Kulak Ağrısı için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Kulak ağrıları çok rahatsız edici olabilir. Çoğu kulak ağrısı enfeksiyon ve orta kulaktaki sıvı birikimi nedeniyle oluşur. Kulak ağrılarının diğer nedenleri arasında; kulak içi hava basıncında artış ve soğuk algınlığı, kulak kiri, geniz tıkanması ve fiziksel hasarlar bulunmaktadır. Kulak ağrıları yetişkinlerden daha çok küçük çocuklar arasında daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Basit bir kulak ağrısını evinizde doğal ilaçlar ile kolayca tedavi edebilirsiniz. Mutfağınızda sürekli bulunan doğal malzemelerle bunu yapmanız mümkün.

İşte kulak ağrısı için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı tedavisi ile kulak ağrısından hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yağlayıcı özelliği sayesinde kulaktaki enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca zeytinyağı kulakları içindeki uğultu hissini de durdurmada yararlı olabilir.

 • Kulağınıza kulak kanalına akacak şekilde 3-4 damla ılık zeytinyağı damlatın.
 • Alternatif olarak, temiz bir pamuğu zeytin yağına batırıp sıkıca kulağınızın içine yerleştirebilirsiniz.

Eğer evinizde zeytinyağı yoksa alternatif olarak hardal yağını kullanabilirsiniz.

2. Sarımsak

Analjezik ve antibiyotik özelliği olan sarımsak, kulak enfeksiyonu nedeniyle görülen kulak ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 • İki çorba kaşığı susam yağına bir çay kaşığı kıyılmış sarımsak katın ve ısıtın. Soğumasını bekleyin ve yağı süzün. Bu sarımsak yağından ağrıyan kulağınıza 2-3 damla damlatın.
 • Başka bir seçenek olarak, birkaç tane sarımsağın suyunu sıkın ve ağrıyan kulağınızın içine damlatın. Hazırlanış şekli aşağıdaki resimdedir.

kulak ağrısına sarımsaklı çözüm

 

3. Soğan

Soğan kulak ağrısının tedavisi için kullanabileceğiniz en hazır ev ilaçlarından biridir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri olan soğan bu sorunun tedavisinde oldukça etkilidir.

 • Bir adet soğanı rendeleyerek suyunu ayırın. Ayırdığınız yaklaşık bir çorba kaşığı kadar soğan suyunu kısık ateşte ısıtın. Sonra etkilenen kulak içine günde 2-3 kez, 2-3 damla olacak şekilde damlatın.
 • Taze bir soğanı ezin ve temiz bir bez parçasına sıkıca sarın. Bu bezi yaklaşık 5 ile 10 dakika süreyle enfekte kulak üzerinde tutun. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

4. Sıcak Su Şişesi

Virüs kapmış kulak çevresini nemlendirmek ve ısıtmak büyük bir ağrı kesici olarak çalışabilir. Sıcak bir su şişesini havluya sarın ve birkaç dakika boyunca ağrıyan kulağınıza doğru bastırın.

5. Zencefil

Güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahip olan zencefil kulak enfeksiyonlarının tedavisinde yararlı olabilir. Aynı zamanda mükemmel bir doğal ağrı kesicidir.

 • Taze zencefilin suyunu ayıklayın, ağrıdan kurtulmak ve inflamasyonu azaltmak için kulak içine damlatın.
 • Ayrıca iki çorba kaşığı zeytin yağına bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökü karıştırabilirsiniz. 5 ile 10 dakika demlenmeye bırakın ve daha sonra bu yağdan ağrıyan kulağa birkaç damla damlatın.

6. Nane

Nane yaprakları ve nane yağı kulak ağrısının tedavisi için kullanılabilir.

 • Birkaç tane taze nane yaprağını ezerek suyunu sıkın ve sonra ağrıyan kulağın içine birkaç damla damlatın.
 • Bir pamuklu çubuk kullanarak, dışarıdan kulağınızın açık olan çevresine birkaç damla nane yağı uygulayın. Nane yağının kesinlikle kulağınıızın içine girmediğinden emin olun. Ayrıca zeytinyağı kullanarak nane yağını sulandırıp sonra kulağınıza damlatabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

1 Yorum

 • karaciğer üstündeki (8 mm ve 3 mm) lekeleri nasıl tedavi edebiliriz tavsiye edeceğiniz bitkiler nelerdir uygulama şekilleriyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

%d blogcu bunu beğendi: