcıklar bulunmaktadır. Egzamanın kaybolması genellikle çok zaman alır ve hastalık geçtikten sonra geride çirkin izler bırakır.

Egzama izlerinden kurtulmak için genel olarak kullanılan ilaçlar veya losyonlara ek olarak, birtakım kolay doğal tedavileri de deneyebilirsiniz. Bu tedaviler yardımı ile ağrılardan kurtulabilir, egzama ile ilişkili kaşıntınızı rahatlatabilir ve çirkin izlerden kurtulabilirsiniz.

İşte egzama izlerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili 10 doğal ve bitkisel yöntem.

1. Bal

Bal egzama gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Bal, yatıştırıcı antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile egzamayı azaltarak egzama izlerini büyük ölçüde iyileştirebilir.

 • Egzamalı bölgeyi iyice yıkadıktan sonra günlük bu alan doğrudan bal uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca bal ve kristalize şeker kullanarak fırçalama yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi birkaç dakika boyunca yavaşça bununla fırçalayın ve sonra durulayın. Yara tamamen iyileşene kadar yaklaşık bir hafta boyunca birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi büzücü, antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde hem egzamayı tedavi eder hemde egzama izlerini ortadan kaldırır.

 • Bir bardak suya iki çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ve aynı oranda ham bal katıp karıştırın ve bu şifalı karışımdan günde üç kez için. Bu yöntemle yavaş yavaş bağışıklık sisteminiz güçlenecek, deri iltihabı ve yara izleri azaltacaktır.
 • Ayrıca, eşit miktarlarda karıştıracağınız elma sirkesi ve bal karışımını doğrudan etkilenen alana uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kaşıntı ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

3. Hint Leylağı

Egzama için en iyi doğal ev ilaçları biri olan Hint lilası veya neem kızarıklık, tahriş ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Birer çorba kaşığı ezilmiş neem yaprağını ve zerdeçalı karıştırın.
 2. Karışıma biraz susam yağı ekleyin.
 3. Karışımı etkilenen alan üzerine uygulayın ve yıkamadan önce en az 30 dakika boyunca bekletin.
 4. Bu etkili yöntemi günde bir kez takip edin.

4. Yulaf ezmesi

Düzenli yulaf ezmesi banyosu keyfi cildi yatıştırır ve kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Yulaf, aynı zamanda içeriğindeki doğal temizlik maddeleri sayesinde izleri azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir blender veya kahve öğütücü içine iki bardak yulaf ezmesi katıp iyice öğütün ve içerisine biraz sıcak su ilave edin.
 2. 20 ila 30 dakika süreyle yulaf banyosunda bekleyin ve cildinizi çok yumuşak bir havlu kullanarak kurulayın.
 3. Hastalığın şiddetine bağlık olarak yöntemi günde üç defaya kadar tekrarlayabilirsiniz.

5. Aloe Vera

Aloe vera egzama izlerinin tedavisi için kullanabileceğiniz popüler bir ev tedavisidir. Aloe vera anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde egzamanın neden olduğu tahrişi azaltır ve koyu izleri yavaş yavaş hafifletebilir.

 • Etkilenen bölgelere doğrudan aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi sonuçlardan memnun kalana kadar günlük birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, eşit miktarlardaki E vitamini yağı ve aloevera jelini karıştırın, hazırladığınız maskeyi ince bir katman oluşturacak şekilde etkilenen cilde uygulayın. Bir gece boyunca açık bırakın ve sabah ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi günlük tekrar edebilirsiniz.

6. Kabartma tozu

Kabartma tozunu ölü hücreleri temizlemek için bir exfoliant olarak kullanabilirsiniz. Kabartma tozu kaşıntıya neden olmaz. Aslında, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Bir çorba kaşığı suya iki çorba kaşığı kabartma tozu katıp iyice karıştırarak bir maske hazırlayın.
 2. Bu maskeyi etkilenen alan üzerine uygulayın ve birkaç dakika sonra, ılık suyla durulayın.

Bir Yorum

 1. bu yöntemleri deneyen oldu mu arkadaşlar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.