Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Kabartma Tozunun Saç Cilt ve Vücut için 10 Faydası

Kabartma Tozunun Saç Cilt ve Vücut için 10 Faydası

Her mutfak dolabında bulunan bir madde ile saçınızda, cilt ve vücudunuzda harikalar yapabilirsiniz. Bu ucuz şeyin ne olduğunu merak ettiniz değil mi ? Kabartma tozu, evet yanlış duymadınız kabartma tozu bakım için size tepeden tırnağa kadar yardımcı olur.

Kabartma tozunun ana maddesi sodyum bikarbonat, ama çoğu zaman ince ebatlı bir toz görünümünde doğal bir maddedir. Bu alkalin maddenin antibakteriyel(Bakteriyel üremeye engel olma veya bakterilerin öldürülmesi), anti-mantar(Mantar üremesine engel olma veya mantarların öldürülmesi), antiseptik(mikrop karşıtı madde) ve anti-inflamatuar(iltihapla savaşan ilaç) özellikleri vardır.

Kabartma tozu kısa süreli kullanıldığında etkilidir. Ancak, aşırı kullanımı cildinize ve saçınıza zarar verebilir. Ayrıca, cildiniz buna duyarlı olup olmadığını belirlemek için test yaptırmanız gerekebilir.

İşte kabartma tozunun saçınız, cildiniz ve vücudunuz için 10 faydası. 

1. Akne ve Sivilceler ile Savaşır 

akne ve sivilceler ile savaşır

Akne veya sivilce kurtulmak için, sert kimyasallar gerekmez. Kabartma tozu bu işi kolaylıkla yapar. Buna ek olarak, cildin pH dengesini sağlayarak deri döküntülerinin önüne geçer.

 1. 1 çay kaşığı kabartma tozuna biraz su katarak bir macun hazırlayın.
 2. Karışımı 1-2 dakika boyunca, etkilenen cildin üzerine sürün.
 3. Ardından soğuk su ile durulayın.
 4. Daha sonra sıklığını azaltarak haftada 1 ya da 2 kez, 2 yada 3 gün boyunca bu yöntemi tekrarlayın.

2. Sarı Dişleri Beyazlatır 

sarı dişleri beyazlatır 1

Karbonat tozu sayesinde inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak, bakteriler tarafından üretilen asitleri nötralize ederek plak temizlenmesine yardımcı olur.

 • Düzenli olarak diş macunu ile birlikte diş fırçasının üzerine biraz kabartma tozunu koyabilirsiniz. Her zamanki gibi dişlerinizi 2 dakika boyunca fırçalayın. Yöntemi bir kaç gün boyunca günde bir defa yapın.
 • Alternatif olarak, 4 yemek kaşığı zerdeçal kökü tozu, 2 çay kaşığı kabartma tozu ve 3 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağını karıştırarak doğal diş beyazlatıcı hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Bir kaç gün günde bir kez bu macundan bir miktar kullanarak dişlerinizi fırçalayın.

Not: Fazla kullanımından kaçının.

3. Güneş Yanığını ve Güneş Yanığı Kabarcıklarını Rahatlatır

güneş yanıklarını hafifletir

Özellikle yaz aylarında, evinizden kabartma tozunu eksik etmeyin. Karbonat tozu alkali doğası ile bronzlaşan cilt üzerinde yatıştırıcıdır, kaşıntı ve yanma hissini rahatlatır.

 • Bir bardak suya 1 yada 2 yemek kaşığı kabartma tozu katın. İyice karıştırdıktan sonra içerisine temiz bir bez batırın ve çıkartarak fazla suyunu sıkın. Bezi 5 ile 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine serin ve bekletin. Yöntemi günde 2 veya 3 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, su dolu bir küvete yarım fincan kabartma tozu ekleyin. İyice karıştırın ve 10 ile 15 dakika boyunca bu suda kendinizi ıslatın. Sudan çıktıktan sonra kurulanın ve cildinizin kurumasını bekleyin. Yöntemi birkaç gün boyunca günde bir defa tekrarlayabilirsiniz.

4. Cilt Rengini İyileştirir 

cilt rengini iyileştirir

Düzensiz cilt tonu çoğu kadın için büyük bir sorundur. Eğer parlak bir cilt tonunu istiyorsanız, kabartma tozu kolay ve ucuz bir çözümdür.

Kabartma tozu ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olan iyi bir peeling ajanıdır. Buna ek olarak, cildin pH seviyesini dengeler.

 • Yeterince filtrelenmiş suya 1 ile 2 yemek kaşığı kabartma tozu katın ve iyice karıştırın. Macunu yüzünüze sürün. Parmaklarınızın ucunu kullanarak yavaşça 1 dakika boyunca yüzünüze masaj yapın. Son olarak ılık su ile yıkanıp kurulanın. Yöntemi haftada bir defa izleyin. Kabartma tozunu kullandıktan sonra cildinizi nemlendirin.
 • Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı kabartma tozuna 4 veya 5 damla sızma zeytinyağı ve biraz taze limon suyu katın ve iyice karıştırın. Ardından hazırladığınız karışımını yüzünüze sürün. 5 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk su ile yıkanıp durulanın. Bu yöntemi haftada bir defa deneyin.

5. Lekeli veya Sarı Tırnak Sorununu Çözer  

tırnakları parlatır

Lekeli ve çirkin görünen tırnakları kabarma tozu ile beyazlatabilirsiniz. Onun beyazlatma ve peeling özelliği lekeleri çıkarmanıza yardımcı olur.

 • Küçük bir kase içerisine yarım su bardağı su 1 çay kaşığı % 3 hidrojen peroksit ve 1 yemek kaşığı kabartma tozu koyun. Kabartma tozu eriyene kadar iyice karıştırın. Tırnaklarınızı 2 ile 3 dakika için çözelti içine batırın. Yöntemi iki eliniz için de kullanın.

3 Yorum

 1. Evet faydası oluyo

 2. 10 fayda demişsiniz 5 tanesini yazmışsınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.