Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Kansızlığın Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kansızlığın Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kansızlık dünyada yaklaşık dört milyon insanı etkilemektedir. Anemi vücudun kırmızı kan hücre sayımının normalden daha az olduğu zaman meydana gelen bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri, hemoglobin ve oksijen taşımaya yardımcı olan demir bazlı protein içerir. Anemi hastalığında vücudunuzdaki organlara yeterince oksijen taşınamaz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, insan vücudunda erkeklerde desilitre başına en az 13 gram, kadınlarda ise 12 gram hemoglobin bulunması gerekmektedir.

Kansızlığın nedeni kırmızı kan üretimindeki azalma ve aşırı kan kaybı olabilir. Nedenlere bağlı olarak kansızlığın da farklı türleri bulunmaktadır.

Kronik hastalıkları olan insanlar anemi için yüksek risk altındadır. Bazı menstrüasyon, gebelik, ülser, bağırsak bozuklukları, kanser, kanama bozuklukları sırasındaki ağır kan kaybı nedeni ile anemi hastalığı oluşabilir. Aneminin bazı türleri de kalıtsaldır.

Belirtiler nedene bağlı olarak değişir ve hafiften şiddetliye doğru ilerler. Kansızlığın yaygın belirtileri yorgunluk, ciltte solukluk, hızlı veya düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, elde veya ayakta soğukluk hissi, saç dökülmesi ve yüksek veya düşük tansiyon şeklindedir.

Evde yapacağınız basit ve doğal ilaçlar ile aneminin önüne geçebilir ve vücudunuzdaki hemoglobin düzeyini düzenleyebilirsiniz.

İşte aneminin doğal ve bitkisel tedavisi:

1. Pancar

pancar

Pancar içerdiği yoğun demir sayesinde anemi hastalığının tedavisinde oldukça başarılıdır. Pancar demirin dışında elyaf, kalsiyum, potasyum , kükürt ve bir çok ek vitamin içeren faydalı bir besindir.

Bu faydalarının yanı sıra vücudu temizlemeye yardımcı olur ve vücut da daha fazla oksijen kaynağı sağlar. Bu da kırmızı kan hücresi sayısını artırır.

Bir orta boy pancar, üç havuç ve bir tatlı patatesin yarısını meyve suyu sıkacağında karıştırın. Elde edeceğiniz suyu günde bir kez için.

Ayrıca pancarı pişmiş olarak yiyebilir ya da salatalarınıza katabilirsiniz. Maksimum besin değeri için pancar ile birlikte kabuğunu da yiyin.

2. Pancar Pekmezi

kırmızı pancar

Şeker pekmezi özellikle anemi hastalığı olanlar için, bir beslenme gücü olarak kabul edilir. Pekmez demir, B vitaminleri ve kırmızı kan hücresi üretimini artırmaya yardımcı diğer önemli mineraller için iyi bir kaynaktır. Bir çorba kaşığı şeker pekmezi günlük demir ihtiyacının neredeyse yüzde 15’ini sağlamaktadır.

Sıcak su veya bir fincan süt içerisine bir çorba kaşığı şeker pekmezi karıştırın. Günlük bir veya iki kez bu karışımı için. Bu içecek hamile kadınlar için son derece faydalıdır.

Başka bir seçenek olarak, bir fincan suya iki çay kaşığı şeker pekmezi ve elma sirkesi karıştırın ve günde bir defa bu karışımdan için.

3. Ispanak

ıspanak

Kansızlık için uygulanacak en doğal tedavi, diyetinize ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler eklemektir. Ispanak demir açısından zengindir. Vücut anemi hastalığından kurtulmak için B12 vitaminine, folik asit ve enerji artıran besinlere ihtiyaç duyar. Bir buçuk fincan ıspanak günlük demir ihtiyacının neredeyse yüzde 35’ini ve folik asit ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılamaktadır.

  • Günde iki kez ıspanak çorbası içmek hastalığınıza iyi gelecektir.
  • Bir bardak taze ıspanak suyuna iki çay kaşığı bal karıştırın. Günde bir kez bu karışımı için.
  • En az bir ay boyunca bu karışımı içmeye devam edin.

 

4. Nar

nar

Nar demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından çok zengindir. Ayrıca C vitamini içerir. Aynı zamanda, vücudun demir emilimini artırmaya yardımcı olur. Nar vücudun daha fazla kırmızı kan hücreleri üretmesine yarar,  bununla beraber hemoglobin seviyesini artırır.

  • Bir fincan nar suyunun içerisine çay kaşığının dörtte biri kadar tarçın tozu ve iki çay kaşığı bal karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı kahvaltılarda içiniz.
  • Alternatif olarak, bir veya iki kez ılık bir bardak süt ile iki kaşık kurutulmuş nar çekirdeği tozunu karıştırın ve için.
  • Ayrıca aç karnına her sabah bir orta boy nar yiyebilirsiniz.

5. Susam

susam

Susam tohumları yüksek demir içeriği ile anemi tedavisi için mükemmel bir besindir. Bir fincanın dörtte biri kadar susam, günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu sağlamaktadır.

İki çorba kaşığı siyah susamı 2-3 saat su içinde bekletin. Daha sonra bu susamları bir süzgeç ile süzün ve ıslanmış tohumları yoğurarak hamur haline getirin. Hamur haline gelen susamın içerisine bir çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Günde iki kez bu karışımından tüketin.

Diğer bir yöntem olarak, yine bir çay kaşığı siyah susam tohumunu iki saat boyunca sıcak suda bekletin. Emülsiyon almak için süzün. Sonrasında bu tohumları hamurumsu hale gelene kadar öğütün. Tohumları bir fincan ılık sütün içerisine katın, isteğinize göre içerisine bal ilave edip günde bir defa için.

ONCEKI SAYFA1 / 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.