Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Kafa Derisindeki Sivilcelerin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kafa Derisindeki Sivilcelerin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Sivilceler yüz ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabileceği gibi kafa derisi üzerinde de oluşabilir. Bu can sıkıcı sorun, genç ve yaşlı bir çok kişiyi etkileyebilir.

Kafa derisinde de vücudun geri kalanındaki gibi yağ (sebum) salgılayan gözenekler vardır. Kafa derisi üzerinde bulunan bakteriler ve ölü deri hücreleri bu sebum sıvı ile birleştiği zaman derideki gözenekleri kapatır ve sivilce salgısına yol açabilir.

Nemli ortam, kirlilik, bazı kimyasal maddelere ve yağlara maruz kalınan bölgelerde yaşamak, hormonal değişiklikler (özellikle ergenlik döneminde ve menstruasyon dönemlerinde) , sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyonlar, kötü hijyen koşulları, sıkı şapka veya bere giymek, kafa derisinin çizilmesi gibi çeşitli faktörler bu soruna neden olabilir.

Stres, yorgunluk ve depresyon da bu soruna katkıda bulunabilir.

Kafa derisi çoğunlukla saç ile kaplıdır bu nedenle kafada çıkan sivilceler belli olmayabilir fakat ağrı ve rahatsızlıklara neden olabilir. Hemde saç bakımı zorlaşır.  Bu dönemde fırçalama veya saç tarama çok ağrılı bir hale gelebilir.

Rahatsızlığın diğer belirtileri arasında iltihaplanma ve kaşıntı yer alıyor. Bu sorun tedavi edilmediği takdirde, özellikle bakterilerin neden olduğu saç köklerinin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. 

Kafa derisi üzerinde oluşan sivilceler diğer yerde çıkanlara nazaran daha hassas ve ağrılıdırlar fakat genellikle bir hafta içinde tedavi edilebilirler. Ama sivilceler saç içinde olduğu için tedavi etmek zor bir hal alabilir.

Bu can sıkıcı ve ağrılı sorundan kurtulmak için uygun bir saç bakımı ve hijyeni takip etmek gerekir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı doğal yöntemleri ve basit ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Kafa derisindeki sivilce çok fazla ağırıyor ve hiç bir iyileşme belirtisi göstermiyorsa doğru tanı ve tedavi için bir dermatoloğu ziyaret edin. Bazen bu sorun antibiyotiksiz tedavi olmaz.

İşte kafa derisindeki sivilcelerden kurtulmak için en etkili 10 yöntem.  

1. Çay Ağacı Yağı

kafa derisindeki sivilce tedavisi için çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı akne ve diğer saç derisi sorunları için etkili bir çözümdür. Bu esansiyel yağ bir antiseptik gibi çalışarak gözenekleri dezenfekte eder ve hızlı bir şekilde sivilceleri temizler.

Hatta sivilcenin neden olduğu kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır ve bakterileri öldürür.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birisini seçebilirsiniz:

 • 2 ila 3 çorba kaşığı zeytin ya da hindistan cevizi yağına 5 damla çay ağacı yağı karıştırın. Bu yağ ile kafa derisi üzerine masaj yapın ve 2 saat beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi günde bir defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, normal şampuana (30 gr şampuana 2 ila 3 damla) çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile her gün saçlarınızı yıkayın. Şampuanı saçlarınızdan durulamadan önce yaklaşık birkaç dakika bekletin.
 • Başka bir seçenek olarak, nemlendirilmiş bir pamuklu çubuğa 1 veya 2 damla çay ağacı yağı damlatın ve kafa derisindeki bölgeye hafifçe sürün. Bir kaç saat için açık bırakın ve ardından soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Not: Çay ağacı yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. İlk defa kullananlar tam kullanmadan önce bir yama testi yapsınlar.

2. Zerdeçal

sivilce için zerdeçal tedavisi

Zerdeçal kafa derisi akne tedavisi için başka mükemmel bir doğal maddedir. zerdeçal kurkumin olarak bilinen bileşik güçlü bir antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri içerir.

Zerdeçal bakterilerin gelişimini inhibe edebilir. Bu nedenle ağrının azaltılmasında ve akne izlerinin silinmesinde oldukça etkilidir.

 • Yarım çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağına dörtte bir çay kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırarak kalın bir maske hazırlayın. Karışımı etkilenen bölgelere sürün, 1 saat bekleyin, sonra normal şampuan ile yıkanın. Yöntemi günde bir kez tekrarlayın.
 • Ayrıca günde iki kez 450 mglık kurkumin tabletleri alabilirsiniz. Tabiki her zaman bir ek almadan önce doktorunuza danışın.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi de kafa derisindeki sivilce ile mücadeleye yardımcı olur. Onun antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sivilceye neden olan bakteri, yağ ve saç foliküllerini temizlemeye yardımcı olur. Artı, bu yöntem kafa derisindeki pH dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu engeller.

 • Eşit miktarda ılık su ve elma sirkesini karıştırın ve bu karışım ile yıkanmış saçlarınızı durulayın. Daha sonra temiz su ile tekrar saçınızı durulayın.
 • Ayrıca, ılık bir bardak suya 1 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin ve günde iki kere için.

Not:  Elma sirkesi çok güçlü olduğu için sulandırmadan kafa derisine sürmeyin.

4. Aloe Vera

Kafa derisindeki sivilceleri azaltmak ve kafa derisi üzerindeki bakterileri temizlemek için etkili yollardan bir tanesi de aloevera kullanmaktır. Aloe vera inflamasyonu azaltır, enfeksiyonu önler, bakterileri öldürür. Hatta kafa derisinin pH dengesini korumaya yardımcı olur.

 • Bir aloe vera yaprağını keserek açın ve jelini ayıklayın. Etkilenen alana bir hafta boyunca günde iki kez bu saf jeli uygulayın.
 • Alternatif olarak, yarımşar fincan aloe jelini ve limon suyunu karıştırın. Etkilenen bölgeye daha fazla odaklanarak, nemli saça uygulayın. 30 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde bir defa tekrar edin.

5. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen hint lilası her türlü akne tedavisinde oldukça etkilidir. Bu bitki sivilceleri hızla kurutan antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Ayrıca aşırı kaşıntı, ağrı ve enflamasyon belirtilerini hızlı bir şekilde keser.

Sonuçtan memnun oluncaya kadar bu yöntemlerden herhangi bir tanesini kullanabilirsiniz.

 • Bir avuç neem yaprağını 10 dakika boyunca 2 bardak suda kaynatın. Yaprakları çıkarın ve ince bir maske hazırlamak için bunları iyice ezin. Etkilenen alana daha fazla önem verererek bu maskeyi kafa derisine yayın. 30 dakika bekleyin, sonra neem yaprağını kaynattığınız suyal kafanızı durulayın. Son olarak, saçlarınızı normal su ile durulayın.
 • 1 çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağına 5 damla neem yağı damlatın. Bu karışım yağ ile kafa derinize masaj yapın ve bir gece açık bırakın. Ertesi sabah hafif bir şampuan ya da neem bazlı bir şampuan ile saçınızı ve saç derinizi yıkayın.

6. Domates Suyu

Domates her türlü sivilce tedavisinde etkili olan ve salisilik asit bakımından oldukça zengin olan bir sebzedir. Salisilik asit aknelerin hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Domates aynı zamanda sebum üretimini ve kafadaki pH dengesini sağlayarak sivilce oluşumunu önler.

 • Kafa derisi üzerine eşit bir şekilde taze domates suyu sürün. 10 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi bir kaç gün için günde bir kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, 1 adet domatesin suyunu sıkın, içerisine birkaç damla limon suyu ve biraz bal katıp karıştırın. Karışımın içine bir pamuk batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. 5 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi de bir kaç gün için günde bir kez tekrar edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.