Anasayfa » Evinizde Hazırlayın » Parlayan, Sivilceli ve Alerjik Ciltler için Zerdeçalla Yüz Maskesi

Parlayan, Sivilceli ve Alerjik Ciltler için Zerdeçalla Yüz Maskesi

Dünya Dermatoloji Akademisi’ne göre, sivilce yılda 50 milyondan fazla kişiyi etkileyen en yaygın cilt sorunlarından biridir.

Bu kronik, iltihabi durum yüz, boyun, göğüs, sırt, omuz ve üst kollarda oluşabilir. Nedenlerinden bazıları genetik, vücut yapısı, ergenlik, duygusal stres, ilaçların yan etkileri ve hormonal değişiklikleri içermektedir.

Özellikle günümüzde her genç ve yetişkin insan parlayan ve sivilcesiz bir cilt istiyor. Parlayan ve sivilcesiz cilt kişinin kendine olan güvenini artırır. Sivilceli yüzü olan bir insan kalabalık içinde hemen fark edilir buda kişinin kendine güvenini engelleyebilir.

Parlak ve sivilcesiz bir cilt için yapılan güzellik rejimleri bir çok kültürde yıllar boyu varlığını devam ettirmiştir. Bunun için kimyasal bazlı kozmetik ürünleri kullanmayın, bunun yerine ev yapımı sağlıklı yüz maskelerini kullanabilirsiniz.

Zerdeçal, ev yapımı güzellik maskelerinde kullanılan en yaygın maddeler biridir. 2013 yılında Kimya ve İlaç Bülteninde yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçalda bulunan kurkumin bileşiğinin sivilceye neden olan P. acnes bakterilerini inhibe eden anti mikrobiyal aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.

Parlayan, Sivilceli ve Alerjik Ciltler için Zerdeçalla Yüz Maskesi

Ayrıca, kurkumin anti-inflamatuar, antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Yüz maskeleri hazırlamak için ayrıca ihtiyaç duyacağınız maddelerin başında yoğurt, gram un, limon ve neem yaprağı gelir.

Yoğurt ölü cilt hücrelerini kurtulmanıza yardımcı olur ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltan laktik asit içerir. Hatta cilde parlayan bir görünüm vermek için cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Ayrıca nohut unu olarak bilinen gram un, cildi temizlemeye ve sırayla ciltteki aşırı yağı absorbe ederek sivilce oluşumunu önüne geçer.

Ayrıca hint leylağı olarak bilinen neem, antiseptik, antioksidan ve diğer iyileştirici özellikleri sayesinde cildinizi sağlıklı ve kusursuz bir şekilde tutmanıza yardımcı olur.

2013 yılında Tropikal Biyo tıp Asya Pasifik Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre neem, sivilce, sedef, egzama, mantar ve siğil gibi kronik cilt hastalıklarının tedavisi için oldukça faydalı olduğu yazılmıştır.

Limon da sivilce ve akne eğilimli ciltler için faydalıdır, ama hassas bir cildiniz varsa limonu kullanmayın. Cildinizin limon suyuna duyarlı olup olmadığını görmek için önceden test edin.

Limon içinde bulunan L-askorbik asit sivilceleri kurutup temizleyen doğal bir sıkılaştırıcı olarak çalışır. Buna ek olarak, antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce üreten bakteriler ile mücadeleye yardımcı olur.

Bu yazımızda parlayan ve sivilceli ciltler için kullanacağınız iki çeşit yüz maskesi tarifi var.

1. Tarif : Gram un ve zerdeçal ile hazırlanan ev yapımı yüz maskesi
2. Tarif : Neem tozu ve zerdeçal ile hazırlanan ev yapımı yüz maskesi 

Gram Un ile Hazırlanan Ev Yapımı Zerdeçallı Yüz Maskesi

Gram Un ile Hazırlanan Ev Yapımı Zerdeçallı Yüz Maskesi

İhtiyacınız olacak malzemeler :

  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
  • 2-3 yemek kaşığı sade yoğurt
  • 2 çay kaşığı gram un
  • Limon suyu (isteğe bağlı)
  • Bir kase ve karışıtırma kaşığı
  • Ölçü kaşıkları

Hazırlanışı

1. Bir karıştırma kabına 2 ila 3 çorba kaşığı yoğurt koyun. Yoğurdun peynir altı suyundan arınmış olduğundan emin olun.

zerdeçallı yüz maskesi

2. Kaseye 2 çay kaşığı gram un ekleyin.

zerdeçallı yüz maskesi 1

3. Son olarak, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Etkili sonuçlar için organik zerdeçal tozu kullanılması tavsiye edilir.

zerdeçallı yüz maskesi 2

4. Düzgün bir kıvam elde edene kadar kase içeriğini iyice karıştırın.

zerdeçallı yüz maskesi 3

5. İsteğe bağlı olarak, maskeye biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Tekrar iyice karıştırın.

zerdeçallı yüz maskesi 4

Evet artık ev yapımı zerdeçalla yapılan yüz maskesi hazır.

zerdeçallı yüz maskesi 5

Bir makyaj fırçası kullanarak maskesi eşit bir şekilde yüzünüze (cildinize) uygulayın. Tamamen kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra parmaklarınızı hafif bir şekilde ıslatarak maskeyi yüzünüzden çıkarabilirsiniz. Son olarak, yüzünüzü yıkayıp durulayın. Bu zerdeçalla yapılan maskeden haftada iki defa kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.