Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Pankreas Sağlığını İyileştirmek için 10 Şaşırtıcı Gıda

Pankreas Sağlığını İyileştirmek için 10 Şaşırtıcı Gıda

İnsanlar çoğusu kalplerinin, akciğerlerinin ve böbreklerinin sağlığı konusunda endişe ederken, sadece birkaçı pankreas sağlığını düşünüyor.

Bununla birlikte, genel olarak sağlıklı bir şekilde yaşamak için vücudunuzun inanılmaz derecede önemli bir parçası olan pankreasın sağlığını göz ardı etmemelisiniz.

Pankreasınızın iki temel işlevi vardır – kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, yağ ve proteinin sindirimi için enzimler yapmak için insülin üretmek.

Pankreas, vücudun gıdaları daha verimli bir şekilde parçalamasına ve besinlerini emmelerine yardımcı olur. Ayrıca, bu organ, insülinle birlikte, polipeptitler, somatostatin ve glukagon gibi birçok önemli hormon üretir.

Pankreasınız düzgün çalışmazsa, diyabet, pankreatit ve hatta pankreas kanseri dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Hatalıkların nedenleri iyi anlaşılmamasına rağmen, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile pankreasınızı gençleştirebilirsiniz.  Aslında, bu hayati organı iyileştirebilen ve koruyabilen birçok pankreas dostu gıdalar vardır.

İşte sizlere pankreasın iyileşmesine yardım eden 10 şaşırtıcı gıda.

1. Sarımsak

Sarımsak, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, pankreas kanserini önleme yeteneğine sahip allisin adı verilen bir bileşim içerir.

Sarımsak ayrıca pankreatik dokular üzerinde pozitif etkileri olan kükürt, arginin, oligosakkaritler, flavonoidler ve selenyum gibi diğer yararlı besin maddelerini de içerir.

2013 yılında Asya Pasifikli Kanser Önleme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sarımsak yağının pankreatik karsinom hücrelerinde önleyici ve terapötik potansiyele sahip olduğu bildirilmektedir.

Hem diyabete hemde diyabetin önlenmesinde de son derece yararlıdır. Antihiperglisemik ve lipid düşürücü özelliklere sahiptir. Kandaki şeker miktarını azaltmaya yardımcı olur ve yeterli insülin üretmek için pankreasın uyarılmasını sağlar.

2011 yılında Pakistan’da yapılan bir araştırmada, standart bir antidiyabetik ajan ile sarımsak desteğinin Tip 2 diyabetiklerde daha iyi kan şekeri kontrolü sağladığı bulundu.

2013 yılında Diyabet, Metabolik Sendrom ve Obezite Dergisinde yayınlanan bir diğer çalışmada, sarımsak kapsüllerinin açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini bildirildi.

2014 yılında Avitel Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada da, araştırmacılar düzenli sarımsak alımının kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olabileceğini destekledi.

Her gün aç karnına 2 veya 3 diş çiğ sarımsak yiyin. Ayrıca, sarımsağı yemeklerinize de katabilirsiniz. Doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi de alabilirsiniz.

2. Probiyotik Yoğurt

Canlı, probiyotik kültürlü yoğurt, pankreasınız için faydalı olan diğer bir şaşırtıcı besindir.

Probiyotik yoğurt sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan bağırsağınızdaki sağlıklı bakterileri yenileri ile değiştirmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi pankreas sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda, pankreasa bağlı sorunların tedavisinde yararlı olduğu bulunmuştur.

Ulusal Kanser Enstitüsü, sağlıklı bir sindirim sisteminin tadını çıkarmak ve pankreatik sağlığı iyileştirmek için günlük 3 porsiyon aktif kültürleri (probiyotik veya yararlı bakteriler) içeren düşük yağlı veya yağsız yoğurt yemeyi önerir. Hatta probiyotik yoğurt genel pankreas kanseri riskini azaltmaya ve pankreas doku hasarının onarımına yardım eder.

3. Ispanak

Ispanak iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Bunlarda pankreasınızın düzgün çalışması için gereken iki besin maddesidir.

Vücudunuz bu iki besin maddesini yeterli miktarda aldığında, pankreasta enflamasyon riski azalır. Pankreastaki enflamasyon pankreatik kanser riskinizi arttırır.

Aslında, ıspanak, pankreastaki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan ve apoptozu indirebilen güçlü bir kanser mücadele ajanı MGDG (monogalakto-silikilgliserol) içerir.

Ispanak da yüksek glikoz seviyelerini kontrol etmek için faydalıdır.

Ispanağı günlük olarak tüketin, çorbalarınıza, salatalarınıza, meyve sularına veya hazırladığınız pürelere katın.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, günlük porsiyonlarda kullanılan popüler bir baharattır ve pankreasınıza da iyi gelir.

Pankreas kanseri dahil birçok kanseri önlemeye yardımcı olan kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. İçindeki curcumin bileşiği, potansiyel kanser hücrelerinin belirlenmesinde etkilidir ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden bu zararlı hücrelerin tahrip edilmesine yardımcı olur.

2013 yılında Anticancer Research’de yayınlanan bir çalışmada, ölümcül pankreas kanserlerinin tedavisinde lipozomal curcumin olarak bilinen eşsiz zerdeçal bileşiğinin kemoterapiye bir alternatif sağlayabileceği bulundu.

Zerdeçal ayrıca, her türlü iltihaplanmayı önleyerek pankreasınızı koruyan güçlü bir anti-enflamatuar ajandır.

Bu baharat, yüksek kan şekeri kontrolü ve diyabetin önlenmesi için de faydalıdır.

Bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve her gün bir defa için. Zerdeçal takviyesi almak isterseniz, önce doktorunuzla konuşun.

5. Yaban mersini

 

Her çeşit çile pankreas sağlığınız için iyidir, ancak bu amaçla yaban mersini en iyisidir.

Yaban mersini, antioksidan bakımından zengin olup, pankreasta serbest radikal hasarından kaynaklanan oksidatif stresden koruyabilir. Bu çilekler, pankreas kanseri gibi ciddi durumlar geliştirme riskinizi de azaltabilir.

Çilekteki pterostilben bileşiği, akciğer, mide, pankreas ve göğüs kanseri hücrelerinin kendini tahrip etmesini arttırır.

Yaban mersini ayrıca, kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olur ve diyabetle uğraşan insanlar için faydalıdır.

2014 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, sebze ve meyve tüketiminin, özellikle meyvelerin Tip 2 diyabet riskini azalttığı gösterildi.

Ayrıca, çileklerin anti-inflamatuar özellikleri diyabetin neden olduğu pankreasa vasküler hasarın azaltılmasına yardımcı olur.

Pankreasınızı sağlıklı tutmak için diyetinize taze yaban mersini de ekleyin.

6. Brokoli

Zambak ailesine ait sebzeler ve özellikle brokoli, pankreas sağlığı için son derece yararlıdır.

Brokoli, pankreas da dahil olmak üzere vücudun çeşitli organlarının detoksifıye edilmesine yardımcı olan yüksek düzeyde sülfür içeren bileşikler içerir. Bu da pankreas kanseri ve diğer kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

2013 yılı Medikal Gıda Dergisinde yayınlanan bir başka çalışma,muhtemelen brokoli filizlerinin diğer biyoaktif bileşenlerinin Tip 2 diyabet ve komplikasyonlarının yönetimi için benzersiz bir ek olarak potansiyel etkinliğini vurgular.

Brokoli, pankreas sağlığını büyük ölçüde etkileyen faktörler olan serum kolesterol ve oksidatif stresi bile azaltır.

Brokoliyi içindeki besin değeri düşmemesi için çok fazla pişirmeyin, hatta buharda pişirip tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.