Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Nikotini Vücuttan Atmanın 8 Doğal Yolu

Nikotini Vücuttan Atmanın 8 Doğal Yolu

Nikotin, vücuda genellikle duman yolu ile giren ki bu genelde arkadaş baskısı ile başlanılan sigaradan alınır, coşkulu bir duygu üreten güçlü bir uyarıcıdır.

Nikotinin ana özelliği etkili bir bağımlılık oluşturmasıdır. Bağımlılık kimyasal olduğu için zamanla coşkulu duygu geçer fakat vücutta güçlü bir özlem duygusu oluşur.

Sigaranın sayısız sağlık sorunları vardır ve bu alışkanlığı bırakmak için çok zor ve ciddi bir mücadele süreci gerekir.

Nikotin sigaranın yanı sıra elektronik sigaralarda, puro ve çiğneme tütünlerde de bulunur. Bu bağımlılığı kırmanın anahtarı bu gibi maddelerin alımını kesmektir.

Vücuttaki Nikotin Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir

sigara içenler dikkat

Nikotin ve Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün tüketimi yılda yaklaşık 6 milyon ölüme neden olmaktadır bu rakamın 2030 yılında yaklaşık yıllık 8 milyona yükseleceği öngörülmektedir.

Nikotin çeşitli kanser tipleri de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden birçok sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

Bu pis madde akciğer kanserine neden olur, ancak 2013 de Kanser Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hastalardaki düşük sağ kalım oranları tedavi başarısızlığının sonucu meydana gelmektedir.

2012 de yayınlanan bir çalışmaya göre, uzun vadeli sigara içenlerde gastrointestinal kanser riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca 2011 de Göğüs Kanseri Araştırma Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, sigara içenlerde meme kanseri hücre gelişmesinin hızlandığı tespit edilmiştir.

Ayrıca, nikotin kalbe oksijen açısından zengin kanı sağlamak ile sorumlu koroner damarlar da ki kan akışını azaltır. Bu sigara içenlerde ki kalp hastalığının önemli bir nedenidir.

Nikotin ayrıca bazı göz hastalıklarına, (romatoid artrit) gibi otoimmün hastalıklara, tüberküloz ve kronik böbrek hastalığına neden olabilir yada mevcut hastalığı daha da artırabilir.

Erkeklerde erektil disfonksiyona ve kadınlarda düzensiz menstrüasyona ve kısırlığa neden olabilir. Hamileler özellikle dikkat etsin, nikotinin fetus üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Vücuttaki nikotin nasıl tespit edilir ?

Bir tükürük testi ile vücuttaki nikotin miktarını öğrenebilir ve vücutta kaldığı süreyi belirleyebilirsiniz. Ortalama verilere göre nikotin vücuda girdikten sonra, en az 10 saat olmak üzere 2 ila 4 gün kadar kan içinde kalır.

Sürenin uzunluğu içilen tütün miktarına bağlı olarak değişir, tütünün üretim yılı, kişinin yaşı ve genel sağlık durumu da testte etkilidir.

Vücuttaki Nikotin Temizliğinin (Detoksifikasyonunun) Doğal Yolları

Nikotin almayı bırakarak üzerinizdeki bağımlılığını kırabilir, vücudunuzu toksinlerden arındırabilir, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir, akciğerinizin kapasitesini artırabilir ve genel solunum sağlığını artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

İşte nikotini vücuttan dışarı atmanın 8 doğal yolu.

1. Sigara içmeyi bırakın

sigarayı bırakın

Sigaraya bırakmaya çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri de “ani bırakma denemeleri” oluyor.

Uzun süreli bağımlılığınızdan bir anda vazgeçemezsiniz, bu çok zor olur ve başarsanız bile en ufak bir kırılma noktasında eski alışkanlığınızı sürdürme riskiniz vardır.

Bu nedenle, sigaradan aldığınız duman miktarını ve sayısını azaltmanız tavsiye edilir. İçeceğiniz her sigarayı yarıdan ikiye kırarak ve içmeyi bir saat erteleyerek ve nihayetinde tamamen keserek nikotini ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Bol bol su için

bol su için

Herhangi bir detoksifikasyondaki ilk adım günlük içilen su miktarını düzenlemek olmalıdır.

Günlük içmeniz gereken su miktarı sağlık durumunuza, iklim koşullarına ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olmasına rağmen ortalama bir insanın günde 8 su bardağı su içmesi gerekir.

Vücudunuz idrar yolu ile nikotini önemli ölçüde dışarı atar. Tabi herkesin bildiği gibi sudan daha iyi idrar söktürücü yoktur. Daha fazla su içerek idrarınızı artırabilir ve vücuttaki nikotinin kaldırılmasını hızlandırabilirsiniz.

Bu yöntemin sadece sigarayı bırakma sürecinde ve bıraktıktan sonra etkili olduğunu unutmayın.

ONCEKI SAYFA1 / 3

Bir Yorum

  1. Sigara öldürür! ! ! Bende bırakmak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.