Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Evde Yüksek Kreatinin Nasıl Düşürülür

Evde Yüksek Kreatinin Nasıl Düşürülür

Kreatinin böbrekler yoluyla elimine edilen kas metabolizmasının bir kimyasal atık ürünüdür. Kreatinin seviyesinin sürekli yüksekliği böbreklerin düzgün çalışmıyor olduğunun göstergesidir.

Kandaki normal kreatinin değerleri:

 • Erkeklerde 0,6-1,2 mg / dL (ya da 53 mcmol / l 106)
 • Kadınlarda 1.1 mg / dL (veya 44-97 mcmol / L) 0.5 dır.

Değerler farklı laboratuvarlarda ve farklı teknikleri bağlı olarak biraz değişebilir. Kreatinin erkelerde daha fazla olmasının nedeni erkeklerdeki kas kütlesinin kadınlara göre daha fazla olmasından kaynaklanır.

Vücut su sıvı hacminin azalması(dehidratasyon), günlük yetersiz su tüketimi,  kemoterapi ilaçları, aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar vücuttaki kreatinin seviyesini yükseltirler. Bunun dışında yorucu egzersizler, böbrek hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid bozuklukları, aşırı kan kaybı gibi nedenlerde kreatinin değerinin yükselmesinin nedenleri arasındadır.

 

Vücut geliştirmek için alınan besin takviyeleri ve çok miktarda et tüketmek de kreatin seviyesini yükseltir.

Yüksek kreatinin bazı yaygın belirtileri;

 • sindirim mide bulantısı gibi sorunlar,
 • kusma ve iştahsızlık
 • yorgunluk;
 • gece sık idrara çıkma gibi idrar değişiklikleri,
 • idrar çıkışını ve koyu renkli idrar azalması;
 • ödemi;
 • kaşıntılı deri;
 • ve nefes darlığıdır.

Yüksek kreatinin seviyeleri böbrek yetmezliği hastalığının en önemli belirtilerindendir. Bundan dolayı uygun tanı ve tedavi için bir doktora görünmek çok önemlidir.

Buna ek olarak, sorunu yönetmenize yardımcı olmak için bazı ev ilaçları ve diyet ipuçlarını deneyebilirsiniz. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda yapacağınız en iyi şey bol bol su içmektir.

Ayrıca, doğal diüretik olarak hareket eden ve dolayısıyla rahatlamanızı sağlamaya yardımcı olacak bazı otlar vardır. Bu bitkisel tedavi yöntemlerini deneyerek vücudunuzda ki kreatin seviyesini düşürebilirsiniz.

Bu doğal tedavi yöntemlerinden bazıları kullandığınız reçeteli ilaçlar ile aynı anda uygulandığında sorunlara yok açabilir. Bu yöntemleri denemeden önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışın.

İşte yüksek kreatinin seviyelerini düşürmek için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Papatya Çayı

Papatya Çayı

Tarım Gıda Kimya Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada papatya çayı içirilen katılımcıların vücutlarında ki kreatin değerinin düştüğü gözlendi. Ayrıca bu bitki hafif bir sedatif(düşük dozda kullanıldığında gerginlik ve bunaltıyı (anksiyete) gideren) olarak çalışır ve gevşemenizi sağlar.

 • Bir bardak sıcak suya iki ya da üç çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği katın.
 • 3-5 dakika boyunca dinlendirin.
 • Çayı süzün ve için.
 • Günlük bir kaç bardak papatya çayı içilebilir.

2. Isırgan Otu

ısırgan otu

Isırgan otunun idrar söktürücü özelliği metabolik atıkların temizlenmesinde ve böbrek atılımının hızlanmasında önemli bir rol oynar. Isırgan otu kanı temizler ve bağışıklık sistemini geliştirir.

 • Bir bardak sıcak suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağı ekleyin.
 • 10 dakika bekletin.
 • Süzün ve için.
 • Bu çayı günde bir veya iki kez içebilirsiniz.

Not: Bu çay kan inceltme, yüksek kan basıncı, idrar söktürücü ve diyabetik ilaçlar ile yan etki gösterebilir. Isırgan otunu kullanmadan önce doktorunuza danışın.

3. Karahindiba Kökü

Karahindiba

Karahindiba kökü çayı da toksinleri temizlemek için doğal bir idrar söktürücü olarak çalışır. Ayrıca böbrekleri çalıştırarak vücuttaki şişliği ve ödemi giderir.

 • Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı karahindiba kökü tozu ekleyin.
 • Yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin.
 • Süzün ve için.
 • Haftada bir kaç gün, günde iki ya da üç kez bu çayı içebilirsiniz.

Not: Karahindiba şeker ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir.

4. Tarçın

Tarçının Kanıtlanmış 10 Faydası

Tarçın diüretik özellikleri ile yüksek kreatinin seviyelerinden ve böbrek sorunlarından muzdarip olanlar için mükemmel bir doğal ilaçtır. Tarçın böbreklerin süzme yeteneğini geliştirir. Ayrıca kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Böylece böbrek hasarlarının önüne geçer.

5. Sibirya Ginsengi

gingseng

Eleutheroside bileşikleri içeren Sibirya ginsengi çoğunlukla enerji artırıcı özellikleri için bir sağlık takviyesi olarak kullanılır. Bu bitki böbrekleri canlandırır ve böbrek dolaşımını arttırır. Böylece vücuttaki kreatinin seviyesini düşürür. Ayrıca yorgunluk ve stresi azaltır.

Bu bitkinin günlük önerilen dozu 300 ila 600 mg arasıdır. En uygun doz ve uygunluğu için, doktorunuza danışın. Ayrıca tarçın ile de alınabilir.

6. Geven

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Geven, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan bir bitkisel ilaçtır. Geven hafif bir idrar söktürücü olarak çalışır. Ayrıca böbrekler yoluyla sıvıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olun asparagın adında bir diüretik bileşik içerir. Bu bitki aynı zamanda metabolizmayı ve sindirimi güçlendirir.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

59 Yorum

 1. Kreatinin 5.9 çıktı ne olacak

 2. Kıreytinim.çok. yüksek

  • Allah şifalar versin Saime hanim bol su için bide yukaridaki doğal yöntemleri uygulamaya devam edin. İnşallah düşer.

 3. Tarçın. Kaynatacamı.demlicemmi

  • Tarçını çay demliginin içine atabilirsiniz yada çay yapmadan bi demligi su doldurup içine bir cubuk tarçın katıp kaynatıp icebilirsiniz.

   • arkdaşlar herkese geçmiş olsun, arkadaşımız güzel bir yazı hazırlamış fakat bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var bence.

 4. Günde.kaç. bardak.kaç. gün.icilir

  • Bitki Çayı gibi günde 3 bardak icebilirsiniz.

   • Ben 8 yıl önce böbrek nakli oldum şu anda kretin 2,30 stabil sesi hoca sabah kalkışımda gözümde şişlik oluyor bazı ilaçlar kullanıyorum nakil ilaçları bu bitki çaylarını kullansam fayda görebilir iyim

 5. saime hanım kreatinin degeri kaç

 6. Kreatinim 1.28 doktorum sıkıntılı dedi nasıl düşürebilirim.

 7. 20senedir benim tansiyonum taki gecen seneye kadar 30 17 idi simdi ise cıkı iniyor bidaha cıkıyo kıretiginim.2.16 oldu yasım 33 ne yapa bildirimde kendimi bu dertten kurtaracak bilirim doktor diceksiniz ben doktora gitmekten korkuyor um dogal şifa istiyorum hocalarımdan

 8. İyi günler benim sekiz yıldır böbrek yetmezliği var şu anda kreatininim 5.99 ürem180 kalsiyum 8.7 totall bilirubin 0.28 bana fistül açılması söylendi bir yıl falan sonrada diyaliz ama ben bitki tedavisi yapmak ve şansını denemek istiyorum lütfen bana bilgi vererek yardımcı olur musunuz..şimdiden teşekkürler

  • Balıkesir üniversitesi eğitim araştırma hastanesi nefroloji bölümü Uzm.Dr.Ömer toprak kreatinini 8 lerde olan hastayı diyalizdrn çıkarıp değeri 5 e kadar dusurdu. çözüm sadece otta çöpte değil doğru ilaç ve doğru perhizle yaptı ve yüzlerce hastayı bu şekilde diyalizden kurtarıyor dikkatinize kesin gidin

   • Arkadaşlar ozana katılıyorum bende Ömer hocanın hastaların dan biriyim oraya taa Erzurum dan gelen diğer illerden gelen çok ve kretini yüksek olan arkadaşlar a söylüyorum hiç başka yere gitmeden bir deneyin derim ora Erzurum dan gelen hastanın kretini son sınırda onu bile diyalize göndermedi kendi gözetim altına aldı ve hastayı iyileştileştirdı benim kretinim 1.7 perde şuan

   • Üre 51.8*krıatin 3.21*Crp8.2*gfr15.20*bu sonuçlarla hastaneden çıktım bana fikstür açılmasını söylediler 1yıl içerisinde de diyalize görebileceğimi söylediler doktor Mehmet bey benim diyalize girmememi sağlaya bilirmi bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz

  • Benim kiyatm

 9. Ben 8 yıldır kronik böbrek yetmezliği hastasiyim . şuanda üre 180 Kreatinin 5.99 Kalsiyum 8.7 Total Bilirubin 0.28 bana fistül açılması soylendi. 1 sene sonra falanda diyalize girmem soylendi. Ama ben evde bitki tedavisi yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 10. ALLAH herkese şifalar versin

 11. ilham mem.edov

  Her kesi salamlayiram. Men 3 yildi borek kocurmusem kreatinim 3.68, kreatinin/proteyine -1.9 oldu 31.03.2016 tarihde daha oncede bundan yuksek idi mene ne onerisiniz uzmanlar lutfen.

 12. fuat bınım ure 156 kıraatınını 4potasuyom 55

 13. Yorumunuz

 14. Babam papatya çayı içmeye başladı 6 olan kreatinin 4.6 ya düştü. Sevincimizi anlatamam. Kemoterapi gördükten sonra doktorlar kreatinin düşmez daha da yükselir dediler ama sonuç kan tahlili ile ortada. Bu Siteyi hazırlayan emeği gecen herkese çok teşekkürler

  • nasıl kullanıyorsunuz papatya çayını

  • Benim annem su icemiyor ciyerlerine su geldiyi icin doktor izin vermiyor,ne yapalim o zaman?

  • merhaba nurdan hanım;
   benimde kreatenin 5,48 de bugün ölçüm yaptırdım.
   papatya çayı ne kadarda etki etmeye başlıyor başka yapmamız gereken neler vardır ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim

 15. Selam, Nurdan Hanim babaniz sadece papatya cayi mi icti? ne kadar? nasil? lütfen daha ayrintili bili yazarmisiniz
  tessekürler

  • Evet sadece papatya çayı içiyor biraz da sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat ediyor patates ve muz kesinlikle yemiyor kendisi bir de kanser hastasıydı kemoterapi yüzünden çok zarar gördü böbrekleri ama papatya çayı,az tuzlu yemekler ve bol su ile toparladı kendini,çok şükür diyaliz noktasına inmedi.

  • Hazır satılan poşet papatya çayı içiyor sabah akşam 1 er bardak 3 hafta içtikten sonra bir ara veriyor sonra tekrar başlıyor hepsi bu

 16. nurdan hanım ben de böbrekde sıkındım var poreteyin kaybım arada sırada podasyum yüksenliyor bunları yüksedirmi papatya cayı ve benim kreatinin 1.80 papatya cayı düşürülmü

 17. Benim adım furkan benim aşırı yüksek belkide burdaki hastaların hepsinden yüksek 18.89 kreatinim üre 8 potasyum ise 6.79

 18. Merhaba cevap icin tessekurler Nurdam Hanim, benim kreatinim 9,0 olmus diger hersey normal… diyaliza girmemei istiyorlar bense kabul etmedim etmiyorum cunku hicbir agri yada belirtisi yok… bende dogal tedavi ne varsa uyguluyorum tek umudum….

 19. Salam menim de kreatinim 3 e yukselmis tek boyreyim var, bunlari edecem inshallah Allah hamiya shefa versin AMIN

  • Geçmiş olsun, merak ettiğim bir konu var, tek böbrek olduğunuzu yazmışsınız, böbrek nakli oldunuz, birisine böbrek mi verdiniz ?

   • Salam usaqliqdan boyrek xesteliyinden eziyyet cekirem, 15 ildi tek boyreyimle yashayiram sol boyreyim curudu emeliyyat edib goturduler. Tek saq boyreyim ise zedelidi 2 hamilelik kecirdim lakin usaqlarda qalmadi boyreyimin de veziyyeti pisleshdi. Dinlediyiniz ucun tesekkur

 20. Tarçın toz olsa olurmu çayını yapıp içsek olurmu cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 21. Rabbim herkese şifa versin benim oğlum 3 yasında kreteini 2.3 ptosyumu 5.6 geçici diyalize girdi şimdide evde periton diyalize giriyoracaba bende bitkisel tedavileri uglulasam olurmu papatya çayı veya tarçın yası kücükmü çok kararsız kalıyorum cevaplarınızı bekliyorum

 22. Arkadaşlar bende ozan beye katılıyorum Balıkesir üniversitesinde çok güzel bir doktor var Dr.ömer toprak metroloji çok faydasını gördüm kretinim 1.7ye indirdim onun tavsiyeleriyle ve diğer illerden çok gelen var Erzurum dan gelen bir hastanın kretini 12lerde onu dahi diyalize önermedir ona bir bu tedavi önerdi adam şimdi sağlığına kavuştu bence hiç vakit kaybetmeden gelin bu doktoru bir ziyaret edin memnun kalacaksınız

 23. Balıkesir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde bulunan Nefroloji doktoru ömer toprak in hastalarına sorum olacak. Tedavi sürecini anlatabilir mi diyetmi uygulatiyor eşimin kreatini 2.47. O doktora gitmeyi düşünüyor. Bilgi verirseniz sevinirim. Herkese geçmiş olsun

 24. Benim kreatin 1.20 çıktı ya bol su iç dedi doktor Spor için içtiğim karbonhidratlar tozlar etmiş 🙁 napabilirim

 25. Ürem51.2/kreatin3.27/bilirumin total 0.50/bu sonuçla hastaneden taburcu oldum bana fikstül açtırmam söylendi bir yıl içerisinde de diyalize görebileceğimi söylediler Dr. Memet beyi tanıyanlar onun hastası olanlar bana yardımcı olabilir mi

 26. Merhaba benim babam böbrek nakilli kreantini yükseldi diye biopsi yapılması uygun görüldü sizce uygun mu yada önerebileceğiniz bi yöntem var mı

  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sitedeki yazılar tıbbi yönerge niteliğinde değildir. Doktorlar biyopsi yapılmasını uygun gördüyse biz yaptırmayın demeyiz. Ancak kreatinini düşürmek için sitedeki doğal ve bitkisel yöntemleri denemenizde fayda olabilir.

 27. bende yüksek keratin ve urevar nasıl düşürebilirsiniz bitkisel yardım istyom

 28. Bence bu forumda yazan herkez işi gücü bırakıp Balıkesir Üniversitesinden doc.Dr ömer toprak hocayı bulsun ve ona binlerce kez dua etsin.benim hayatımı kurtardı diğer doktorların mahvettigi böbreğini kurtardı. Allah razı olsun hocamızın. ..

Leave a Reply

Your email address will not be published.