Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Leptin ve Leptin Direnci Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Leptin ve Leptin Direnci Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çoğu insan kilo artışı ve kaybının tamamen kalorilerden ve iradeden kaynaklı olduğunu yanlış olarak düşünür. Ancak, modern obezite çalışması bu düşünceye katılmaz ve bilim adamları da artan oranda leptin diye adlandırılan bir hormonu işaret eder.

Bu hormonun etkilerine karşı dirençli olmanın (leptin direnci olarak adlandırılır) bugünlerde insanlarda yağ artışına öncülük ettiğine inanılıyor.

Leptinle Tanışın-Vücut Ağırlığını Dengeleyen “Usta” Hormon

Leptin vücudun yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormondur.Leptin sıklıkla “tokluk hormonu” yada “açlık hormonu” olarak anılır. Leptinin temel hedefi özellikle hipotalamus olarak adlandırılan beyinde bir alandır. Leptin, beyine yeterli yağ depoladığımızı, yemeye gerek olmadığını ve kalorileri normal oranda yakabileceğimizi söylemekle yükümlüdür. Leptin üretkenlik, bağışıklık, beyin fonksiyonu ve bunlar gibi diğer özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, leptinin temel görevi yediğimiz ve harcadığımız kalorilerin miktarı ve vücutlarımızda ne kadar yağ depoladığımızla ilgili olan uzun vadeli bir enerji dengesini düzenlemesidir.

Leptin sistemi bizi açlıktan yada aşırı yemekten uzak tutmaya yarar, bu durumların her ikisi de bizi doğal çevrede hayatta kalmaktan uzaklaştırabilir. Fakat, fazla yememizi önlemekle yükümlü mekanizma bozulabilir.

Son Dize : Leptin, vücuttaki yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormondur.Temel amacı vücutlarımızda ne kadar yağ taşıdığımızın yanı sıra ne kadar kalori aldığımızı ve yaktığımızı düzenlemektir.

Leptin Yemeye İhtiyacımız Olmadığını Beyine Söylemekle Yükümlüdür

Leptinin çalışma yöntemi oldukça basittir.Bu hormon vücudun yağ hücreleri tarafından üretilir.Hücreler ne kadar yağ taşırsa o kadar çok leptin üretirler.

Leptin, ne kadar ve ne zaman yediğimizi kontrol eden bir beyin bölgesi olan hipotalamusa bir sinyal gönderen beyine kan dolaşımı tarafından taşınır.

Yağ hücreleri leptini ne kadar vücut yağı taşıdıklarını beyine söylemesi için kullanırlar.Leptinin düşük seviyeleri beyine yağ depolarımızın düşük olduğunu ve açlık riski altında olduğumuzu söylerken leptinin çoğu çok az yağ stoğumuz kaldığını beyine söyler.

Bu şema leptinin nasıl çalışmakla yükümlü olduğunu gösterir :

Yeriz > Vücut yağı artar > Leptin artar > Daha az yeriz ve daha çok yakarız ya da

Yemeyiz >Vücut yağı azalır > Leptin azalır > Daha çok yeriz ve daha az yakarız.Bu çeşit sistem negatif geri besleme döngüsü olarak bilinir ve nefes alma,vücut sıcaklığı,kan basıncı ve diğerleri gibi birçok farklı psikolojik fonksiyonlar için kontrol mekanizmalarına benzer.

Son Dize: Leptinin temel fonksiyonu vücuttaki yağ hücrelerinde ne kadar yağ depolandığını söylemek için beyine bir sinyal göndermektir.

Leptin Direnci Obezitede Temel Biyolojik Anormallik Olabilir

Obez olan insanların yağ hücrelerinde çok vücut yağı vardır.Çünkü yağ hücreleri hacimleri oranında yağ üretir, obez insanlar yüksek seviyede leptine de sahiptir.Leptinin verilme yolu çalışmakla yükümlüdür, bu insanlar yememelidir…beyinleri çok az enerji depolandığını bilmelidir.

Ancak, sorun leptin sinyalinin çalışmıyor oluşudur.Sabit olmayan bir ton leptin vardır fakat beyin bunların olduğunu görmez.

Bu durum leptin direnci olarak bilinir.Bu günlerde bunun insan obezitesinde temel biyolojik anormallik olduğuna inanılıyor.

Beyin leptin sinyalini almadığında hatalı bir şekilde yeterli enerjiden daha fazlası depolanmış olmasına rağmen vücudun aç olduğunu düşünür.

Bu, beynin kaybettiğimizi düşündüğü yağı yeniden kazanmak için davranışımızı ve psikolojimizi değiştirmesine yol açar.

  • Daha Fazla Yemek : Beyin açlıktan ölmememiz için yememiz gerektiğini düşünür.
  • Azaltılmış Enerji Tüketimi : Beyin enerjiyi muhafaza etmemiz gerektiğini düşünür, bu yüzden daha tembel hissetmemizi ve dinlenmede daha az kalori yakmamızı sağlar.

Bu yolla daha çok yemek ve daha az egzersiz yapmak kilo artışının nedeni değildir,bu bir hormonal bozukluk olan leptin direnişinin sonucudur.

İnsanların büyük çoğunluğu için leptin açlık sinyali üzerinden zihinsel engelleme (irade) kullanmak imkansıza yakındır.

Dip not:Obez olan insanlarda yüksek miktarda leptin vardır.Fakat leptin direnci olarak bilinen koşuldan dolayı leptin sinyali çalışmıyor.Leptin direnci açlık ve azaltılmış enerji masrafına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.