Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Sarılık Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Sarılık Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Sarılık genellikle doğumdan kısa süre sonra bebeklerde gelişebilen aynı zamanda yetişkin insanları da etkileyebilir bir hastalıktır.

Kandaki bilirubin olarak bilinen sarımsı safra pigmentlerinin arması sonucu deri, göz ve mukozaların sarı renk alması durumudur.  Sarılık halk arasında bir hastalık olarak bilinse de bu bir hastalık değil hepatit hastalığının bir belirtisidir.

Hepatit bir anlamda karaciğerin iltihabıdır. Vücutta doğal olarak oluşan atık ürünler karaciğer tarafından vücuttan atılarak temizlenir. Karaciğer nedense bunu yapamadığı zaman, kanda bilirubin düzeyi yükselir ve sarılığa neden olur.

Sarılık, genellikle bir sorunun işaretidir, farklı türlerde olabilir. Bazı ilaçların kullanımı, kan bozuklukları, safra taşı, hepatit, alkol kullanımı, karaciğer hastalığı, pankreas kanseri gibi altta yatan başka koşullar da sarılığa neden olabilir.

Sarılığın en sık görülen belirtileri deri, göz, dil ve idrarın sararmasıdır. Altta yatan nedenine bağlı olarak, sarılığın diğer belirtileri arasında yorgunluk, baş ağrısı, ateş, iştahsızlık, bulantı, kusma kaybı, kilo kaybı, karın ağrısı, deri kaşıntısı ve dışkı rengindeki solukluktur.

Karaciğer işleyişini uyarıcı ve safra kanalındaki safra akışını artırarak sarılık tedavisine yardımcı olabilecek birkaç doğal ve bitkisel ev ilaçları vardır.

Bu ilaçlar sarılığın tedavi sürecini hızlandırabilir. Ayrıca, sarılık hastalarının acil tıbbi yardım almaları, hafif egzersiz yapıp bol bol dinlenmeleri ve temiz hava almaları oldukça önemlidir. 

İşte sarılık için en etkili 10 doğal ve bitkisel çözüm.

1. Limon

Limon iyileştirici özelliği sayesinde karaciğeri çalıştırıp sarılık tedavisine yardımcı olur. Limon doğal bir diüretik olduğu için idrar üretimini teşvik edip, bilirubin de dahil olmak üzere vücuttaki zararlı atık ürünlerin atılmasına yardım eder. Ayrıca, karaciğerdeki mineral emilimini artırıp safra üretimini teşvik eder.

 • Bir bardak suya yarım limonun suyunu sıkın, iki üç hafta boyunca günde üç ya da dört kez için.
 • Ayrıca bir bardağın yarısına kadar limon sıkıp içerisine biraz tuz serperek bir hafta boyunca günde 3 defa içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, bir bardak kaynar suya sekiz ila 10 limon yaprağı ekleyin. Ağzını kapatıp yaklaşık beş dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra bir hafta boyunca günde iki defa için.

2. Şeker kamışı

Sarılığı hızla iyileştiren bir başka popüler çare de şeker kamışıdır. Sarılık sırasında vücuttaki glikoz düzeyinde ani düşüşler yaşanabilir. Şeker kamışında bulunan kolay sindirilebilir şeker yardımcı enerji düzeyini yüksek tutup korumak kaydıyla daha hızlı iyileşme sağlar.

Şeker kamışı doğada tamamen alkali olduğu için vücudunuzdaki düşük asit seviyelerini korumaya yardımcı olur ve vücudu nemli tutar.

 • Bir bardak şeker kamışı suyu hazırlayıp içerisine yarım limonun suyunu sıkın. İyice karıştırın ve sonra iki üç hafta boyunca günde iki ya da üç kez için. Bu yöntem rahatça idrara çıkmanıza yardımcı olup vücudunuzu besleyecektir.
 • Alternatif olarak, bir fincan şeker kamışı suyuna bir çay kaşığı fesleğen yaprağı katıp birkaç hafta boyunca günde iki kez içebilirsiniz.

Not: Evlerde kullanılan çoğu ev meyve suyu makineleri şeker kamışını sıkıp suyunu çıkaramaz, bu nedenle bir şeker kamışı sıkacağı kullanarak suyunu elde edebilirsiniz.

3. Arpa

Sarılık için bir başka etkili çare de arpadır. Arpa bir idrar söktürücü gibi çalışarak vücuttaki zararlı toksinleri ve bilirubini yıkayarak vücuttan dışarı atar.

 • Yaklaşık 3 ile 6 litre arası suya bir fincan arpa katın. Bir kaç saat için kaynamaya bırakın, süzün ve soğumaya bırakın. Tatlandırmak için limon suyu, tuz ve şeker katabilirsiniz. Semptomlar geçene kadar her gün dört beş bardak arpa suyu içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, bir fincan suyu bir çay kaşığı kavrulmuş arpa tozu karıştırabilirsiniz. Bir çay kaşığı bal katıp iyice karıştırdıktan sonra sarılık geçene kadar günde iki kere bu şifalı sudan içebilirsiniz.

4. Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde bulunana zengin kurkumin adlı bir bileşik sayesinde karaciğer detoksifikasyon işleminde yardımcı olur. Kurkumin alkol ve diğer zararlı maddelerin karaciğere zarar vermesini engeller. Artı, onun tıbbi ve iyileştirici özellikleri iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Bir bardak ılık su içine bir çay kaşığının dörtte biri kadar zerdeçal tozu katıp karıştırın. Bu şifalı karışımdan bir kaç hafta boyunca günde iki veya üç defa için.
 • Alternatif olarak, ılık bir bardak suya bir limonun suyunu sıkın, içerisine bir tutam acı biber, bir çay kaşığı yeni çekilmiş zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı bal katıp birkaç hafta boyunca günde bir defa için.

5. Zencefil

Zencefil doğal bir detoksifiye ajandır. Aynı zamanda karaciğeri korur, farklı karaciğeri hastalıklarına iyi gelir, karaciğerin düzgün işleyişini sağlar.

 1. Küçük bir parça zencefilin suyunu sıkın.
 2. Birer çay kaşığı nane suyu ve limon suyu katıp karıştırdıktan sonra tatlanması için içine bir çorba kaşığı bal katın.
 3. Bu şifalı karışımdan iki hafta boyunca günde üç veya dört kez tüketebilirsiniz.

6. Turp

Turp karaciğere doğal olarak sarılığa iyi gelen bir bitkidir. Turplar kanı temizlerler, güçlü bir detoksifiyer olarak çalışarak vücuttaki bilirubin dahil olmak üzere zararlı toksinler ve atıkları temizler. Sarılık tedavisinde hem turp hemde turp yaprakları kullanılabilir.

 • Bir miktar taze turp yapraklarının suyunu sıkın. Daha hızlı iyileşebilmek için yaklaşık 10 gün boyunca günde iki defa bir bardak turp yaprağı suyu için. Ayrıca bunun içerisine ezilmiş fesleğen yapraklarını katabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, iki hafta boyunca her sabah, özellikle siyah ve taze turp yiyin. Ayrıca çorba ve salatalarınıza da katabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.