Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Gıda zehirlenmesi İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Gıda zehirlenmesi İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Çoğumuz, bir kez ya da birkaç gez gıda zehirlenmesiyle karşılaşmışızdır. Gıda zehirlenmesi bakteri, virüs ya da diğer toksinlerden kaynaklanır. Gıda zehirlenmesinin bazı belirtileri bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, karın krampları ve ishaldir. Gıda zehirlenmesi göz ardı edilmemesi gereken bir hastalıktır.
Gıda zehirlenmesinden muzdarip olanların vücutlarının normalden daha fazla su kaybetmesi muhtemeldir. Bu dönemde vücudu sulu tutmak için her zamankinden daha fazla su içmek gerekir. Su içmek aynı zamanda belirtilere neden toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

İshal ve kusma sorunu ile başa çıkmak için su ve sıvı alımını arttırmak ve katı gıdalardan kaçınmak en iyisidir.

Ayrıca, mutfağınızda bulunan basit ve hazır malzemelerle hemen tedaviye başlayabilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

İşte gıda zehirlenmesi için en iyi 10 ev ilaçları. Ayrıca, şiddetli ishal, kusma, baş dönmesi, ya da dehidratasyon belirtileri ile karşılaşırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.

1. Zencefil

Zencefil gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere, hemen hemen her türlü sindirim problemlerinin tedavisi için mükemmel bir ev çözümdür.

 • Mide ekşimesi, mide bulantısı ve gıda zehirlenmesi ile ilgili diğer belirtileri durdurmak için öğle veya akşam yemeği yedikten sonra bir fincan zencefil çayı içilir. Zencefil çayı yapmak için bir bardak su içinde katacağınız bir çay kaşığı rendelenmiş zencefile biraz şeker veya bal ekleyin ve çayınız hazır.
 • Başka bir seçenek olarak, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez, bir çay kaşığı kadar bala birkaç damla zencefil suyu katın ve yudumlayın.
 • Ayrıca çiğ zencefil dilimlerini de yiyebilirsiniz.

2. Elma sirkesi

Asidik doğa elma sirkesinin vücutta metabolize edilir şekilde bağlı bir alkali etkisi vardır. Bu nedenle, çeşitli gıda zehirlenmesinin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Gastrointestinal astarı yatıştırmaya yarar ve anlık rahatlama vererek bakterileri öldürür.

 • Sadece bir bardak sıcak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın ve yemek yemeden önce için.
 • Alternatif olarak, iki üç çay kaşığı sulandırılmamış elma sirkesi içebilirsiniz.

3. Çemen Tohumları ve Yoğurt

Yoğurt antibakteriyeldir ve gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler ile mücadeleye yardımcı antimikrobiyal özellikleri vardır. Ayrıca, çemen tohumu karın rahatsızlığını tedavi etmeye yardımcı olur.

Bir yemek kaşığı ile birlikte bir çay kaşığı çemen tohumu alabilirsiniz. Tohumların tadını sevmeyenler çiğnemeden yutabilir. Çemen tohumu ve yoğurt birleştirerek elde edilen mucizevi karışım mide ağrısına iyi gelir ve kusma için hızlı ve etkili bir etki gösterir.

4. Limon

Limon anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikleri size çok rahatlama sağlayabilir. Limonun asitli yapısı gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

 • Günde sadece iki üç defa bir çay kaşığı limon suyuna bir tutam şeker ekleyin ve için.
 • Ayrıca sindirim sistemini temizlemek için limon suyu ile sıcak suyu karıptırıp yudumlayabilirsiniz.

5. Fesleğen

Fesleğen gıda zehirlenmesi nedeniyle meydana gelen karın rahatsızlığını yatıştırmak için mükemmel bir bitkidir. Aynı zamanda çeşitli yollarla elde edilen fesleğenin mikro organizmalar ile mücadeleye yardımcı antimikrobiyal özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

 • Birkaç fesleğenden elde edeceğiniz bir çorba kaşığı fesleğen suyuna biraz bal katıp günde birkaç kez içebilirsiniz. Ayrıca bu karışıma taze kişniş suyu da ekleyebilirsiniz.
 • Dört bardak içme suyuna birkaç damla fesleğen yağı koyun. Mide ağrısı ve diğer sorunlara neden olan bakterileri öldürmek için bu karışımı gün boyunca yavaşça için.
 • Üç yemek kaşığı sade yoğurda fesleğen yaprağı, biraz deniz tuzu ve bir tutam karabiber ekleyin. Belirtiler bitene kadar bu karışımdan günde üç ile dört çay kaşığı tüketin.

6. Sarımsak

Sarımsak güçlü antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile gıda zehirlenmesi ile mücadelede çok etkilidir. Aynı zamanda ishal ve karın ağrısı gibi belirtilerden rahatlama sağlar.

 • Bir karanfil taze sarımsağı su ile yutabilirsiniz. Eğer sarımsak kokusuna tahammül edemiyorsanız, ayrıca sarımsak suyunu da deneyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, sarımsak yağı ve soya yağı karışımı yapıp yedikten sonra midenizin üzerinden ovalaya bilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.