Evde Anne Sütünü Artırmanın Doğal Yolları

Emziren anneler, özellikle ilk kez anne olanlar, çoğu zaman anne sütünün bebek için yeterli olup olmadığı hakkında endişe duyarlar. Anne sütünün bebeğe yetmemesi çok rastlanan bir sorun olmasa da  bazı anneler de yeterli miktarda süt üretimi olmaya biliyor.

Anne sütü  yeni doğan bir bebek için çok önemli bir besin kaynağıdır. İlk dönem de alınan anne sütü ilerleyen yaşlarda sağlık gelişimini bile etkiler. Anne sütünün yetersiz  alınması;  zayıf bağışıklık sistemi, zayıf hafıza ve diğer birçok sağlık sorunlarına neden olabilir.

Eğer sütümüz az ise doktorunuza danışıp önerdiği ilaçları kullanabilir veya evde kolayca hazırlaya bileceğiniz doğal yöntemlerle anne sütü üretimini artırabilirsiniz.

İşte anne sütü üretimini artırnın en iyi 9 yolu 

1. Göğse Sıcak Kompres

göğse sıcak kompres

Göğüsler ki  düşük kan dolaşımı anne sütünün üretimini etkileyebilir. Kan dolaşımının düzenlenmesi ve sütün artırılması için göğsünüze bebeğinizi emzirmeden önce sıcak kompres yapınız.

 1. İlk önce 5 dakika boyunca memenize nazikçe masaj yapın.
 2. Sıcak suya temiz bir bez batırın ve fazla suyunu sıkın.
 3. Yavaşça memenize bu sıcak bez ile masaj yapın.
 4. 5 ile 10 dakika masajdan sonra öne doğru eğilin ve bebeğinizi besleyin.

Bazen yoğun süt üretiminden dolayı da memeden süt gelmeyebilir. Göğüslerinizde ağırlık oluyor ama süt gelmiyorsa göğse sıcak kompresi uygulayın göğüste gevşeme olacak ve süt gelecektir.

2. Çemen

çemen hazırlama

Çemenin içeriğinde anne sütü üretimini artırmaya yardımcı fito maddesi vardır. Anne sütü üretimini arttırdığı birçok testle ispatlanmıştır.

 • Geceden bir fincan suda bir yemek kaşığı çemen katıp sabaha kadar bekletin. Sabahtan çemenli suyu kaynatıp süzerek için. Süt üretiminde artış olana kadar her sabah su karışımı için.
 • Aktarlarda bulabileceğiniz çemen kapsülünü de kullanabilirsiniz.

Not: Diyabetik ve astım rahatsızlığı olanlar çemeni kullanmasınlar.

3. Rezene Tohumları

rezene

Rezene tohumları da anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, rezene tohumu, yeni doğanlarda görülen kolik sorunun giderilmesine de yardımcı olur.

 • Bir fincan sıcak suyun içine, bir çorba kaşığı rezene tohumu ekleyin. Fincanın ağzını kapatarak 30 dakika boyunca bekletin ve süzerek için. Bir ay boyunca günde iki kez içebilirsiniz.
 • Ayrıca rezene tohumlarını suda haşlayarak da tüketebilirsiniz.

4. Kimyon

kimyon

Kimyon tohumları da sütünüzün artmasına yardımcı olacak bir başka mucizevi bitkidir. Ayrıca kimyon tohumları sindirim, kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların da giderilmesine yardımcı olur.

 • Ilık bir bardak sütün içine bir çay kaşığı kimyon ve bir çay kaşığı şekeri karıştırın. Bir kaç hafta boyunca yatmadan önce bu karışımı için.
 • Alternatif olarak yarım fincan suyun içinde iki çay kaşığı kimyon tohumunu kaynatın. Tohumları süzdükten sonra bir su bardağı sütün içine bir çay kaşığı bal ekleyin ve bu karışımı birkaç hafta boyunca günde bir kez için.

5. Tarçın

Tarçının Kanıtlanmış 10 Faydası

Tarçının da anne sütü üretimini artırdığı kanıtlanmıştır. Anne sütünün lezzetini artırmaya da yardımcı olur.

 1. Bir fincan sütün içine,
 2. Bir tutam toz tarçın ve yarım tatlı kaşığı balı ekleyin.
 3. Bir ya da iki ay boyunca yatmadan önce günlük olarak bu karışımı için.

Yorum Yapmak İstermisin?

%d blogcu bunu beğendi: