Ganglion Kistler için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Ayrıca incil kistleri veya incil dikeni olarak da bilinen ganglion kistler, içi viskoz sinoviyal sıvı ile dolu küçük, yuvarlak keseler halindeki şişliklerdir.

Topakların boyutu yaklaşık 2,5 cm civarında olup ortalama bir bezelye kadar büyürler. Genellikle parmak, bilek, ayak bilekleri veya ayak tabanında ya da tendonun üzerinde oluştururlar.

Ganglion Kist

Ganglion kistinin en sık görülen belirtileri; karıncalanma hissi, uyuşma veya kas zayıflığı ile birlikte ağrı ve rahatsızlıktır. Bu kistler büyüklüğüne bağlı olarak yumuşak ve süngerimsi hissedilebilir.

Ganglion kisti gelişiminin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak eklem veya tendonlardaki tahriş veya mekanik değişiklikler bu sorunu tetikleyebilir. 

Bu kistler özellikle bilek gücüne dayanan spor yada iş yapanlarda, 15-40 yaş arası kadınlar ve jimnastikçiler arasındaki daha yaygındır.

Nadir durumlarda, 10 yaşından küçük çocuklarda da görülebilir.  Kireçlenme yada eklem hastalığı geçirenlerde, tendon yaralanması olanlarda hastalığın gelişme olasılığı daha yüksektir.

Ganglion kistleri genellikle basit ilaçlar ve ev uygulamaları ile iyileşir, ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon en iyi seçenek olarak kabul edilir.

Ganglion Kist bitkisel tedavi

İşte ganglion kistleri için en iyi 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi. 

1. Sıcak kompres

Düzenli olarak sıcak kompres uygulanırsa ganglion kisti ile ilgili rahatsızlıklar azalabilir. Bu yöntem sayesinde kan dolaşımını artacak ve kistli bölgedeki sıvı drenajının dağılması teşvik edilecektir. Aynı zamanda ağrı ve şişliği de azaltır.

Ancak, sıcak kompres kistin büyümesine engel olmaz.

 1. Bir bezi ılık bir suda bekletin ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bu bezi etkilenen alanın üzerinde 5 ile 10 dakika boyunca baskı uygulayarak bekletin.
 3. Kist tamamen eriyene kadar günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.

2. Siyah Çay Poşetleri

Siyah çayın asidik özelliği, ganglion kistinin iyileşmesine yardımcı olur ve daha kötüye gitmesini önler. Çayın anti-inflamatuar niteliği de ağrı ve şişlikten rahatlama sağlar.

 1. Siyah çay poşetlerini 5 dakika boyunca ılık suda bekletin.
 2. Suyun içinden çıkarın ve fazla suyunu sıkın.
 3. Nemli çay poşetlerini 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerinde bekletin.
 4. Yöntemi birkaç gün boyunca, günlük birkaç kez tekrarlayın.

3. Buhur Yağı

Buhur yağı, ganglion kistinin boyutunu azaltarak, tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Etkili bir büzücü özelliği vardır. Aynı zamanda ağrıyı azaltabilir.

 1. Kistin üzerine 2 damla buhur yağı damlatın ve sürün.
 2. Bölgeyi yumuşak, temiz bir bandaj ile örtün.
 3. Kistin boyutu küçülene kadar her gün bandajı yenileyin ve yöntemi tekrarlayın. Nüks riskini azaltmak için yönteme birkaç hafta boyunca yağ sürerek devam edin.

4. Zencefil

Ganglion kisti dayanılmaz ağrılara neden oluyorsa, ağrıyı azaltmak için zencefil kullanabilirsiniz. Anti-enflamatuar özelliği olan zencefil, ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

2011 yılında Fitoterapia Journal da yayınlanan bir çalışmada zencefilin anti enflamatuar ajan olduğu ve ağrıyı kısa sürede kestiği belirtildi.

 • Günde 2 ya da 3 kez ev yapımı zencefil çayı içebilir ya da yemeklerinize daha fazla zencefil katabilirsiniz. Zencefil çayı tarifine sizdeduyun.com dan ulaşabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, zencefil takviyesi alabilirsiniz. Tüm takviyeler gibi bu takviyeyi de almadan önce bir doktora danışın.

5. Zerdeçal

Zerdeçalın ağrı kesici özellikleri vardır bu nedenle ganglion kisti hastalığındaki ağrının giderilmesi için zerdeçalı kullanabilirsiniz. Bu bitkinin iltihap ve ağrı üzerinde olumlu etkileri vardır.

2009 yılında Uluslararası Biyokimya Ve Hücre Biyolojisi Dergisinde yayınlanan çalışmalarda, zerdeçalın ağrıyı ve iltihabı önemli ölçüde önlediği ve tedavi ettiği belirtilmiştir.

 • Birkaç gün boyunca günde 2 ya da 3 kez etkilenen alana doğrudan zerdeçal suyu sürün.
 • Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bu bitkinin eklerini de kullanabilirsiniz.

Not: Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız zerdeçal kullanmayın.

6. Ekinezya

Ekinezya vücudumuzdaki properdine kimyasalının seviyesini artırır, bu sayede bağışıklık sistemini uyarır ve ganglion kistinin küçülmesini sağlar.

2002 yılında yapılan bir çalışma ekinezya kullanımının properdine üretimini artırdığını belirtiyor.

 • Ekinezya kremi bu kistin tedavisinde oldukça etkilidir. Yöntemi kistten tamamen kurtulana kadar günde 2 yada 3 defa tekrarlayın.
 • Ayrıca bir haftada boyunca, günlük bir veya iki kez ekinezya bitkisel çayı içebilirsiniz.

Not: Otoimmün bir hastalığınız varsa bu bitkiyi kullanmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

2 yorum

%d blogcu bunu beğendi: