Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Kemik Erimesinin Doğal Ve Bitkisel Tedavisi

Kemik Erimesinin Doğal Ve Bitkisel Tedavisi

Kemik sürekli olarak sönümlenen ve yenilenen canlı bir dokudur. Fakat yaşla birlikte bir insanın kemik kütlesi ve yoğunluğu genellikle azalır. Bazı durumlarda bu, kemiklerin zayıflamasına ve kemik erimesi olarak bilinen bir durum olan cam kemik hastalığına yol açabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre 40 milyondan fazla insan hem kemik erimesinden hem de düşük kemik kütlesinden muzdarip olmuştur.

Kemik erimesi ilerleyici bir hastalıktır. İnsanlar büyüdükçe, var olan kemiğin yerini yeni kemiğin alma süreci yavaşlar ve hem çok fazla kemik kaybından hem de düşük kemik kütlesinden dolayı kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlarsınız.

Kemik erimesi hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Ancak,menopozdan sonra vücuttaki östrojenin azalmasından dolayı kadınlar arasında daha yaygındır. Ayrıca, Kafkas ve Asya kökenli insanlar hastalığın en çok görüldüğü insanlardır.

Diğer bilinen risk faktörleri soy geçmişini, zayıf beslenmeyi, fiziksel hareketliği, sigara içmeyi, belli ilaç tedavilerini, düşük vücut ağırlığını ve düşük bir kemik yapısını içerir. Yüksek tiroid, paratiroid ve böbrek üstü torbası da kemik erimesiyle bağlantılıdır.

Yetersiz kalsiyum alımı da kemik erimesine neden olabilir. Kemik oluşumda rol alan diğer besin gereksinimleri D ve K vitaminlerini, magnezyumu, manganezi, çinkoyu, bakırı ve boru içerir.

Ulusak Kemik Erimesi Kurumu kemik erimesini “sessiz hastalık” olarak adlandırır, çünkü ilk evrelerdeki kemik kaybının neredeyse hiç belirtisi yoktur.

Bununla birlikte, kemik erimesinin ana sonucu yüksek kemik kırılma riskidir. Kemikler öyle hassas hale gelir ki küçük bir düşme bile kalçada, bilek ve omurgada kırılmaya neden olabilir.

Sonraki evrelerde sırt ağrısı,boy kısalması, kambur duruş ve hareketlerin sınırlanması gibi işaret ve semptomlar olabilir.

Eğer kemik erimesi ve kemik erimesine yakalanma riski teşhisi konulursa sıkı bir diyet uygulamalısınız ve hastalığın ilerlemesini durdurmak ya da azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz. Buna ek olarak, kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutabilmek için evde bazı basit tedaviler deneyebilirsiniz.

Aşağıda kemik erimesi için başlıca  10 ev tedavisi var.

1.Erik Kurusu

erik

Gün aşırı erik kurusu yemek kemik erimesini ve kırılmaları önlemeye yardım eder. Bu durum , 2011’de İngiliz Besin Dergisi’nde yayınlanan Florida Eyalet Üniversitesi çalışması tarafından kanıtlanmıştır.

Erik kurusu, kemik kaybını azaltmaya yardım eden bir antioksidan olan polifenollerin yüksek derişiminden dolayı kemikleriniz için faydalıdır. Ek olarak, erik kuruları kemik oluşumu için önemli olan iki karine minerali bor ve bakır açısından iyi bir kaynaktır.

Her yaştan insanın günlük olarak iki ya da üç adet kurutulmuş erik yemesi ve kemik erimesini önlemek için bu miktarı aşama aşama günde 6 ile 10’a çıkarması tavsiye edilir.

2.Elma

elma

Günde bir elma yemek kemik erimesini emniyette tutabilir. Polifenol ve flavanoid gibi antioksidanların eşsiz birleşimi elmayı kemik sağlığı açısından güçlü bir kaynak yapar.

Fransız araştırmacılara göre,elmalardaki floridzin diye adlandırılan falavanoid, postmenepozal kadınları enflamasyon markörlerini geliştirerek ve kemik yoğunluğunu arttırarak kemik erimesinden korumaya yardım eder.

Aynı zamanda elmalar, kasları ve kemik bloğunu inşa eden kalsiyumu vücutta tutmaya yardım eden bir karine minerali olan bor bakımından zengindir.

Elmaların kemik faydalarının keyfine varmak için elmaları kabuğuyla beraber yiyin. Bununla birlikte, tarım ilaçlarından ve sentetik parafinlerden kaçınmak için organik olanları seçin.

   3.Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, diyetinizi saf hindistan cevizi yağıyla desteklemeniz kemik yoğunluğu kaybını içeren östrojen eksikliğinin etkilerini değiştirebilir. Hindistan cevizi yağındaki antioksidan bileşimlerin kemik yapısını muhafaza etme ve hormonal değişimler nedeniyle kemik kaybını önleme potansiyeli vardır.

Ek olarak, bu yağ  güçlü kemikleri geliştirmek ve korumak için gereken iki temel besin olan kalsiyum ve magnezyumu içine alması için vücuda yardım eder.

  • Saf hindistan cevizi yağının günlük üç yemek kaşığı tüketimi kemik erimesini önlemeye yardım eder ve günlük beş kaşık kullanımı hastalığı tersine çevirmeye yardımcı olabilir.
  • Yağı dıştan vücudunuza da uygulayabilir ve birkaç dakika nazikçe masaj yapabilirsiniz.Sonra sıcak bir duş alın.Bunu düzenli bir şekilde yaptığınızda, bu basit tedavi sağlığınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.
  • Ek olarak, yemeklerinizde de saf hindistan cevizi yağını kullanın.

4.Badem Sütü

badem sütü

Badem sütü makul miktarda kalsiyum içerir ve bu yüzden kemik erimesi için iyi bir tedavidir.Ek olarak, badem sütündeki flavanoidler vücuttaki serbest kökenlerin sayısını azaltmaya yardım eder,bu da kemik erimesinden korunmaya yardım eder.

Ek olarak, sağlıklı ve güçlü kemikler için temel olan magnezyum,manganez ve potasyum içerir.

  • Bir bardak bademi gece boyu suda bekletin.Sonraki gün, kabuklarını ayırın ve bademleri bir buçuk bardak suyla birlikte ikişer ikişer miksere atın.Onları yumuşak püre haline getirin,bir miktar tarçın tozu ve damak tadınıza göre bal ekleyin ve tekrar karıştırın.Oluşan karışımı tülbent veya süzgeçle süzün.Bu badem sütünü her gün için.Badem sütünü marketten de satın alabilirsiniz.
  • Diğer seçenek ise, gece boyunca 10 adet bademi suda bekletin ve kabuklarını ayırın ve bir bardak sıcak sütle karıştırın.(tercihen keçi sütü de olabilir)
ONCEKI SAYFA1 / 2

Bir Yorum

  1. Herkese acil şifalar diliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.