Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Kalp Krizi, Kardiyak Arrest ve İnme Arasındaki Bilmeniz Gereken Farklar

Kalp Krizi, Kardiyak Arrest ve İnme Arasındaki Bilmeniz Gereken Farklar

İnsanların yaptığı en yaygın hatalardan birisi akut kalp hastalıkları ile ilgili bölümlerden bahsederken “kardiyak arrest” , “inme” ve “kalp krizi” terimleri birbirlerinin yerine kullanmaktır.

Her üç hastalıkta kalp ile ilişkili olmasına rağmen, farklı nedenlerle oluşabilir, farklı belirtileri vardır ve vücudun farklı yerlerini etkiler.

Aralarındaki farklılıkları anlamak, bu sorunları gidermek için hazırlıklı olmak önemli ve hayati bir rol oynar. Siz ya da çevrenizdeki birileri bu rahatsızlıklardan birisini yaşıyorsa çok geç olmadan tedavi olabilir.

kalp hastalıkları yeni

Bu terimler ne anlama geldiğini ile ilgili temel bir anlayış kazanmak için, eğer bunlardan birisini yaşarsanız nasıl davranacağınızı bilmeniz için yazımızı dikkatlice okuyun.

Bu Hastalıklar Ne Anlama Geliyor

Kalp krizi:

Kalp krizi, bir dolaşım bozukluğudur.

Bazı durumlarda, oksijen açısından zengin kalp kasının bir bölümüne kan akışı engellenir. Kan akımı geri gitmesi nedeniyle kas oksijensiz kalır ve ölmeye başlar. Bu da kalp krizine neden olur.

Kalp krizi durumunda kalp atmaya devam eder.

Kardiyak Arrest:

Kardiyak arrest, bir “elektrik” bozukluğudur. 

Kalbin elektriksel aktivitesinde kaos yaşandığında, kalp düzensiz atmaya başlar ve aniden vücuda kan pompalama durdurur. Bu bir kardiyak arrestidir.

Bu durumda, kalp tamamen durur.

İnme (Felç):

İnme bir beyin hastalığıdır.

Üç tipi vardır:

  • İskemik inme: beyne oksijen açısından zengin kanın taşınması sırasında damarsal bir tıkanıklık yaşandığında, beyindeki hücreler ölür. Bu da iskemik inmeye yol açar.
  • Geçici iskemik atak (TIA): beyne kan taşıyan arterde geçici tıkanıklık olduğunda bir “mini-inme” oluşabilir.
  • Hemorajik inme: Beynin içindeki damarlardan birisi yırtıldığında beyin hücreleri zarar görür ve buda hemorajik inmeye yol açar.

Koroner arter hastalığı, kalp krizi, beyin inmesi ve kalp durmasının (kardiyak arrest) birincil nedenidir.

Koroner arter hastalığında, kalp ve beyne oksijen açısından zengin kan taşıyan damarlar plak (yağ birikimleri) birikimini nedeniyle tıkanır.

Yüksek kolesterol, sedanter yaşam tarzı, obezite, diyabet ve yüksek tansiyon plak birikiminin bazı yaygın nedenleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.