Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Mide Ekşimesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Mide Ekşimesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Mide yanması, (göğüs arkasında) mide ve göğüste yanma hissi ve ağrı ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Yemek borusu ve mide arasındaki kapakçığın düzgün kapanmaması zamanla mide asidik suyunun yemek borusu içine yükselmesine neden olur bu da yanma hissine neden olur.  Mide ekşimesi sık sık yağlı, kızartılmış, ya da asitli gıdalar yedikten sonra meydana gelen bir durumdur. 

Bu sorunun diğer yaygın belirtileri arasında gaz, mide bulantısı, şişkinlik, nefes almakta zorluk, boğazda ve ağızda ekşi bir tat vardır. Doğal ve bitkisel tedaviler ile evinizde, çeşitli şekillerde rahatlama sağlayabilirsiniz.

İşte mide ekşimesi için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Kabartma Tozu

Ayrıca sodyum bikarbonat olarak bilinen kabartma tozu, mide ekşimesinden hızlı ve kolay rahatlama sağlar. Doğal bir antasit olduğundan dolayı dakikalar içinde mide ekşimesi nedeniyle meydana gelen ağrıyı hafifletir.

  1. Sadece bir bardak su içine bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırın.
  2. Anlık rahatlama için bu karışımı için. Ayrıca bu şifalı karışıma birkaç damla limon suyu karıştırıp içebilirsiniz.

2. Rezene Tohumları

Rezene tohumu çiğnemek hem mide asit üretimini kontrol altında tutacak hemde günde birkaç kez nefesinizi tazeleyecektir.

Ayrıca rezene tohumundan hazırlayacağınız çayı da içebilirsiniz. Bir fincan kaynar suya iki çay kaşığı rezene tohumu ekleyin, 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin, ardından bu bitkisel çayı süzerek içebilirsiniz.

3. Nane

Nanenin sindirime yardımcı ve yatıştırıcı özellikleri vardır çünkü nane hazımsızlık ve mide ekşimesinin tedavisinde oldukça etkilidir.

  1. Bir bardak suya bir çorba kaşığı ezilmiş nane yaprakları ekleyin.
  2. Yaklaşık 30 dakika boyunca dinlenmeye bırakın.
  3. Bu karışımdan günde iki üç defa için.

Ayrıca mide ekşimesi önlemek için gün içinde taze nane yaprağı da çiğneyebilirsiniz. Eğer reflü ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa nane yaprağını kullanmayın.

4. Zencefil

Taze zencefil iki şekilde mide ekşimesinden rahatlama sağlar. Zencefil mide asidini emer ve mide ekşimesine neden olan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olur.

Zencefilin bu şifalı yönünden yararlanmak için zencefili yemeklerde baharat olarak kullanabilir, çiğ zencefil parçalarını yiyebilir ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Bu doğal bitkiyi düzenli olarak tüketerek mide yanması rahatsızlığının tekrarlanmamasının önüne geçebilirsiniz.

Zencefil çayı yapmak için:

  1. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil ekleyin.
  2. Bir kaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
  3. Bu bitkisel çaydan bir gün boyunca birkaç bardak için.

5. Sirke

Eğer mide ekşimesinin nedeni asitli reflü ise işiniz kolay. Sirke ile yükselen asit seviyesini dengeleyebilirsiniz. Sirke yemek borusu altındaki sfinkterin kapanmasına yardımcı olur. Mide yanması için her çeşit sirke kullanılabilir fakat en etkili sonuçlar için elma sirkesi kullanın.

  1. Bir bardak suya bir yada iki çay kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın.
  2. Bu şifalı karışımı her yemekten önce için.

6. Aloe Vera Suyu

Aloe vera bitkisinden çıkarılan aloe vera suyu mide ekşimesi için popüler bir ev çözümdür. Aloevera suyu inflamasyonu azaltarak gastrointestinal sistemi düzene sokar ve böylece mide ekşimesini kontrol altında tutar.

En iyi sonuçlar için, yemek yemeden yaklaşık 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri kadar olacak şekilde aloevera suyu için. Bu suyun gün içinde çok fazla tüketilmesi ishal ve karın ağrısına neden olabileceği için dikkatli tüketilmesi önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.