Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Kramp Girmesini Önlemek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Kramp Girmesini Önlemek İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Hemen hemen herkes hayatının bazı dönemlerinde kramplarla karşılaşmıştır. Kramp özellikle sporcular arasında görülen bir rahatsızlıktır. Kas krampları maraton koşucularının yüzde 39’unu, sporcuların yüzde 79’unu, bisikletçilerin yüzde 60’ını etkileyen, girdiği anda eziyete dönüşen bir olaydır.

Bu ani ve istemsiz kasılmalar farklı kas gruplarında görülebilir. En sık etkilenen bölge uyluk, alt bacak,  alt bacağın arka ve ön kaslarıdır. Kramplar aynı zamanda karın da, kollar da, eller ve ayaklarda da meydana gelebilir.

Krampların en sık görülen belirtisi yoğun ve keskin bir ağrıdır. Ayrıca bu ağrıya şişlik ve iltihaplanmada eşlik edebilir. Bazı durumlarda  kas dokusu sert bir parça halinde deri altında belirginleşir. Bir kas krampı 15 dakika ya da birkaç saniye sürebilir.

Bir çok kasılmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak genellikle kasların aşırı kullanımı sonucu yani çeşitli egzersizlerde ve yüzmelerde meydana gelir.

Kas yaralanmaları, vücuttaki sıvı kaybı, zayıf  kan dolaşımı, kalsiyum, magnezyum veya potasyum gibi minerallerden birinin  eksikliği de kramplara yol açabilir. Ayrıca kasılmalar huzursuz bacak sendromu, spinal sinir basısı, aşırı alkol tüketimi, gebelik, böbrek yetmezliği, diyabet ve kandaki tiroid hormonlarının normalden az olması gibi tıbbi koşullarda kasılmaları tetikler.

Sıradan bir kas krampının tedavisi için ilaç kullanmaya gerek yoktur. Ancak, iyileşme süresini hızlandırmak ve rahatsızlığı azaltmak için, bazı basit ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.  Egzersizlere başlamadan önce açma germe hareketleri yapmak, kramp giren bölgeye masaj yapmak, kasılan bölgeyi sıcak tutmak sizi rahatlatabilir.

İşte kramplar için şifa olacak en iyi 10 ev ilaçları.

1. Soğuk Kompres

boyuna soğuk baskı

Kramp kasılmasından sonra yoğun ağrı geçebilir ama ilerleyen dakikalarda kasılan bölgedeki ağrı devam eder. Bu bölge üzerine soğuk kompres uygulamak sizi tamamen rahatlatacaktır.

Soğuk ısı, ağrıyı uyuşturur, iltihabı(inflamasyonu) azaltır ve etkilenen bölgedeki kas grubunu dinlendirir. Ayrıca soğuk kompres kramptan sonra kan damarlarını daraltıcı etki yaparak ağrının geçmesini sağlar.

  • İnce bir havluya bir avuç buz küpü sarın ve yaklaşık 15 dakika boyunca etkilenen alan üzerine koyun. 1 yada 2 gün boyunca her iki saatte bir tekrarlayın.
  • Başka bir seçenek olarak, soğuk bir duş alabilirsiniz.

2. Epsom Tuz( Magnezyum Sülfat )

Epsom Tuz Banyosu

Bu tuz aynı zamanda kas kramplarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Epsom tuzu, kasları gevşetir ve iyileşmeyi hızlandırır.

  • Küveti ılık su ile doldurun.
  • İki bardak epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
  • 20 dakika boyunca küvette bekleyin.
  • Genellikle ilk duşta sorununuz ortadan kalkar. Eğer geçmezse ertesi günde tekrarlayabilirsiniz.

Not: Epsom tuz kalp sorunları yaşayanlar, yüksek tansiyonu olanlar ve diyabet hastaları için zararlı olabilir. Bu kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

3. Elma sirkesi

Elma Sirkesi

Yüksek potasyum içeren ham ve filtresiz elma sirkesi kas kramplarını rahatlatmaya yardımcı olur. Düşük potasyum sık tekrarlanan kas kramplarının ana nedenlerinden birisidir. Artı, elma sirkesinin içeriğindeki çeşitli besinler dehidratasyonu önlemede ve vücudun sıvı dengesini kontrol etmenizde yardımcı olur.

  • Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı elma sirkesi katın. Krampları önlemek için günde bir kez bu suyu için.
  • Bacak kramplarını önlemek için her gece yatmadan yaklaşık yarım saat önce yarım bardak ılık suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi, bir çorba kaşığı kalsiyum laktat ve bal karıştırıp için.

4. Sarı Hardal

8. Hardal tohumları

Sarı hardal da ilginç bir şekilde, birkaç dakika içinde kas kramplarını tedavi eder. Bu denli erken tesir etmesinin sebebi muhtemelen vücudun asetilkolin(Merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal iletici) üretimini teşvik eden asetik asit ihtiva etmesidir. Asetilkolin kas çalışmasını sağlayan bir nörotransmitter(Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallar)dir. Sarı hardal ağrı dindirir.

Yukarıda saydığımız etkiler için bir çay kaşığı sarı hardal yutun. Yada süte karıştırıp içebilirsiniz.

ONCEKI SAYFA1 / 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.