Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir

Nasır nasıl geçer konusunu ele almadan önce nasır ile ilgili ufak bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Cilt aşırı sürtünme ve basınca maruz kaldığı zaman dairesel şekilde sertleşir ve kalınlaşır. Bu durumun meydana gelmesine nasır denir. Nasırın insan vücudunda en fazla oluştuğu yer ayak üstleri, ayak parmakları arası ve ayak tabanlarıdır.  Bunun dışında diğer vücut bölgelerinde de gelişebilir. Bu yazımızda ayak nasırına ne iyi gelir konusunu ele alıp tam 16 adet doğal tedavi yöntemini inceleyeceğiz. 

Nasırın en fazla ayaklarda oluşmasının nedeni kişinin kendi ayağına göre ayakkabı almamasıdır.  Nasır sıkı ayakkabı giyinmekten, yüksek topuklu giyinmekten yada uzun süre ayakta beklemeden dolayı meydana gelir.

Çorapsız ayakkabı giymek, çok fazla yürümek, el emeği gerektiren ağır bir iş yapmak ve ayak üzerinde bir baskı oluşturan sporlarla uğraşmak nasır oluşumunun diğer olası nedenleridir.

Ayak kemiklerinde çarpıklık olanlar, ter bezi hastaları, vücudunda yara veya siğil izi olanlar normal insanlara göre daha fazla risk altındadır.  Ayrıca, şeker hastalarında ve ayaklarındaki kan dolaşımı zayıf olan kişilerde nasırdan kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir. Bu gibi durumlarda nasır tedavisi için kesinlikle bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

Cildin kalınlaşması ve pürüzlü bir hal alması, yine ciltte sert çıkıntılar ve ağrı nasır belirtilerden bazılarıdır.  Bu belirtiler ayakta veya yürürken büyük rahatsızlığa neden olabilir .

Sürtünme ve basınç durumu ortadan kalktığı zaman nasır iyileşir. Nasır tedavisi için gerekirse ilaçlar ve losyonlar kullanılabilir.

İşte Nasır Tedavisi için Uygulanabilecek Tam 16 Adet Doğal ve Bitkisel Yöntem. 

1. Ponza Taşı (topuk taşı)

nasır tedavisi için topuk taşı

nasır nasıl geçer, nasır tedavisi

Ponza taşı nasırın iyileşmesinde çok etkili bir araçtır. Ponza taşı ölü, sertleşmiş deriyi kaldırır, ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır.

 • Sertleşen cildi yumuşatmak için yatmadan önce  ayaklarınızı 10 dakika boyunca sıcak suda ıslatın.
 • Ayaklarınızı kuruladıktan sonra yavaşça ileri geri hareketler yaparak nasırlı bölgeyi üç ile beş dakika boyunca ponza taşına sürtün.
 • Sonrasında bir miktar pamuğu hint yağına batırın ve nasırın üzerine yerleştirin. Bantla sabitleyin ve gece açık bırakın.
 • Ertesi sabah bandajı çıkartın ve gün içerisinde bir kaç kez hint yağı sürün.
 • Nasır tamamen iyileşene kadar, birkaç gün boyunca bu tedaviyi tekrarlayın.

2. Beyaz Sirke

Beyaz sirke ayak nasırı üzerinde denenmiş başka bir etkili ilaçtır. Beyaz sirkenin yüksek asitlik düzeyi sert cildin yumuşamasına yardımcı olur. Beyaz sirke antifungal (Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ajanlar) ve antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyon riskini azaltır.

 • Yatmadan önce bir bardak suya, bardağın üçte biri kadar beyaz sirke katıp karıştırın.
 • Bu seyreltilmiş sirkeyi hafifçe nasırlı bölgeye sürün.
 • Yapışkan bir bandaj ile nasırlı bölgeyi kapatın ve gece açık bırakın.
 • Ertesi sabah bir ponza taşı veya tırnak törpüsü ile kalınlaşmış deriyi pul pul dökebilirsiniz.
 • Nasırlı bölgeyi nemli tutmak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.
 • Bu doğal yöntemi nasır iyileşene kadar günde bir defa tekrar edin.

3. Karbonat

Karbonat doğal bir peeling görevi yapmasının yanı sıra nasırın iyileşme sürecini hızlandırır. Nasırlı bölgede bulunan ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. Nasırlı bölgedeki ölü deriyi temizlemek için ölü deri nasıl temizlenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca cildi enfeksiyon riskine karşı korur.

 • Ilık su ile dolu bir kovaya 2-3 yemek kaşığı karbonat katın. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca bu suda bekletin. Ölü derileri kaldırmak için bir ponza taşı yardımı ile nasırlı bölgeyi ovun.
 • Başka bir seçenek olarak, bir miktar suya limon suyu ve bir çay kaşığı karbonat ekleyerek bir maske hazırlayın. Bu maskeyi sadece nasırlı bölge üzerine ve dikkatlice sürün. Gece açık bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile bu maskeyi durulayın ve sonra ponza taşı ile nazikçe ölü deriyi törpüleyin.

Şifa buluncaya kadar bu doğal yöntemi günde bir kez kullanabilirsiniz.

4. Limon

Ayaklarınızın üzerindeki nasırı tedavi etmek için kullanacağınız bir başka doğal çözüm yolu da limon kullanmaktır. Limonun içindeki asit nasır nedeni ile sertleşmiş cildi yumuşatır ve sonunda tamamen iyileştirir.

 • Nasırlı bölgeye taze limon suyu sürün ve kurumasını bekleyin. Bunu günlük en az üç kez yapın.
 • Alternatif olarak, bir çorba kaşığı limon suyuna iki adet karanfil atın ve yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Ardından karanfilleri çıkarın ve limon suyunu nasırlı bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve tekrar sürün. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Sonuçtan memnun olana kadar yukarıda yöntemlerden bir tanesini denemeye devam edebilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak doğal bir antioksidandır ve dolayısıyla nasır tedavisinde çok yararlıdır. Ayrıca, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması nedeni ile enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Nasırlı bölge üzerine bir dış sarımsak sürün. Cildi kurumaya bırakın. Ertesi sabah  ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Nasır kaybolana kadar her gece bunu yapın.
 • Başka bir seçenek olarak, iki diş sarımsağı ezin ve biraz sirke ekleyin. Sonra bu karışımı nasırlı bölgeye sürün. Üzerine bir pamuk koyun ve bantla sabitleyin.İki ila üç saat boyunca bekletin ve sonra bandı çıkarın ve bölgeyi temizleyin. Birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın.

6. Terebentin Yağı

Terebentin yağı, içerdiği güçlü antiseptik özellik nedeni ile nasır tedavisine yardımcı olabilir. Bu yağ hızlı bir şekilde deri içine nüfuz ettiği için iyileşme süresi daha hızlı olabilir.

 • İnce bir beze buz sarın ve iki dakika boyunca bu bezle nasırlı bölgeye masaj yapın. Nasırlı bölgeyi kuruladıktan sonra terebentin yağını sürün. Üzerine bir bant yapıştırıp gece boyu açık bırakın. Bu tedaviyi yatmadan önce uygulayın.
 • Alternatif olarak, bir fincanın dörtte biri kadar saf hindistan cevizi yağını mikrodalga fırında eritin. Daha sonra içerisine bir çorba kaşığı terebentin yağı ve iki çorba kaşığı kafur yağı karıştırın. Karışımı soğumaya bırakın. Sonra ayaklarınızı birkaç dakika boyunca ılık suda ıslatın ve kurulayın. Daha sonra bu ev yapımı kremi nasırlı bölgeye uygulayın. Kalan karışımı hava geçirmez bir kavanoz içinde saklayın. Bu yöntemi günde iki veya üç kez tekrarlayın.

Nasır iyileşene kadar bu tedavi yöntemlerinden birisini kullanabilirsiniz.

7. Papaya

Papaya ayak nasırını iyileştirmek için çok kolay ve etkili bir çözümdür. Papaya da sert ve ölü deriyi sıyırmak için çeşitli enzimler vardır. Papaya her türlü ağrı veya rahatsızlığı hafifletir ve hatta nasırın kuruyup hızla iyileşmesini sağlar. En iyi sonuçları almak için çiğ papaya kullanın.

 • Küçük bir parça çiğ papayayı rendeleyin ve suyunu çıkartın.
 • Bu suya bir pamuk batırın ve nasırın üzerine koyun.
 • Gece açık bırakın.
 • Ertesi sabah bir ponza taşı kullanarak yavaşça cildinizden nasırı kazıyın.
 • Bu yöntemi sonuçtan memnun olana kadar her gün tekrarlayın.

8. Meyan

Ayurveda neredeyse 5000 yıllık, dünyanın bilinen en eski şifa verme sistemidir. Nasır nasıl geçer sorusuna birde bu sistemle bakalım.

 • Kalın bir maske yapmak için yeterli miktarda hardal yağı ile bir çorba kaşığı meyan tozunu karıştırın.
 • Yatmadan önce etkilenen alana bu maskeyi uygulayın.
 • Üzerine bir bandaj sarın ve bir gece boyunca bu şekilde bekletin.
 • Ertesi sabah, bandajı çıkartın ve ılık su ile yıkayın.
 • Bu yöntem ile nasır yumuşar ve küçülür. Tamamen geçene kadar her gece bu yöntemi uygulayın.

9. Zerdeçal

Zerdeçal nasırı iyileşmek için iyi bir çözümdür. Zerdeçal anti-inflamatuar özelliği ile rahatsızlığınızı hafifletir, ağrınızı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

 • Kalın bir macun yapmak için zerdeçal ile balı karıştırın. Bu karışımı nasırlı bölgeye sürün ve üzerinde kurumasını bekleyin. En az bir hafta ya da nasır iyileşene kadar iki ya da üç günde bir tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, yarım çay kaşığı zerdeçal ile bir çay kaşığı aloevera jelini karıştırın. Bu karışımı nasırlı bölgeye sürün. Ertesi sabah bir ponza taşı ile yumuşamış olan nasırlı bölgeyi ovun. Nasırdan tamamen kurtulmak için bu yöntemi günlük olarak tekrar edin.

10. Ananas

Ananas yardımı ile nasırı vücudunuzdan temizleyebilirsiniz. Nasır tedavisinde ananasın kabuğu içinden daha fazla etkilidir. Ananas kabuğu nasırlı bölgeyi yumuşatmaya yarayacak bazı enzimler içerir.

 • Taze ananas kabuğundan küçük bir kare kesin.
 • Kabuğun iç kısmını nasırlı bölgenin üzerine koyun ve bir bandaj yardımı ile sabitleyin.
 • Ertesi sabah, bandajı çıkartın ve nasırlı bölgeyi yıkayın. Ardından bu bölgeye hindistan cevizi yağı sürün.
 • Nasır iyileşene kadar her gece bu ilacı kullanın.

11. Epsom Tuz

Ayak nasırının tedavisinde en kolay yollardan biri de etkilenen bölgeyi epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suda bekletmektir. Bu yöntem nasırlı bölgeyi yumuşatmaya yardımcı olur, böylece sert cildi rahatça fırçalayıp temizleyebilirsiniz ve ayaklarınızı enfeksiyondan koruyabilirsiniz.

 1. Bir küvete biraz sıcak su koyun ve bir avuç epsom tuzu katıp iyice karıştırın.
 2. Ayaklarınızı bu çözeltide 10 dakika bekletin.
 3. Bir pomza taşı yardımı ile nasırlı bölgeyi, dairesel hareketlerle birkaç dakika boyunca ovun.
 4. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için ayağınızı temiz su ile yıkayın.
 5. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra herhangi bir losyon ile ayaklarınızı ovun.
 6. Bu yöntemi nasır tamamen iyileşinceye kadar tekrar edin.

12. Nasır Tedavisi Aspirin

nasır tedavisi için aspirin

nasır tedavisi için aspirin

Aspirin, nasırlı bölge etrafındaki sertleşmiş cildi yumuşatmaya yardımcı olabilir. Artı, nasırın neden olduğu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Beş veya altı aspirin tabletini ezerek toz haline getirin.
 2. Bir buçuk tatlı kaşığı limon suyu ve dörtte bir çay kaşığı su katıp iyice karıştırın.
 3. Bu macunu etkilenen bölgeye sürüp plastik bir poşetle örtün.
 4. Üzerine sıcak bir havlu sarıp 10 dakika boyunca bekletin.
 5. Daha sonra havlu ve poşeti çıkartıp ayağınızı ılık su ile yıkayın.
 6. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için pomza taşı kullanın.
 7. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayın.

13. Ekmek ve Sirke

Ekmek ve sirke karışımı ayaktaki nasır tedavisi için oldukça etkilidir. Bu karışım cildinizi yumuşatır ve enfeksiyon riskini azaltır.

 1. Ayağınızı bir süre ılık suda beklettikten sonra pomza taşıyla nasırlı bölgeyi ovun.
 2. Ayaklarınızı temizleyin ve kurutun.
 3. Bir buçuk dilim ekmeği yarım bardak beyaz damıtılmış sirkeye batırın.
 4. Ekmeği nasırın üzerine koyun ve bir bandaj ile sarın.
 5. Bir gece boyunca bu şekilde bırakın.
 6. Ertesi sabah, bandajı çıkarın, ayağınızı yıkayıp nemlendirici bir losyon uygulayın.
 7. Bu yöntemi istediğiniz sonucu elde edinceye kadar geceleri tekrarlayabilirsiniz.

14. Soğan

nasır tedavisi için soğan

nasır tedavisi için soğan

Soğan doğasında asidiktir, bu nedenle nasır tedavisinde çok etkilidir. Artı, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Kalın bir dilim soğana birkaç damla limon suyu ve biraz tuz serpiştirin. Soğan dilimini nasırlı bölgeye koyun. Bantla sabitleyin ve bir gece boyunca bekletin. Bu yöntemi bir hafta boyunca tekrarlayın.
 • Küçük bir soğanı yarıya kesin ve üç ila dört saat boyunca beyaz sirkede bekletin. Sirkeye batırılmış soğanı nasırın üzerine koyup ayağınıza bir poşet sarın. Bir gece boyunca bu şekilde bırakın. Ertesi sabah pomza taşı ile nasırlı bölgeyi ovalayın. Bunu bir hafta boyunca her gün tekrarlayabilirsiniz.

15. Deniz Tuzu

nasır tedavisi için deniz tuzu

nasır tedavisi için deniz tuzu

Deniz tuzu ölü, kuru cildin temizlenmesine yardımcı olmak için doğal bir fırça gibi iş görür.

 1. Eşit miktarda deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırın ve bir kaba koyun.
 2. Ayaklarınızı 10 dakika sıcak suda bekleterek nasırlı bölgeyi yumuşatın.
 3. Bu karışımı birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle nasırlı bölgeye sürerek hafifçe fırçalayın.
 4. Ayağınızı ılık suyla durulayın ve kurulayın.
 5. Ayaklarınıza nemlendirici krem, losyon veya yağ sürün.
 6. Bu yöntemi nasır tamamen iyileşene kadar günde bir defa uygulayabilirsiniz.

16. Nasır Nasıl Geçer -Papatya

nasır tedavisi için papatya

nasır tedavisi için papatya

Papatya, nasır tedavisinde etkili olan başka bir popüler ilaçtır. Bu bitki cildi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve antienflamatuar özellikleriyle rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir iki fincan papatya çayı demleyin. Küçük bir ayak küvetine bir miktar su doldurup içine bu papatya çayını ilave edin. Ayaklarınızı bu yatıştırıcı suyun içinde 10 dakika bekletin. Bunu birkaç günlüğüne, akşamları yatmadan önce uygulayın.
 • Ayrıca, bir çay kaşığı kurutulmuş papatya, bir çay kaşığı limon suyu ve bir tane ezilmiş sarımsağı karıştırıp nasırlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Nasır tamamen iyileşinceye kadar bu yöntemi günde bir yada iki defa tekrarlayabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Ayaktaki nasırın şiddetli ağrısını dindirmek için ayaklarınızı epsom tuzu (ingiliz tuzu) karıştırılmış bir suda bekletin.
 • Ciltteki sürtünme ve basıncı azaltmak için nasır üzerine koruyucu pedler yerleştirin.
 • Kuruyan nasırlı bölgeyi yumuşatmak için hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ya da kakao yağı gibi nemlendirici ürünler kullanın.
 • Ayağınıza uygun ve rahat ayakkabılar giyin.
 • Yalın ayak gezmekten ve flip-flop sandalet giyinmekten kaçının.
 • Ayak uçlarındaki baskıyı önlemek için ayak tırnaklarınızı düzenli kesin.
 • Her akşam ayaklarınızı ve ellerinizi sabunlu su ile yıkayın.
 • Nasırı kesmek veya tıraş etmek enfeksiyon riskini artırabilir.

Bu ilaçlar ve ipuçları evde kolayca ayaklar üzerinde oluşan nasırı tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Nasır nasıl geçer diye merak eden tanıdıklarınıza yazımızı tavsiye edebilirsiniz.

Eğer şeker hastası iseniz bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Yorumla

54 yorum

 • Okadar uzun yazıyı okuyacama nasırımla mutlu mesut yaşamayı ögrenirim. amma da bıdı bıdı yapmışınız haa 😀 hele hele “nasırım var ne yapmalıyım” diye yorum yapanlar 😀 nasırdan daha büyük sorununuz var önce beyin nakli yaptırın üşenmemiş 10 tane yöntem yazmışlar hala ne yapmalıyım diyorsunuz

 • ayagımın serçe parmagımda nasır çıktı nasır battı aldım nasırın uc kısmı çıktıktan sonra törpüledim iltihap kaptı ne yapmam gerekiyor

 • Arkadaşlar bazı nasırlar bu yollarla tedavi olabiliyormuş ama köklü olanlara maalesef pek yaramıyor. Benim ayağımda da vardı. İnternette yaptığım araştırmalar doğrultusunda Idea Klinik Op. Dr. Seher ŞİRİN’e ulaştım. Radyo frekans ismi verilen bir aletle kökünden çıkardı. 1-2 dakika kadar kısa sürede aldı şu an gayet rahatım. Ama doktorun tavsiyesine göre artık ayağıma tam olan ve ayağımın sürtünmediği ayakkabılar kullanıyorum. Sizlerde öyle yapın.

 • Ayağım ın altında baş parmağının altında nasır var oje denen damlar kullandım nafile jiletle kaziyorum bir sure sonra gine ayni ne yapacam bilmiyorum 5 yıldır var

 • arkadaşlar dometesi ikiye bölün iç kısmı nasırın üzerine gelecek şekilde yatmadan önce bir bez yardımıyla sarın sabaha kadar bekleyip bezi çıkardığınızda nasırınız geçmiş olacak.

 • Nasırlardan kurtulmak için en etkili çözüm TCA Triklorasetik asit uygulamasıdır. Bu uygulama sonrası hızlı sonuç almak için saf vitaminlerle deriyi beslemek gerekir. Bu vitaminlerle bir merhem kolayca yapılabilir. B5 vitamini, çay ağacı yağı ve çinkooksit ile merhem yapın. TCA çözeltisi ve sonrasında uygulayacağınız bu merhem nasırdan komple kurtulmanızı sağlayacak.

  • Arkadaşlar hiç boşuna uğraşmayın ben çözümü buldum ilk once dişçiye gidip uyusturucu iğne vurdurup ince matkap ucu ile nasırın ortasından yavaş yavaş matkapla deliyoruz içi tertemiz oluyor. Ama biraz acı çekiyoruz gülü sewen dikene katlanır denemesi bedava sonucu olumlu gören yazsın

 • iki ayağımda ayakkabının sertliğinden oluşan nasır çıkmıştı neredeyse bozuk para olarak 1 tl ebatında, ne yaptıysam geçmedi ta ki Dr. Vildan Gemici hanıma gidene kadar. Allah razı olsun şuan nasır eridi yok oldu nerdeyse ve daha iki gün oldu. Arkadaşlar çözümü Vildan hanım da arayın. Tavsiye ediyorum şiddetle. İstanbul’da Bir kaç hastanede hasta tedavi etmekte, ben Güneşli Bağcılar’da bulunan Özel Kaş Polikliniğin’de kendisini keşfettim.

 • Benim ayak serçe parmağmda nasır vardı. Aldırdım köklerinide aldırlar. 3 hafta oldu hala ağrısı geçmedi ne yapmalıyım. Ayakkabı giyemez durumdayımm.

  • Bayanlar nasirinizda siyah göz varsa. İğnenin ucunu çakmakla ısıtın. Mikro bunu alın nasırın gözüne batırın ardından sarımsağın suyunu sıkın, hem mikroptan arınır hem de nasır gözü ölür.genelde nasır yok oluyor olmayanlarda istisna.

   • ay tam bahsettığın bende var babaannemde aynısını dedi yada o siyahların üzerine yanan sigarayı hafif hafif bastır yak dedi. ama korkuyorum kesin yararı oluyomu ona göre tüm cesaretimi toplucam yapacam 🙁

 • merhabalar benim küçük ayak parmağımın kenarında nasır oluştu ve geçmek bilmiyo nasır bantları kullanıyorum hala geçmiyo buna çabuk bir çözüm nedir acaba ayakkabılarımı bile zorla giyiyorum yürürken acısından yürüyemiyorum çalışıyorum bide acil bi çözüm istiyorum yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim 🙂

 • Benim ayak tabanimda nasir olustu ne yapmak gerekir, asker olduğum icin bot acitiyor. Ustune basarken batiyor tibbi veya dogal tedavisi varmidir tesekkur ederim.

 • merhaba ben tip1 diabetim 2 defa nasır aldırdım fakat aynı yerden yine cıktı hangi yöntemi uygulamamı tavsiye edersiniz

 • merhaba ben tip 1 diabetim 2 defa nasır aldırdım fakat aynı yerde yine cıktı ne yapabilirim hangi yöntemi önerirsiniz

 • Benim ayağımda yeşil küçük bişiy çıktı kestim onu sonra büyümeğe başladı ve kenarları sertleşti üstüne basamaz oldum ben ne olduğunu anlayamadım ama bir arkadaşım nasır olduğunu söyledi bunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum.

  • Nasır ile ilgili yazımızda ki yönergeleri uygulamanız da fayda var. Jilet konusuna gelince bir doktora danışmanız daha dogru olacaktır.

   • Bende jilet yaptim temizledim ama hic bir kari olmadi. Aksine deri lesip buyudu bu tedavilerden birini denicem…

    • Nasır tedavisi diye aramadığım şey kalmadı , ama çözümü bu sitede buldum çok sağolun arkadaşlar.

  • Hanim efendi, yazımızda ki yönergeleri takip edebilirsiniz. Oldukça etkilidir. İki sayfayi da uygulayın.