Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Pankreas Sağlığını İyileştirmek için 10 Şaşırtıcı Gıda

Pankreas Sağlığını İyileştirmek için 10 Şaşırtıcı Gıda

7. Kırmızı üzüm

Pankreasınız için yararlı olan bir diğer meyve de kırmızı üzümdür.

Kırmızı üzüm, pankreasa ait dokuları serbest radikal hasardan koruyabilen, bir başka güçlü antioksidan olan resveratrol olarak bilinen bir bileşik açısından zengindir. Kırmızı üzüm, serbest radikal hasarlara karşı koruma sağlayarak pankreatit veya pankreas kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Aslında, resveratrol aynı zamanda pankreatik kanser hücrelerinde hücresel ölümüne (apoptoz) neden olur. Resveratrol, kan damarı hasarını önlemeye yardımcı olur ve inflamasyonu azaltır.

Buna ek olarak, kırmızı üzümdeki polifenoller vücuttaki karbonhidrat metabolizmasını ve hücrelerdeki glikoz taşınmasını geliştirir. Buda pankreasın insülin duyarlılığını düzenler.

Sağlam bir pankreas sağlığının keyfini çıkarmak için her gün bir avuç kırmızı üzüm yiyin. Kırmızı üzümleri kabukları ile birlikte yiyin.

8. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, güçlü bir antioksidan olan beta-karoten bakımından zengindir ve böylelikle sürekli pankreas sağlığını destekler.

Tatlı patates tüketimi insülin üretiminden sorumlu olan pankreatik hücrelerin düzenlenmesine yardımcı olur. Aslında, şekerleri kan dolaşımına kademeli olarak serbest bırakarak kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca, bu patateslerin glisemik indeksi daha düşüktür ve diyabet riskini azaltır. Biyolojik ve İlaç Bülteni’nde yayınlanan 2000 yılındaki bir araştırma, beyaz tenli tatlı patateslerin insülin direncini azaltarak glikoz ve lipid metabolizma anormalliklerini artırdığını ve inanılmaz bir antidiyabetik etkinliğe sahip olduğunu ileri sürüyor.

Daha iyi pankreas sağlığının keyfini çıkarmak için beyaz patateslerinizi daha sağlıklı olan tatlı patatesler ile değiştirin.

Tatlı patateslerin yanı sıra diğer meyveleri, havuç , mısır ve portakal gibi besinleri tüketmek de pankreas sağlığı için faydalıdır.

9. Reishi Mantarları

Reishi mantarları yemeklerinize lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda pankreas sağlığını da desteklerler. Aslında bu mantarlar geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır ve kanser dahil çeşitli hastalıkları yönetmek için popüler bir tercih olmuştur.

Bu mantar, pankreastaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltabilen güçlü anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bu da pankreatit gelişme riskini azaltır.

Reishi mantarları, beta-glukan polisakaritleri ve triterpenleri olarak bilinen fitokimyasallar açısından da zengindir. Fitokimyasallar, vücuttaki serbest radikal hasarını önleyen, böylece pankreas kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser riskini azaltacak güçlü antioksidanlardır.

Bu mantarlar, kanser hücrelerinin ait olmadığı yerlere nüfuz etmesini önleyebilir. Bu, kanser hücrelerini kendi yollarında durdurabildikleri anlamına geliyor. Sağlıklı dokuları kanserli hücrelerden korurlar.

Sağlık nedenlerinden ötürü alındığında, bu mantar kuru veya ekstre şeklinde tüketilir. Piyasada kolayca sıvı, kapsül veya toz halinde bulabilirsiniz. Kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

10. Meyan kökü

Bitkisel bir ilaç olarak ve gıdalar için tatlı bir lezzet olarak binlerce yıldır kullanılan bu eski ot, pankreas sağlığını da destekliyor.

Meyan kökünün pankreas kanseri arkasındaki temel nedenlerden  biri olan pankreas iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir anti-inflamatuar özellikleri vardır .

Bu bitkisel kök ayrıca pankreas da dahil olmak üzere tüm bez işlevlerini desteklemek için önemli olan gıdayı sindirmek için safra üretimini artırır.

Meyan kökü ayrıca antidiyabetik özellikleri de içerir. Bu, kökü bulunan amorfrutin adı verilen maddeler, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, amorfrütinler karaciğer yağlanması riskini azaltır ve insülin direncini artırır.

2011 yılında Uyuşturucu ve Kimyasal Zehir Bilimi Dergisinde yayınlanan araştırmada, meyan kökünün antioksidan ve antihiperglisemik özelliklerinden dolayı diyabet için potansiyel bir terapötik etkisi olabileceği ortaya çıktı.

Her gün 2-3 bardak meyan kökü çayı içebilir veya doktorunuzla konuştuktan sonra ek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.