Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Kadınların Ne Zaman Jinekoloğa Gitmeli

Kadınların Ne Zaman Jinekoloğa Gitmeli

Birçok kadın jinekoloğa gitmesi gerektiği dönemlerde biraz çekingen davrana biliyor. Hatta kendinde görünen sorun ilerlemedikçe doktorun yanına gitmemek için direniyor. Şunu unutmamak gerekir ki birçok kadın hastalığı sinsice başlayıp tedavisi mümkün olmayan boyutlara kolayca gelebiliyor. Her kadın ayda bir kez düzenli olarak jinekoloğa görünmelidir.

Amerikan Koleji Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar bölümü kızların 13 ve 15 yaşları arasında jinekoloğa görünmeye başlamasını öneriyor.

Biz bu yazımızda sizin için biran önce bir jinekoloğun sizi görmesini gerektirecek birkaç sorunu paylaşacağız.

1. Adet Düzensizliğinde

Zaman zaman adetimizde gecikme veya erken olma gibi sorunlar yaşayabiliriz ancak bu sorun sık sık tekrar etmeye başladıysa hemen bir jinekoloğun kapısını çalmalıyız. Adette olan düzensizlikler sizin üreme sisteminizde bir sorun olabileceğinin habercisi olabilir.

Adet düzensizliği; aşırı kilo kaybı veya alımı, rahim astarının kalınlaşması, rahim kanseri, aşırı egzersiz, diyabet, tiroid sorunları, menepoz, doğum kontrolü için rahim içi araçlarının kullanımı gibi konulara bağlı olarak görülebilir. Kesin nedenini öğrenmek için bir jinekoloğa gitmeniz gereklidir.

 

2. İdrar Sorunları

Normalden daha sık tuvalete gitmeye başladıysanız bir jinekoloğa gitmenizi öneririz. İdrar yolu enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Başlıca idrar yolu enfeksiyonun belirtileri arasında; sık sık idrara çıkma, bulanık ve ağır kokulu idrar, idrar sırasında ve sonrasında yanma hissi, karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi gibi nedenleri sayabiliriz.

3. Anormal vajinal akıntı

Kadınların adet döngüleri arasında (süt beyazı renge de) hafif vajinal akıntı yaşamaları yaygındır. Vücudun vajinayı ve serviks (Rahim ağzını ) temizlemesi için gereklidir. Vajinal akıntı yumurtlama dönemlerinde ve emzirme sırasında akıntıda artma olabilir. Ancak bu dönemler haricinde vajinal akıntı miktarında, renk ve kokusunda bir değişiklik fark ederseniz bir jinekoloğa gitmenizi öneririz.

Anormal vajinal akıntın nedenleri arasında; mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, doğum kontrol hapları, rahim ağzı kanseri ve menopozu sayabiliriz.

Anormal vajinal akıntıya birçok rahatsızlık neden olabilir, doğru sorunu bulup tedavi etmeniz için bir jinekoloğa gitmelisiniz.

4. Düzensiz kanama

Adet döneminde değilsiniz ve düzensiz kanamalar veya lekelenme oluyorsanız derhal bir jinekoloğa gidin.

Düzensiz vajinal kanamaya, doğum kontrol yöntemlerine bağlı olan sorunlar, rahim polip, myom, pelvik organların enfeksiyonu, rahim veya rahim ağzı kanseri, pıhtılaşma bozuklukları gibi birçok sorun neden olabilir.

Eğer gebelik sırasında herhangi bir vajinal kanama yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.