Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Kıl Dönmesinin (Pilonidal Kistin) Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kıl Dönmesinin (Pilonidal Kistin) Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Kıl dönmesi yani tıp dilinde Pilonidal Kist olarak adlandırılan rahatsızlık kalçanın kıvrımlı bölgesinde meydana gelen bir tür kronik cilt enfeksiyonudur. Bu kistler kılların veya tüylerin kıvrılıp deriye batması yada gömülmesine bir tepki olarak gelişebilir.

Pilonidal kistin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, uzmanlar cilde nüfuz eden gevşek kılların neden olduğuna inanıyor. Vücut, içerisine giren bu kılı yabancı bir madde olarak görmekte ve buna karşı bağışıklık tepkisi olarak kılın etrafında bir kist oluşumuna neden olmaktadır. Kalça bölgesinde oluşan herhangi bir travma da kıl dönmesi gelişimine katkıda bulunabilir.

Başlangıçta, sadece cilt yüzeyinde küçük bir çukur gibi görünen bu kist bir kez enfekte oldumu şişmiş bir kitle haline gelir. Sıvı veya irin toplayan bir apse ile dolu kapalı bir kese olabilir.

Bu rahatsızlığın diğer belirti ve bulguları arasında otururken veya ayakta iken rahatsızlık ve ağrı, iltihaplı cilt sorunu, bu bölgedeki açık bir yerden sürekli akan pis kokulu irin yada kan drenajı vardır. Enfeksiyon şiddetli ise, aynı zamanda ateş, halsizlik veya bulantı belirtileri de görülebilir.

kil-donmesi

Bu tip deri enfeksiyonu kadınlara göre erkeklerde daha yaygındır. Obez insanların, vücudu aşırı kıllı olanların ve kılları kalın ve sert olanların bu rahatsızlığa yakalanma riski daha yüksektir. Uzun süreli oturmayı gerektiren bir inaktif yaşam tarzı da risk seviyesini yükseltir.

Hafif Pilonidal kist vakaları küçük tedaviler gerektirdiği için doğal yöntemeler ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kistlerin büyüklüğünü azaltmak ve enfeksiyonu önlemek için uzun süreli tedavi ve cerrahi müdahale gerekli olabilir.

İşte pilonidal kistler (kıl dönmesi) için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Sıcak sıkıştırma tedavisi

Etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulamak şiddetli ağrıyı kesmek için çok etkilidir.

Sıcak kompres aynı zamanda oluşan kistlerin içerisindeki irin gibi sıvıların hızlı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olarak iyileşme sürecini başlatacaktır.

Ancak şunu da unutmamak lazım sıcak kompres Pilonidal kistin yanı kıl dönmesinin büyümesine engel olmaz.

 1. Bir bezi sıcak suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bu bezi bir kaç dakika boyunca etkilenen bölgede bekletin.
 3. Kistin içindeki sıvı boşalmaya başlayana kadar yöntemi günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, bir sıcak banyo alabilir ya da etkilenen bölgeyi birkaç dakika ılık su ile durulayabilirsiniz.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı bu ağrılı rahatsızlık için oldukça etkili olan başka bir etkili çaredir.

Bu yağın antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde şifalı ve iyileştirici güçleri vardır.

Yağ cildin derinliklerine nüfuz ederek iyileşmeyi hızlandırır.

 1. Çay ağacı yağını 1 e 10 oranında suyla seyreltin.
 2. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 dakika boyunca bekletin.
 3. Ardından ılık su ile iyice durulayın ve kuru bir bez ile kurulayın.
 4. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi kullanmak da Pilonidal kist tedavisine yardımcı olabilir.

Sirkenin anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ve iltihabı azaltır. Buna ek olarak, elma sirkesinin antiseptik ve antibakteriyel doğası bakteri üremesini engelleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Yarım fincan ılık suya 2 veya 3 çay kaşığı organik, ham, filtresiz elma sirkesi karıştırın. Bu çözeltiye bir pamuk batırıp ıslatın ve yaklaşık 1 dakika boyunca doğrudan etkilenen alana bastırın. Bu yöntemi bir kaç gün boyunca günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, ılık bir bardak suya 1 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ekleyin ve iyileşme sürecini hızlandırmak için günde iki kez için.

4. Epsom Tuzu

İngiliz tuzu da kıl dönmesi nedeniyle görülen ağrıdan rahatlama sağlayabilir. Ayrıca bir kaç şifalı özelliği sayesinde hızlı bir şekilde kistin iyileşmesini sağlar. İçinde ki magnezyum sülfat kisten akan irinin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda rahatsızlıkla ilişkili ağrı ve iltihabı rahatlatacaktır.

 • 2 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı Epsom tuzu katın. Tuz granülleri tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Bu çözeltide bir pamuk ıslatın ve 20 ila 30 dakika boyunca, etkilenen alana bastırın. Yöntemi birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak epsom tuz katılmış bir küvette banyo yapabilirsiniz. Banyo suyunu 20 litre suya 1 bardak epsom tuz katacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

5. Hint yağı

Hint yağı ağrıyı hafifletebilir ve pilonidal kistlerle bağlantılı enflamasyonu azaltabilecek yüksek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 1. Sıcak hint yağına bir pamuk batırın.
 2. Pamuğu etkilenen alan üzerine bastırın ve bir bandaj ile sabitleyin.
 3. Günde 2 yada 3 defa bandaj ve pamuğu tazeleyerek yöntemi tekrar edin.
 4. Bu yöntemi kist kaybolana kadar tekrar edebilirsiniz.

6. Sarımsak

Sarımsak kendi güçlü antibiyotik ve antifungal özelliklere sayesinde kıl dönmesi için başka bir etkili ilaçtır. Yutularak kullanıldığı zaman bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlarla mücadele eder ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Bir kaç adet sarımsağı iyice dövün ve doğrudan etkilenen alan üzerine uygulayın. Birkaç dakika açık beklettikten sonra üzerini gazlı bir bez ile örtün, biraz da böyle beklettikten sonra yıkayıp durulayın.
 • Ayrıca bir bardak suya ezilmiş sarımsak katıp içebilir yada günde 2 3 diş sarımsak yutabilirsiniz.

Not: Sarımsak hassas cilde sahip olanlar için uygun değildir. Ayrıca, 10 dakikadan fazla cilt üzerinde bırakmayın.

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.