Hemoroid(Basur) için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Halk arasında basur diye tabir edilen hemoroid, dünyadaki insanların yüzde 75’ini, hayatlarının bir noktasında etkileyen bir hastalıktır. Hemoroid genellikle 45 ile 65 arası insanlarda görülür.

Bu hastalığın ortak sorunu anüs ve rektum damarlarının şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Hemoroidin nedenleri ; yerçekimi, aile öyküsü, kabızlık, düşük lifli diyet, ağır kaldırma, obezite, gıda alerjileri, yoğun fiziksel aktivite, gebe kalamama ve uzun süreli oturma veya ayakta durmaktır.

Hemoroid iç ve dış olmak üzere iki tiptir. İç hemoroid rektum içinde, dış hemoroid ise anüs çevresindeki deri altında gelişir.

Hemoroid hastalığının bazı ortak belirtileri vardır. Bunlar anüs çevresinde kan pıhtısı veya topaklar , barsak hareketleri sırasında kanama , anal bölge yakınında tahriş ve bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen kanamalardır.

Hemoroidin çok uzun süre kontrolsüz bırakılması ve tedavi edilmemesi kronik kan kaybına, doku ölümüne, bağırsak düğümlenmelerine hatta anal ve kolorektal kanser gibi komplikasyonlara yok açabilir.

Neyse ki, hemoroid bitkisel tedavi ile semptomları hafifletebilirsiniz.

İşte Hemoroid(Basur) için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

1. Buz

basur bitkisel tedavi için buz küpleri

Evde ilk basur tedavisi için buz şiddetle tavsiye edilir. Buz, kan damarlarının şişliğini azaltır ve ağrıyı anında keser.

 • Bir buz torbasını yada bir bez içine koyulmuş buz kalıplarını 10 dakika boyunca doğrudan basurlu bölgeye bastırın. Hemoroid geçene kadar bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Hatta bu yöntem için dondurulmuş bezelye veya mısır paketlerini de kullanabilirsiniz. Bu küçük paketleri bir beze sarın ve doğrudan hemorodin üzerine bastırın. Bu yöntemi günde üç defa yapın, her seferinde de 20 dakika boyunca uygulayın.

2. Aloe Vera

hemoroid bitkisel tedavi için aloevera

Aloe vera hemoroid bitkisel tedavisi için kullanılabilecek en doğal malzemelerden biridir. Anti inflamatuar özellikleri ile tahrişi azaltır. Aloe vera hem iç hemoroid hem de dış hemoroid için kullanılabilir.

 • Dış hemoroid tedavisi için, anüs bölgesine biraz aloe vera jeli sürerek yavaş yavaş masaj yapın. Bu basit yöntem ile ağrıları kesebilir ve yanma hissini yatıştırabilirsiniz.
 • İç hemoroid tedavisi için, aloe vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Yapraklardaki diken ve benzeri parçacıkları iyice temizleyin. Temizlediğiniz parçaları bir kaba koyun ve dondurun. Ağrıyı, yanmayı ve kaşıntıyı kesmek için bu parçaları kullanabilirsiniz.

3. Limon Suyu
limon suyu

Limon suyu kılcal damarları ve damar duvarlarını güçlendirerek rahatlama sağlar, basur için bitkisel çözüm sunar.

 • Bir miktar pamuğa taze sıkılmış limon suyu dökün ve hemoroidin üzerine sürün. Başlangıçta hafif karıncalanma veya yanma hissi olabilir ama hemen ardından ağrıyı kesecektir.
 • Alternatif olarak, bir fincan sıcak sütün içerisine yarım limonun suyunu sıkarak içebilirsiniz. En iyi sonuçlar için bunu üç saatte bir tekrarlayın.
 • Yarım çay kaşığı limon suyu, zencefil suyu, nane suyu ve balı karıştırarak günde bir defa için.

4. Badem Yağı

tek fincan badem yağı dökün

Badem yağı özellikle dış hemoroid tedavisi için kullanılır.

 • Bir miktar pamuğu saf badem yağının içine batırın ve basurun üstüne bastırın.
 • Bu yöntem anüs ve çevresindeki yanma ve kaşıntı hissini rahatlatır.
 • Bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayın.

5. Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağı, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve dış hemoroid tedavisi için kullanılır. Zeytinyağı şişmiş kan damarlarının boyutunu küçültmeye ve damarların esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

 • Her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı için. Bu yöntem iltihaplanmayı azaltır ve boşaltım sisteminin işlevselliğini artırır.
 • Alternatif yöntem olarak erik yapraklarını ezip suyunu çıkartın ve içerisine zeytinyağı katın. Karışımı basurlu bölgeye sürün. Bu yöntem ağrılara ve şişliğe iyi gelir.

Not: Kabızlık ta basurun önemli nedenleri arasındadır. Eğer kabızlık sıkıntınız varsa “bağırsak temizleme” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Tam Tahıllar

tam tahıllı gıdalar

Eğer hemoroid hastalığından müzdaripseniz tam tahıllı ürünler yemeye başlayın. Tam tahıllı ürünler basur belirtilerini giderir ve kanamada oldukça etkili olan lif içerir.

Bu besin sindirim sistemini geliştirir, kabızlığı önler ve kalın bağırsağın daha verimli çalışmasını sağlar. Lifli gıdalar dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketleri sırasındaki ıkınmanın önüne geçer.

En iyi tam tahıllı ürünlerden bazıları yulaf, arpa, mısır, kahverengi pirinç, darı ve buğdaydır.

7. Hamamelis

hamamelis

Hamamelisin hafif sıkılaştırıcı ve iyileştirici özellikleri hemoroid tedavisine yardımcı olacaktır. Büzücü özelliği iltihaplı kan damarlarını küçültür, ağrıyı ve kaşıntıyı keser, şişliği azaltır.

 • Pamuğu damıtılmamış hamamelise batırın ve basurun üzerine sürün. Yöntemi günde üç defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, hamamelis içeren ilaçlı pedleri kullanabilirsiniz. Bu anüsü mikroorganizmalardan ve tahrişten korur.

8. Elma sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesini hem iç hem de dış hemoroidin tedavisinde kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin sıkılaştırıcı özellikleri, şişmiş kan damarlarını küçültmeye ve tahrişi önlemeye yardımcı olur.

 • Dış hemoroid durumunda, iltihaplı bölgeye hafifçe elma sirkesine batırılmış pamuk bastırın. Başlangıçta batma hissi olacak, ama sonrasında kaşıntı ve tahriş azalacak. Bu yöntemi şişme azalana kadar günde birkaç kez tekrarlayın.
 • İç hemoroid durumunda, bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi katın ve günde en az iki defa için. Tatlandırmak için bal ekleyebilirisiniz.

9. Siyah Çay Poşetleri

çay

Çaydaki tanik asit, hemoroid nedeni ile meydana gelen şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Bir siyah çay poşetini sıcak suda ıslatın. Sudan çıkarın ve soğumasını bekleyin. Ardından çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca şişmiş damarların üzerine bastırın. Bu yöntemi günde iki yada üç defa tekrarlayın.

10. Su

selülit için su

İç veya dış hemoroidden  müzdaripseniz su alımını arttırın. Günlük 8 ile 10 bardak su içmeye çalışın.

Yeterli su alımı iç sisteminizi temizler ve tüm vücudunuzu nemlendirir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Eğer yeteri kadar su ve diğer sıvıları içmezseniz vücudun dışkılama süreci yavaşlar ve bağırsakta birikmeler meydana gelerek dışkı sertleşir. Dışkının sertleşmesi de hemoroid sorununu daha da kötüleştirir. Daha fazla su içmek için “Daha Fazla Su İçmenin Doğal Yolları” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sık sık tekrarlayan ve şiddetli kanamalara yol açan basurunuz varsa bir genel cerrah uzmanına görünün.

Hemoroid bitkisel tedavi ve basur bitkisel tedavi  yöntemleri makalemizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yorumla

26 yorum

 • Merhaba, doğadan keşfettiğim ve hemoroide iyi gelen bitki var. Bu bitkinin tohumları hastalığı 7 – 30 gün içerisinde tamamen yok ediyor, yutarak kullanıldığı için içten kökünü kurutuyor ve bir daha hastalanmıyorsunuz. 30 gün sonunda istediğinizi yiyebilirsiniz, yediklerinize dikkat etmenize gerek yok, rahat olun. Yaklaşık on yıldır bu bitkinin tohumlarını topluyorum ve çevremde onlarca hasta iyileşmiş durumda. Rahatsızlığı olanlar iletişime geçebilir.

 • Merhaba, doğadan keşfettiğim ve hemoroide iyi gelen bitki var. Bu bitkinin tohumları hastalığı 7 – 30 gün içerisinde tamamen yok ediyor, yutarak kullanıldığı için içten kökünü kurutuyor ve bir daha hastalanmıyorsunuz. 30 gün sonunda istediğinizi yiyebilirsiniz, yediklerinize dikkat etmenize gerek yok, rahat olun. Yaklaşık on yıldır bu bitkinin tohumlarını topluyorum ve çevremde onlarca hasta iyileşmiş durumda. Rahatsızlığı olanlar iletişime geçebilir.

 • Arkadaşlar ben size mayasilin hemoroid tohumunu öneririm. 1 hafta da bu bitkiyle her türlü basur sorunundan kuracaksınız. Allah şifa versin.

 • tedavi bizzat uygulanmıştır, test edilmiştir

  kesin çözüm için memelere çörekotu yağı sürülür

  1 ay boyunca günde 5 kez 6 damla YADA DAHA BASİTİ FINDIK BÜYÜKLÜĞÜNDE PAMUK AL ÇÖREKOTU YAĞINA BANDIR FİTİL OLARAK İÇERİ MAKATTAN İÇERİ AT BİRAZ KAŞINTI OLACAK SONUNDA TEDAVİ OLUYORSUN

  iltihap varsa (İLERLEMİŞSE KESİN VARDIR)antibiyotik (hap) yazdırıyorsun beraber destekleyici kullanıyorsun tedavide tedavinin hepsi bu en pratik

  ÜSTE YAZILAN KENDİM BİZZAT KULLANDIM TEKRARLADIKCA AYNI İŞLEM HİÇ BİRYERDE BU BİLGİYİ BULAMAZSSIN
  Hemoroid için elma sirkesi topikal kullanımı

  EN ETKİLİ YÖNTEMLER

  1- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  2- ZEYTİN YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  3- HİNT YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  4- ELMA SİRKESİ + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  5- ÇÖREKOTU YAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL
  6- KANTARONYAĞI + PAMUK = TAMPON VEYA FİTİL

  BU YÖNTEMLER BAŞKA YERDE ZOR BULUNUR DEĞERİNİ BİLİN ord_prof

 • uğraşılarınıza teşekkür ederim. video yu veya kutunun adını öğrenme şansımız var mı? Varsa yazabilir misiniz.

 • bende burda yazmayan bi bitkinin koku var 6 litre suyls kaynatip gunde 1 defa ac karnina ictiginde bidaha cikmiyo

 • Meraba, benim sorunum buyuk cisimi yapinca meydana cikiyo. Zaten 3 gunde bir tuvalete oturuyorum yillardir belki buda ayri bi sorun ama bana bi rahatsizlik vermiyo bu durum.
  Sorunum buyuk tuvaletimi yaptigimda bazen zorlaniyorum ve kanama yapiyo, bazende normal yapiyorum ve parmak ucundan biraz kucuk et parcalari oluyo. Hastaneye gitmeye utaniyorum, hangi yontemi onerebilirsiniz bana , lutfen yardimci olursaniz sevinirim…

 • Merhaba,

  TV5 te çıkan Ömer Osman Beyin sarımsak tedavisi işe yaradı, ucuz zahmetsiz ve yan etkisiz, tavsiye ederim, geçmiş olsun

 • Basurdan çok çektim. Şükür kurtulduk. Tamamen bitkisel bir karışım sayesinde 1 hafta gibi bir sürede geçtiğini gördüm fakat kutunun tamamını kullandım. Ürün videosunu yollayayım, satın alma linki yollarsam reklam olacak. Bir çok yerde satılıyordur. Siz güvendiğiniz yerden alın bence. Ama ürün gerçekten işe yarıyor. Bu hastalıktan muzdarip herkese acil şifalar diliyorum.
  Ne işe yaradığını burada anlatmışlar :

  • Merhabalar
   Kazım Bey..
   Aynı sorundan yaşıyorum ve şu anda bile var 4. derece olarak biliniyo fakat ameliyatı istemiyorum
   Bahsettiğiniz Video linkini Görebilirmiyim..

  • Lütfen ürünün videosunu burdan veya face sayfama atabilir misiniz sima şirin face sayfam babam için acil lazim o ürün