Öksürük için Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Boğaz veya üst solunum yolu geçişlerindeki bir tıkanıklık ya da tahriş edici bir durum geliştiğinde, beynin bir yabancı unsur varmışcasına o öğeyi kaldırmak için kullandığı bir silahtır öksürük.

kuru öksürük

Öksürük, aynı zamanda viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip ve astım, tüberküloz, akciğer kanseri, sigara ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle meydana gelebilir. 

Öksürüğün belirtilerinin arasında boğaz kaşıntısı, göğüs ağrısı ve tıkanıklık vardır. Öksürüğün tedavisinde eczaneden alacağınız öksürük şuruplarını kullanmak yerine, mutfağınızda bulunan birtakım şifalı malzemeleri kullanarak doğal öksürük tedavileri deneyebilirsiniz.

İşte öksürüğün tedavisi için evinizde hazırlayıp uygulayabileceğiniz en etkili 10 yöntem.

1. Zerdeçal

öksürük için zerdeçal

Zerdeçal bitkisinin öksürük üzerinde, özellikle de kuru öksürük üzerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir.

 • Yarım fincan kadar bir suyu kaynatın. İçerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir tatlı kaşığı karabiber ekleyin. Ayrıca tarçın çubukları da ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri iki ya da üç dakika boyunca kaynatın. Ardından bir bir çorba kaşığı bal ekleyin. Durumunuz düzelene kadar bu karışımdan her gün için.
 • Alternatif olarak, bir bardak su içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı karambolde tohumu ekleyin ve su yarım fincana düşene kadar kaynatın. Bu bitkisel çaya bal ekleyip günde iki üç defa içebilirsiniz.
 • Zerdeçalın başka bir kullanım yolu da, kök zerdeçalı kızartıp pürüzsüz bir toz haline gelene kadar öğütün, içerisine su ve bal katıp günde iki kez için.

2. Zencefil

Zencefil öksürük için en popüler doğal kürlerden biridir.

 • Taze zencefili küçük dilimler halinde kesin ve dilimleri biraz ezin. Bir bardak su koyun ve bir taşım kaynatın. Boğaz ağrısının, öksürüğün ve hatta tıkanıklık için bu bitkisel çözümden üç dört gün için. Tadını sevmeyenler içerisine biraz limon suyu veya bal katabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek de öksürük azaltmak için gün boyunca taze zencefil çiğneyebilirsiniz. 

3. Limon

Limon öksürük tedavisi için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Limonlar inflamasyonu azaltan özelliklere sahiptir ve aynı zamanda vücudun enfeksiyonla savaşan C vitamini dozunu sağlar.

 • Basit bir öksürük şurubu yapmak için iki yemek kaşığı limon suyuna bir çorba kaşığı bal katıp karıştırın. Gün içinde bu sağlıklı şuruptan birkaç kez için.
 • Limon kullanmak için başka bir etkili yol olarak, limon suyuna biraz bal ve bir tutam acı biber  katıp karıştırın ve için.

4. Sarımsak

Sarımsak öksürük tedavisine yardımcı antibakteriyel ve antimikrobiyal bileşenlere sahiptir.

 • Bir bardak su içinde iki ila üç karanfil sarımsağı kaynatın ve bir çay kaşığı kekik ekleyin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve içine biraz bal kattıktan sonra için. Bu karışım nefesinizi açacak ve diğer öksürük belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Boğaz ağrısı hafifletmek için birkaç damla karanfil yağı ile biraz balı karıştırın ve içine bir diş ezilmiş sarımsak katın. İyice karıştırın ve yutun.
 • Ayrıca sarımsağı pişirip yutabilirsiniz.

5. Soğan

Öksürük için basit ev ilaçlarından biriside soğandır. Soğan nefesi açar ve öksürüğü keser.

 • Ayrıca pişmiş soğan suyu, karakafes çayı ve bal ile bir öksürük şurubu yapabilirsiniz. Kuru öksürükten kurtulmak için bu karışımdan her gün için.
 • Başka bir seçenek olarak, bir çay kaşığı saf bal ile bir buçuk çay kaşığı soğan suyunu karıştırın. Öksürüğü hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için bu karışımdan günde en az iki kez için.

6. Ballı Sıcak Süt

Ballı sıcak süt içmek kuru öksürüğü rahatlatır. Ayrıca sürekli öksürük yaşayan insanlardaki göğüs ağrısını da azaltır. En iyi sonuçlar için bu şifalı karışım yatmadan önce içilir. Balın analjezik özelliklerinden faydalanmak için aç karnına sade bir çay kaşığı bal yutabilirsiniz. Bu yöntemde balgamı söktürür ve boğazları yumuşatarak yatıştırır.

Yorum Yapmak İstermisin?

%d blogcu bunu beğendi: