Göz Enfeksiyonu Evde Nasıl Tedavi Edilir

Göz Enfeksiyonu Evde Nasıl Tedavi Edilir

Göz enfeksiyonu her yaştan insanı etkileyebilir çok yaygın bir sorundur. Enfeksiyona bakteriler, virüsler, alerji ya da diğer mikrobiyolojik yöntemler neden olabilir ve bir gözü etkileyebileceği gibi her iki gözü de etkileyebilir.

Göz enfeksiyonlarının birçok farklı türü vardır:

 • Konjonktivit veya pembe göz: Bu enfeksiyon, gözü tahriş etmesinin yanı sıra kızarmasına neden olur. Bunun nedeni genellikle virüslerdir, ancak bazen bakteri ya da alerjik bir reaksiyon da buna neden olabilir.
 • Arpacık veya hordeolum: Bu rahatsızlığa cilt yüzeyinde yaşayan stafilokokal bakteriler neden olur. Bu göz kapağı ya da bir kirpiğin tabanında kırmızı bir yumru oluşumuna yol açmaktadır. Bu yumru kaşıntılı veya ağrılı olabilir.
 • Blefarit: Kirpiklerin dibine yakın yerlerde oluşan minik yağlanmalardır. Bu yağlanma kirpikleri tıkayabilir ve zamanla göz kapaklarının iltihaplanmasına neden olabilir. Yoğun kaşıntı ve yanma hissine neden olur.
 • Orbital sellülit: Bu bakteriyel enfeksiyon göz çevresindeki dokuları enfekte eder. Bu tehlikeli bir enfeksiyon olabilir ve kalıcı sorunlara yol açabilir.
 • Keratit: bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitleri içeren bu enfeksiyon temel nedeni kornea yaralanmasına neden olan göze yabancı bir cismin girmesidir.
 • Dakriyosistit: Bu enfeksiyon gözyaşı kanalında oluşur.

İmmün yetmezlikler, travma, ameliyat, zararlı kimyasallar, bulaşıcı bir göz enfeksiyonu olan birisi ile yakın temas ve kötü hijyen koşulları da çeşitli göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Göz enfeksiyonlarının birkaç ortak belirtisi vardır. Bunlar arasında; göz çevresinde aşırı yırtılma, kızarıklık, göz kapaklarında şişme, ağrı, kaşıntı, gözde kum varmış gibi bir his, sarı akıntı veya kabuklanmalar vardır. Semptomlar enfeksiyon tipine bağlı olarak hafif ölçüde yada şiddetli olabilir.

Göz enfeksiyonu genellikle kalıcı bir soruna neden olmaz ve nadiren ciddi bir sağlık sorununa dönüşür bununda bir sürü nedeni olabilir.

Ancak, hemen tedavi edilmediği takdirde, gözün içindeki retina, kan damarları veya optik sinirlere zarar verebilecek herhangi bir ciddi durumu ekarte etmek için bir doktor tarafından kontrol altına alınması oldukça önemlidir.

Bu arada, semptomları azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için birçok kolay, ucuz ve etkili ev tedavilerini deneyebilirsiniz.

İşte göz enfeksiyonlarının 10 adet doğal ve bitkisel tedavisi. 

1. Sıcak sıkıştırma

Bu yöntem arpacık veya konjonktivit için en etkili ilaçlardan biridir. Sıcak kompres, ısı alanındaki kan dolaşımını artırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Aynı zamanda ağrıyı azaltır, şişlikleri indirir ve gelişen enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 1. Sıcak suya temiz, tüy bırakmayan bir havlu batırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Tek seferde 5 dakika boyunca gözünüzü kapatın ve bu nemli bezi gözünüze bastırın.
 3. Yöntemi birkaç kez daha tekrarlayın.
 4. Temiz bir bezle göz kapaklarında yada kirpikleriniz de birken yağ birikintilerini temizleyin.
 5. Kendinizi daha iyi hissedene kadar bu işlemi günde birkaç kez tekrar edin.

Not: Eğer her iki göz de enfeksiyon kapmışsa sıcak kompresi iki göz içinde uygulayın.

2. Göz Otu

Göz otu (Euphrasia) özellikle konjunktivit veya pembe göz olarak bilinen, göz enfeksiyonları ve tahrişi için kullanılabilecek başka bir etkili bitkisel tedavi yöntemidir.

Göz otu enfeksiyon mücadele eder, iyileşme sürecini hızlandırır ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

 • 1 fincan su içine 1 çay kaşığı göz otu katın ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Soğumaya bırakın ve sonra temiz bir tülbent kullanarak süzün. Bu karışımla günde birkaç defa gözlerinizi yıkayabilirsiniz.
 • Ayrıca yüzde 10 düzeyindeki göz göz tahrişi veya inflamasyondan kurtulmak için homeopati göz otu kullanabilirsiniz. Enfeksiyon temizlenene kadar günlük her göze bir kaç damla damlatın.

3. Tuzlu Çözüm

Göz enfeksiyonundan kurtulmak için ev yapımı tuzlu su çözeltisini kullanabilirsiniz. Tuzlu çözelti ile durulama yaparak gözlerdeki kaşıntıyı durdurabilir ve tahrişi tedavi edebilirsiniz.

Ayrıca enfeksiyonun yayılmasını önler.

 1. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz karıştırın.
 2. Kaynatıp tamamen soğumasını bekleyin.
 3. Etkilenen gözünüzü bu su ile iyice yıkayın.
 4. Bu tedaviyi evinizde günde bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Eğer mümkünse musluk suyu yerine (kimyasal maddeler ihtiva edebilir ) distile su kullanın.

4. Kolloidal Gümüş

Kolloidal gümüş de viral ve bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu göz tahrişini ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılabilir.

 • Her gözün içine 2 damla kolloidal gümüş damlatın, biraz yanar ve geçer. Enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez kullanın.
 • Başka bir seçenek olarak, eczanelerden kolloidal gümüş merhemi satın alıp gözlerin etrafına sürerek göz kaşıntısını önleyebilirsiniz.

5. Bal

Bal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve gözde enfeksiyona neden olan zararlı bakterileri öldürmeye yarar.

En iyi sonuçlar için, manuka balı ya da organik bal kullanın.

 • Damıtılmış suyu ve eşit miktarda balı iyice karıştırın. Temiz bir pamuk kullanarak karışımı gözünüze uygulayın. Semptomlar temizlenene kadar bu tedaviyi günde 2 veya 3 kez tekrar edin.
 • Ayrıca doğrudan gözün içine bir damla bal damlatabilirsiniz. Doğal temizleyici olan bal gözün içindeki kiri ve pislikleri temizleyecektir. Bu yöntemi günde 2 yada 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay tanik asit bakımından zengin olduğu için sizi enfeksiyonlardan koruyacaktır. Yeşil çay hem gözdeki kaşıntıyı keser hemde göz altı şişliklerini azaltır. Aynı zamanda genel göz sağlığına katkıda bulunan çeşitli besin ve antioksidanlar içerir.

 1. İki adet yeşil çay poşetini birkaç saniye boyunca sıcak suda bekletin.
 2. Çay poşetlerini sudan çıkartın, fazla suyunu sıkın ve soğuması için buz dolabına koyun.
 3. İlk olarak, gözlerinizi bu çay ile yıkayabilirsiniz.
 4. Ardından gözlerinizi kapatın ve soğuk, nemli çay poşetlerini 10 ila 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin.
 5. Semptomlar bitene kadar yöntemi günde 3 kez tekrarlayın.

Yeşil çay poşeti yerine siyah çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-02-26 22:31:45
Ebru: Evet yarar. Ayrıca bu yazımızda da kıvırcık saçları
2017-02-26 09:26:20
[email protected]: Ya bu islem kıvırcık saclarda ise yararmı
2017-02-25 23:35:36