Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Sağlığınız İçin Başlıca 10 Temel Değişim

Sağlığınız İçin Başlıca 10 Temel Değişim

İnsanların yedikleri yiyecek çeşitlerini önemsemediği günler geride kaldı. Sağlıksız beslenmenin zararlarından dolayı insanlar bugünlerde yiyeceklerini almadan yada bir restoranda bir şeyler sipariş etmeden önce biraz düşünüyorlar.

Spora başlamak ve sağlık yolculuğu yavaş ve sağlam bir süreçtir. Sağlıklı yiyecekler yiyerek ve sağlıksız katkı maddeleri yerine sağlıklı alternatifler kullanarak yolculuğunuzda başarı elde edebilirsiniz.
Birkaç stratejik yiyecek değişimi size hızlı bir başlangıç yapabilir ve sağlığınızın ilerlemesi konusunda uzun bir yol alabilirsiniz.

Sağlığınız İçin Başlıca 10 Temel Değişim 

1. Abur Cubur Yiyeceklerini Daha Sağlıklı Aparatiflerle Değiştirin

Geçtiğimiz 20-30 yılda donatlar, burgerler, hamburgerler, rulolar, dürümler, patates kızartmaları ve benzerleri çok popüler oldu ve bunlar bağlantılı sağlık problemlerine yol açtı.
Abur cuburlar kolayca bulunabilir, lezzetlidir ve çok pahalı değildir. Fakat bunlar, besinsel değeri çok düşükken ve obeziteye, diyabete, depresyona ve böbrek problemlerine, yorgunluğa ve zayıf sindirime sebep olurken aynı zamanda şeker, tuz ve kalori bakımından yüksektir. Bunlar düşük beyin fonksiyonuna, kalp krizi riskinin artmasına ve karaciğerinizin zarar görmesine de öncülük edebilir.
Bazı sağlıklı aparatif seçenekleri:

  • -Damla çikolatalı kurabiyeler yerine yulaf ezmeli kurabiyeleri deneyin.
  • -Dondurma yerine meyve ve fındık parçalı yoğurdu deneyin.
  • -Patates cipsleri yerine kavurma fındıkları deneyin.
  • -Beyaz ve sütlü çikolata yerine bitter çikolatayı deneyin.
  • -Patates kızartmaları yerine edamame fasulyelerini deneyin.
  • -Şeker yerine taze meyveleri deneyin.
  • -Tuzlu yada yağlı patlamış mısır yerine farklı baharat karışımlarıyla birleştirilmiş ev yapımı patlamış mısırı deneyin.

2. Tuzu Taze yada Kuru Ot ve Baharatlarla Değiştirin

Tuzu Taze yada Kuru Ot ve Baharatlarla Değiştirin
Vücudunuzun düzgün çalışması için ölçülü miktarda sodyuma ihtiyacı vardır. Sağlık uzmanları günlük 1 çay kaşığı tuz öneriyor. Fazlasını zararlı buluyorlar. Yüksek miktarda sodyum alımı konjestif kalp rahatsızlığı olan insanlarda sıvı birikiminin yanı sıra yüksek tansiyon, kalp sorunları, böbrek problemleri gibi birçok probleme neden olabilir. Diğer taraftan, tuzu azaltarak vücuttaki şişliklerin önüne geçebilirsiniz.
Yiyeceğinizin tadını arttırmaya ihtiyaç duyduğunuzda tuz yerine taze yada kuru ot ve baharatları kullanabilirsiniz. Tarçın, zencefil, sarımsak, karanfil, maydanoz, ada çayı, kişniş, hint cevizi, basil, koriyander, kimyon ve kakule bunlardan bazılarıdır.
3. İşlenmiş Tahılı Tam Tahıllarla Değiştirin


Tahıl, diyetlerin temel parçasıdır. En iyi sağlık faydaları için işlenmiş tahıl ürünleri yerine beslenmenize tam tahıl ürünleri ekleyin. İşlenmiş tahıllar temel besinlerin çoğunun kaybolmasına neden olan öğütülmüş besinlerdir. Popüler işlenmiş tahıl yiyecekleri beyaz un, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve belli tahıllardır.
Kalp rahatsızlığına, diyabete, kansere ve diğer sağlık sorunlarına iyi gelir.
Beslenmenize daha fazla tam tahıl almak için yulafı, kinoayı, arpayı ve esmer pirinci tercih edin.
4. Kırmızı Eti Soğuk Su Balığıyla Değiştirin

Kırmızı Eti Soğuk Su Balığıyla Değiştirin
İneklerin, koyunların, ördeklerin ve kazların kırmızı eti protein ve demir bakımından zengindir fakat kırmızı etin içerdiği doymuş yağın yüksek yüzdesi kırmızı eti yiyecek tercihinde sağlıksız yapar. Doymuş yağ obeziteyle bağlantılıdır.
Ek olarak, çalışmalar kırmızı et yemenin kardiyovasküler hastalıkların, felçlerin, 2 numaralı diyabetin, eklem iltihabının, hiper tansiyonun ve kanserin belli çeşitlerinin riskini artırabileceğini gösterdi.
Somon, tuna, sardalye, ringa, hamsi, uskumru, alabalık, kılıç balığı ve mezgit gibi soğuk su balıklarını yemek daha iyidir.
Bu soğuk su balıkları eikosapantaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi omega-3 asitleri bakımından yüksek değere sahiptir. Bu yağ asitleri tansiyonu düşürebilir, kan kolesterolü seviyelerini geliştirebilir, hafıza gücünü arttırabilir, ruh halini iyileştirebilir, depresyonla savaşabilir ve Alzheimer hastalığına ve kansere karşı koruyabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.