Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Sarkık Göğüsleri Dikleştirmenin Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Sarkık Göğüsleri Dikleştirmenin Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Her kadın hayatı boyunca göğüslerinin mükemmel bir görünüme sahip olmasını ister. Ne yazık ki bu her zaman mümkün değildir. Yaşla birlikte göğüslerin esnekliğini ve elastikiyetini yitirerek sarkması doğal bir süreçtir.

Sarkık göğüsler genellikle bayanlarda 40 yaş itibariyle başlasa da bazen daha önce de görülebilmektedir. Yaş dışında göğüslerin sarkmasına neden olan diğer etkenler ise emzirme, gebelik, menopoz, hızlı kilo verme ya da alma, yorucu egzersizler, beslenme yetersizlikleri ve uygun olmayan sütyen seçimidir.

Meme kanseri ya da verem gibi bazı hastalıklar da göğüslerde sarkmaya neden olabilmektedir. Ayrıca nikotin, alkol ve gazlı içeceklerin aşırı tüketilmesi de bu soruna neden olabilmektedir.

Göğüslerde kas yoktur. Bu bölgede yağ ve süt üreten bezler bulunur. Bu nedenle de göğüslerin sarkmasını önlemek için bakım yapmak önemlidir.

Göğüslerin sarkmasını önlemek için piyasada bazı kremler ve losyonlar mevcuttur. Ancak evde uygulayabileceğiniz kolay ve basit doğal yöntemlerde vardır.

İşte sizlere göğüs sarkmalarını önlemek için evde uygulayabileceğiniz en iyi 10 doğal yöntem;

1. Egzersiz

bayanlar için göğüs egzersizleri

Sarkık göğüsler için günlük olarak rutin bir şekilde egzersiz yapmak gerekir. Hafif egzersizler göğüs etrafındaki meme dokuları göğüs kaslarını sıkılaştırmak için oldukça etkilidir.

Sarkık göğüsleri sıkılaştırmak için pres, push-up ve dumbbell flyes gibi egzersizler kullanılabilir. Bunların yanı sıra sarkık göğüsler için gerçekleştirilebilecek bazı egzersizleri de videoda bulabilirsiniz.

Egzersiz yaparken daima sporu destekleyici sutyen kullanmayı ihmal etmeyin.

2. Buz Masajı

buz masajı

Buz masajı da sarkık göğüsleri sıkılaştırmak ve kaldırmak için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Soğuk ve sıcaklık göğüslerdeki dokuları sıkılaştırarak göğüslerin daha da kalkık görünmesini sağlamaktadır.

 • 2 buz küpü alarak sadece 1 dakika boyunca meme etrafında dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Yumuşak bir havlu ile hemen kurulayarak göğüsleriniz için uygun bir sutyen kullanın.
 • 30 dakika boyunca uzanmış pozisyonda bekleyin.
 • Aynı işlemi gün boyunca düzenli aralıklarla tekrarlayın.

Not: Buz uyuşmaya neden olabilir bu nedenle aynı anda 1 dakikadan fazla göğüslerinizi buza maruz bırakmayın.

3. Zeytin Yağı

Margarini Sızma Zeytinyağıyla Değiştirin

Zeytinyağı ile göğüslere masaj uygulamak en mükemmel fikirlerden biridir. Zeytinyağı antioksidan ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olması nedeniyle serbest radikallerin oluşturduğu hasarı gidererek göğüs sarkmalarını önlemektedir. Ayrıca cilt rengini ve dokusunu iyileştirmede de oldukça etkilidir.

 • Avucunuza biraz zeytinyağı alarak ısıtmak için ovun.
 • Göğüslerinizin üzerinde avuçlarınızı yukarıya doğru hareket ettirerek ovuşturun.
 • Kan akışını artırmak ve hücreleri onarmak için 15 dakika boyunca hafif hareketlerde masaja devam edin.
 • Bu yöntemi haftada en az 4-5 kez tekrarlayın.

Ayrıca göğüslere badem yağı, argan yağı, avokado ve jojoba yağı ile de masaj uygulayabilirsiniz.

4. Salatalık ve Yumurta Sarısı

Sarkık göğüsler için mükemmel bir çözüm yöntemi de salatalık ve yumurta sarısı ile hazırlanan maskedir. Salatalık doğal bir cilt açıcıdır. Yumurta sarısı ise içerdiği protein ve yüksek vitaminler sayesinde göğüs sarkmalarını önlemektedir.

 • 1 adet küçük salatalığı blenderden geçirerek püre haline getirin.
 • İçerisine bir miktar tereyağı, 1 yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı krema ekleyerek karıştırın.
 • Ardından karışımı göğüslerinizin üzerine uygulayın ve yaklaşık olarak 30 dakika bekletin.
 • Daha sonra soğuk su ile iyice yıkayın.
 • Meme dokularını güçlendirmek için haftada 1 kez bu maskeyi uygulayın.

5. Yumurta Beyazı

Yumurta sarısı da sıkılaştırıcı ve cilt besleyici özellikleri sayesinde göğüs sarkmaları için etkili bir çözümdür. Yumurta beyazında bulunan hidroelektrik lipidler göğüs etrafındaki gevşek cildi kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

 • 1 yumurta beyazını köpüklü doku elde edene kadar çırpın. Ardından bunu göğüslerinizin üzerine uygulayarak 30 dakika bekletin. Daha sonra salatalık suyu ya da soğan suyu ile yıkayın. Son olarak soğuk su ile durulayın.
 • Ek bir çözüm olarak 1 çorba kaşığı yoğurt ile 1 yumurta akını karıştırarak maske hazırlayın. Ardından hazırladığınız maskeyi göğüslerinizin üzerine uygulayarak 20 dakika bekletin. Sonrasında ise soğuk su ile durulayın.

Sarkık göğüsler için çözüm olarak haftada bir kez bu yöntemlerden birini uygulayın.

6. Çemen

çemen

Çemen genellikle sarkık göğüsler için kullanılan çözümler arasında yer alır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde meme etrafında bulunan serbest radikaller ile savaşarak sıkılaşmayı ve cilde pürüzsüzlük kazandırmayı sağlar.

 • Çeyrek fincan çemen tozu ile yeterli miktarda suyu karıştırarak macun kıvamını elde edin. Ardından bu maskeyi göğüslerinize uygulayarak 5-10 dakika kadar bekletin. Son olarak ise ılık su ile durulayın. Haftada bir ya da iki kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
 • Ayrı bir çözüm olarak 10 damla çemen yağı, E vitamini yağı, 1 yumurta beyazı ve yarım fincan yoğurdu karıştırarak maske hazırlayın. Hazırladığınız karışımı göğüslerinizin üzerine sürerek hafifçe masaj yapın. Ardından 30 dakika bekletin ve sonrasında soğuk su ile durulayın. Haftada bir kez aynı maskeyi tekrarlayın.
Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

17 Yorum

 1. deneyen varm

 2. Yorumunuz

 3. Herkese tavsiye ederim.

 4. 54yasindayim goguslerim cok sarkik acil olarak ne yapmam gerekir

 5. Ablalar ben 14 yaşındayım benim ki de büyük ve biraz sarkmış ne yapmalıyım

 6. bayanlar deneyin.

 7. Bu yöntemler gerçekten işe yarıyormu ayrıca masajı yaptıktan sonra bir süre uzanın diyorsunuz sırt üstümü yüz üstümü

 8. 5 i deneyen varmı detay verebilecek birisi

 9. etkili yöntemler

 10. Benimde çok kilo alıp vermekten sarktı ama aloevera ve zeytinyağı masaji ise yarıyor ben nar cekirdegi ve üzüm çekirdeği yağı da kullanıyorum patates suyu da etkili

Leave a Reply

Your email address will not be published.