Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Geğirmenin Bitkisel Tedavisi

Geğirmenin Bitkisel Tedavisi

Ağızdan gaz çıkarma olarak da bilinen geğirme, vücudunuzun midenizdeki aşırı gazı ihraç etmesinin yollarından birisidir.

Genellikle bu gibi durumlarda geğirmeye tipik bir ses ve bir koku eşlik eder. Midenizde gaz aynı zamanda karın ağrısına ve şiddetli ve süresi farklılık gösteren kramplara neden olabilir.

Geğirmenin iki ana nedeni vardır. Yemek yerken fazla hava yutma ve kötü gıdaları tam sindirememe, sindirim sisteminde gaz üretimi ile sonuçlanır.  

Geğirme bazen gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), fruktoz malabsorbsiyon, gastrit, peptik ülser, laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı gibi altta yatan bir sağlık durumu ile ilişkilidir.

Geğirme doğal bir vücut fonksiyonu olmasına rağmen, rahatsız edici ve hatta bazen utanç verici olabilir. Bunu önlemek ve geğirmeyi tedavi etmek, midenizdeki gaz oluşumunu azaltmak için bazı basit ev ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Not: Geğirme zaman zaman normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Ama altta yatan sindirim bozukluğu baş gösterebilir ve geğirme kalıcı olabilir, böyle durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

İşte geğirme için en iyi 10 ev ilacı.

1. Zencefil

Zencefil, aşırı gazı önlemek için etkili bir ev tedavisidir. Gaz giderici özelliklere sahiptir. Mide kaslarını  rahatlatır dolayısıyla gaz, geğirme ve şişkinlik önlenmesi gibi rahatsızlıklara derman olur. Zencefil sindirimi teşvik eder mideyi yatıştırır ve karın ağrısını rahatlatır.

 • Bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı ince zencefil dilimleri koyun. Ağzını kapatın ve yaklaşık 10 dakika dinlendirin. Tadından rahatsız olmamak için içine biraz bal ve limon suyu ekleyip günde 2 ya da 3 kez içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, bir zencefil takviyesi alabilirsiniz. Doğru doz için doktorunuza danışın.

2. Nane

Nane geğirme tedavisi için başka bir doğal çözümdür. Onun antispazmodik özelliği midede gaz oluşumunu azaltır, sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Hatta safra akışını arttırır ve genel sindirimi teşvik eder.

 1. Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağı koyun.
 2. 10 dakika boyunca dinlendirin, sonra süzün.
 3. Bu çay günde 2 ya da 3 kez içilmelidir.

Not: safra taşı öyküsü olan insanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.

3. Probiyotik Gıdalar

Probiyotik gıdalar bağırsak bakterilerinin doğal dengesinin geri kazandırılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemindeki bakterilerde oluşan bir dengesizlik, gaz oluşumu ve geğirmeye katkıda bulunabilir.

Probiyotik gıdalar kabızlık, ishal, şişkinlik irritabl bağırsak sendromu gibi değişen farklı sindirim problemlerini tedavi edebilir.

 • Yoğurt, kefir, lahana turşusu, kimchi, ayran ve ekşi turşu gibi bazı probiyotik gıdaları yiyebilirsiniz.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra, probiyotik takviyesi alabilirsiniz.

4. Papatya

Geğirme tedavisi için başka bir etkili bitkide papatyadır. Papatya çayı içmek gazın geğirme yerine karın bölgesinden serbest bırakılmasına izin verir. Aynı zamanda bağırsak kramplarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

2011 yılında Moleküler Tıp da yayınlanan bir çalışmada, papatyanın mide yatıştırıcı ve mide gazı giderici olduğu belirtiliyor. Papatya bu tür gaz, spazmlar, kolik ve mide gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıklar için kullanılabilir.

 1. Bir fincana 1 tane papatya çay poşeti koyun ve üzerine kaynamış su dökün.
 2. 5 ile 10 dakika boyunca dinlendirin.
 3. Çay poşetini çıkarın ve papatya çayınızı yudumlayın.
 4. Bu çayı günde 2 ya da 3 kez içebilirsiniz.

5. Kakule

Kakule, mide sindirim sularının üretimini artırarak gaz oluşumu şansını azaltır. Gaz giderici özelliği sindirime ve gaza ve şişkinliğe iyi gelir.

 • Mide gazını rahatlatmak için günde 2 ya da 3 kez bir kaç bütün kakule baklası çiğneyin.
 • Ayrıca, 1 bardak kaynar su ya 1 çay kaşığı ezilmiş kakule baklası ekleyin. 5 ile 10 dakika pişirin. Yemeklerden sonra biraz bal katıp için.

6. Rezene

Rezene geğirmeyi rahatlatan geleneksel bir ilaçtır. Bu gaz giderici doğası, sindirim sistemi yatıştırır ve gaz oluşumunun yanı sıra sindirim, şişkinlik ve mide ekşimesi gibi diğer sindirim problemlerini önler.

 • Geğirmeyi azaltmak ve bağırsak yoluyla gazı çıkarmak için yemek yedikten sonra yarım çay kaşığı kuru kavrulmuş rezene tohumu çiğneyin.
 • Ayrıca, 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu ekleyin. 10 dakika boyunca dinlendirin, sonra süzün. Bu çayı günde iki defa içebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.