Anasayfa » Doğal Beslenme » Kas Yapmak İçin En Faydalı 10 Besin

Kas Yapmak İçin En Faydalı 10 Besin

Eğer vücudunuzun  kas kütlesini daha fazla artırmak ve güzel bir görünüm elde etmek istiyorsanız egzersiz yapmanız şarttır. Düzenli egzersiz kaslarınızı büyütür ve istediğiniz şekle girmesini sağlar.

Ama sadece egzersiz ile  hedefinize ulaşamazsınız. Yaptığınız düzenli egzersizlerin yanı sıra doğru gıdalar da tüketmelisiniz. Yediğiniz yemeklerin,  aperatiflerin ve antremandan hemen sonra aldığınız gıda takviyelerinin kaslarınızın büyümesinde ve şekillenmesinde büyük bir etkisi vardır.

Kas yapmak ve yağ kaybetmek için, sıkı bir diyet planını takip etmeniz gerekir. Diyetiniz protein, sağlıklı karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar içeren yiyecekler içermelidir. Ayrıca magnezyum, potasyum, bakır, selenyum, kalsiyum, demir içeren besinlere de ağırlık vermeniz gerekecektir.

İşte Size Kas Yapmak İçin En Faydalı 10 Besin

1. Yumurta

yumurta

Yumurta akı kasların yapı taşı olan protein içerir. Yumurta kas yapmak için gerekli olan bütün esas amino asitleri ile, yüksek kaliteli protein, kalsiyum, çinko ve demir gibi değerli mineralleri de içerir.

Yumurta sarısı A, E, K ve B12 gibi bir dizi  vitaminler kaynağıdır.  Yumurta sarısında riboflavin ve folik asit gibi bileşenler de vardır.  Tüm bu besinler metabolizmayı hızlandırmak  için gerekli olan enerjiyi sağlarlar.

Kas yapmak ve sağlıklı kalmak için günde bir ya da iki yumurta yiyin. Yumurtayı haşlanmış, tavada ve rafadan şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle haşlanmış yumurta kas yapmak için tercih edilir.

2. Tavuk Göğsü

tavuk göğsü

Yağsız kas almanın başka bir yolu da tavuk göğsü yemekten geçer. Tavuk göğsü yağsız protein kaynağıdır. Kolayca kas dokusuna karışan bu besin aynı zamanda sert antrenmanlar sırasında hasar gören diğer hücreleri de onarmaya yarar.

Ayrıca niasin, B6 vitamini, demir, selenyum ve çinko gibi diğer vücut dostu maddeler içerir.

Fırında, kavrulmuş veya ızgara tavuk göğsü yemekleri, yağsız kas yapmak için en iyi seçenektir. Ayrıca tavuk göğsünü çorba ve salatalarınıza da katabilirsiniz. Tavuk göğsünü pişirirken kesinlikle derisini soyun.

3. Süt

süt

Süt, sağlam kas yapmak için iyi bir kaynaktır. Sütün içerisinde Whey ve kazein adında iki adet yüksek kaliteli protein vardır. Whey proteini hızla amino asitlere parçalanır ve kanla emilir. Kazein ise vücuda daha uzun bir süre için daha küçük miktarlarda protein sağlar ve yavaş sindirilir.

Aynı zamanda süt vücudunuzun kas inşa etmesi için gereken vitamin ve mineralleri barındırır. Bir elektrolit olan süt egzersiz sırasında ter içinde kaybolur ve vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olur.

Her idmandan sonra yağsız bir bardak süt içmek çok önemlidir. Süt ideal bir karbonhidrat ve protein oranına sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar çikolatalı sütün idman sonrası vücuda çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Ama aşırıya kaçmadan içilmelidir.

4. Somon

somon

 

Balık, özellikle de somon kas yapmaya yarayan en iyi gıdalar arasındadır.  Somon balığının içinde bulunan uzun zincirli omega-3 yağları EPA ve DHA, B vitaminleri ve yüksek kaliteli proteinlerin eşsiz kombinasyonu yağ yakmanıza ve yağsız kas yapmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca yağsız kas yapmaya yarayan magnezyum, selenyum, kalsiyum ve demir gibi diğer besinleri de içerir.

Haftada bir veya iki kez  salata veya yeşil sebze ile ızgara somon yiyin. Mümkünse, vahşi somon tercih edin. Eğer balık sevmiyorsanız, balık yağı takviyesi alabilirsiniz.

5. Kinoa

kinoa

Quinoa Peru’da, İnka’lar tarafından yetiştirilen antik bir tahıl türüdür. Quinoanın kalorisi yüksek ve proteini düşük olduğundan yağsız kas oluşturmak için ideal bir besindir.

Ayrıca quinoa, riboflavin, kalsiyum, E vitamini, demir, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve beta-karoten bakımından çok zengindir.

Quinoa mevcut ekdisteoidlerden artmış kas kütlesini artırır ve yağ kütlesini azaltır. Ayrıca, kolesterol ve gluten içermez.

Quinoanın lezzetli bir tadı vardır. Çorba ve salatalarla  hatta et ve yeşil sebzeler ile pişirebilirsiniz. Kas oluşturmanıza yardımcı olması için idmanlardan sonra Quinoa yemeye çalışın.

ONCEKI SAYFA1 / 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.