Anasayfa » Mutfaklarımızdaki Şifa » En Doğal 10 Kas Gevşetici

En Doğal 10 Kas Gevşetici

İnsanların çoğu zaman içinde, hayatlarının belli bir döneminde kas ağrısı veya gaz sancısından muzdarip olurlar. Bunlar, etkileyen bölgede sertlik, gerginlik ve şişkinlik şeklinde hissedilen bir duygu olarak tarif edilebilir.

Rahatsızlığın belirtileri hafiften şiddetliye doğru değişiklik gösterebilir. Kas ağrısının ani zorlanma, yaralanma, sinir sıkışması veya eklemlerdeki yıpranma gibi birkaç belli başlı nedeni vardır.

Ayrıca kronik yorgunluk sendromu, ibromiyalji hipotiroidizm, lupus romatoid artrit ve diğer altta yatan sağlık koşulları nedeniyle de gelişebilir.

Bu rahatsızlık en kısa sürede tedavi edilmediği takdirde ağrılar ve rahatsızlık gitgide artacaktır ve günlük rutin faaliyetlerinizi yerine getirmekte zorluk çekecek bir hal alacaktır.

Kas üzerine ısıtma pedleri ve buz poşeTleri koyarak kısa sürede rahatlama sağlayabilirsiniz. Yine etkili bir yöntem olan sentetik kas gevşeticileri kullanarak hızlı rahatlama sağlayabilirsiniz. Fakat ilaçların sürekli kullanımının vücut üzerinde çeşitli yan etkileri vardır.

En Doğal 10 Kas Gevşetici

Bunların yerine hazır doğal kas gevşeticileri kullanabilirsiniz. Bu doğal ilaçlar hem stresi azaltır, hem intihaplanma ile mücadele eder, hemde sinirleri yatıştırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur
İşte sizlere en etkili 10 doğal kas gevşetici 

1. Papatya

Papatya kas ağrısından kurtulmak için kullanabileceğiniz Çok etkili doğal bir ağrı kesici Ajan olarak çalışan şifalı bir bitkidir Ayrıca kas dokularının daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak için vücut üzerinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır

2005 yılında Tarım ve Gıda dergisinde yayınlanan bir çalışmada papatya çayı içmenin Rahim kaslarını gevşeterek kadınlardaki menstrüel kramplardan rahatlama sağlamaya yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır

yine 2010 yılında moleküler Tıp raporlarında yayınlanan bir çalışmaya göre papatyanın antienflamatuar ve kas rahatlatıcı özellikleri de dahil olmak üzere birçok faydası olduğu ortaya konmuştur

 • kas spazmları ndan hızlı bir şekilde rahatlama sağlamak için Hindistan cevizi yağı gibi Taşıyıcı bir yağ ile papatya esansiyel yağı karıştırarak etkilenen alana masaj yapabilirsiniz
 • Ayrıca günde 2 ve 3 kez papatya çayı içerek boğaz kasları gevşetip rahatlayabilirsiniz papatya çayını hazırlamak için bir fincan Sıcak suya bir yemek kaşığı ya da bir çay poşeti papatya çayı atın 5 ila 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve hala sıcak içerken için

Not: Eğer şeker rahatsızlığınız var ise şeker ilaçları kullanıyorsanız papatya çayını Doktor gözetiminizde almanızda fayda vardır

2. Ekşi Kiraz

Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri açısından zengin olan ekşi kirazın kas ağrısı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kiraz kasları doğal olarak gevşetir, kas ağrısı, artrit veya fibromiyalji hastalığından muzdarip olanlar için son derece faydalıdır .

2010 öncesi Spor Beslenme Uluslararası Derneği Dergisinde yayınlanan bir çalışmada,  7 gün boyunca tart vişne suyu içen ve kas ağrısından şikayetçi olan insanlardaki ağrıların azaldığı belirtilmiştir.

2010 yılında İskandinav Sporda Tıp ve Bilim Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada yapılan egzersizler sonrası yenilen ekşi kirazın kas ağrısını önlemeye yardımcı olduğunu belirtiliyor.

 • Kas iltihabı ve ağrılarını azaltmak için bir fincan ekşi vişne suyu içebilirsiniz.
 • Ayrıca, kas ağrısını önlemek için günlük diyetinize bir bardak ekşi kiraz eklemeyi deneyin.

3. Nane

Başka etkili bir kas gevşetici de nanedir. Boğaz kasları, sırt, bacak ağrısı ve baş ağrısının tedavisinde çok etkilidir.

Nanedeki mentol analjeziktir, kas ağrısı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikler sunar. Hatta kan dolaşımını artırarak ağrı ve spazmları azaltır.

Ağrıyı ve şişkinliği azaltmak ve enflamasyonu ortadan kaldırmak için nane otundan yada yağından faydalanabilirsiniz.

 • Günlük bir kaç bardak nane çayı içebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı katın ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 • Ayrıca, 1 çorba kaşığı tatlı badem taşıyıcı yağına 2 damla nane yağı ve 2 damla sandal ağacı yağı damlatıp bir masaj yağı hazırlayın. Etkilenen alana bu yağ ile masaj yapın.
 • Alternatif olarak, nane içeren bir ağrı merhemi kullanabilirsiniz.

Not: Cilt üzerine kesinlikle sulandırılmamış nane yağı sürmeyin.

4. Acı Biber

Kırmızı biberde bulunan ve doğal bir bileşik olan kapsaisin maddesi doğal bir kas gevşetici olarak çalışmaktadır. Kas ağrısı, sertleşmesi ve iltihabını azaltan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Acı biber beynin ağrı verici aktivasyonunu engeller.

2011 yılında Anestezi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada,  kapsaisin içeren topikal kremlerin​​ ağrı tedavisi için oldukça etkili olduğu belirtiliyor.

2010 yılında Fitoterapi Araştırma Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, topikal kapsaisin kreminin kronik yumuşak doku ağrısının tedavisindeki etkinliğini ve  ​​güvenliğini vurgulamaktadır.

 • 2 yemek kaşığı sıcak sızma zeytin yağına 1 çay kaşığı acı biber tozu ekleyin. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakikada bekletin. Yöntemi gerektiği gibi tekrarlayın.
 • Fibromiyalji ve romatoid artritten muzdarip insanlar da kapsaisin içeren kremlerden kullanabilir. Ağrı geçene kadar, yavaşça, günlük birkaç kez bu krem ile etkilenen kas alanına masaj yapın.

Not: Bu ilaçları çatlak veya tahriş olmuş cilde sürmeyin.

5. Epsom Tuzu

İngiliz tuzu kaslarınızı düzgün çalışması için gerekli olan magnezyum seviyesini artırarak kas kramplarının tedavisine yardımcı olur.

Aslında, düzenli kas spazmları ve krampları vücuttaki magnezyum eksikliğinin belirtilerindendir.

Epsom tuzdaki magnezyum cilt tarafından kolayca emilir, kasın gevşemesi sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Hatta sinir sistemini rahatlatır, ağrı ve inflamasyona katkıda bulunan toksinleri temizler.

 1. Küvetinizi ılık su ile doldurun.
 2. 2 bardak epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Haftada bir kez en az 15 ila 20 dakika boyunca bu yatıştırıcı banyonun tadını çıkarın.

6. Biberiye

Aromatik bir bitki olan biberiye etkili bir sakinleştiricidir, iltihaplı kas dokusunu tedavi etmeye yardımcı olur, ağrıyı azaltan anti-inflamatuar doğası vardır.

Buna ek olarak kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Biberiyenin hem bitkisi hem de biberiye uçucu yağı baş ağrısı, kas ağrısı, romatizma ve hatta artrit tedavisinde kullanılabilir.

 • 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye ekleyin. Ağzını kapatın ve yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin, sonra süzün. Bu çayı günde 3 defa için.
 • Ayrıca, 1 çorba kaşığı sıcak hindistan cevizi veya zeytinyağına birkaç damla biberiye uçucu yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye bu karışım ile günde birkaç kez masaj yapın.
 • Başka bir seçenek de, sıcak su ile dolu bir küvete 1 çay kaşığı biberiye uçucu yağı eklemektir. Menstrüel kramp ya da kas spazmlarını rahatlatmak için 15 dakika boyunca bu suda bekleyin. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.
ONCEKI SAYFA1 / 3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.