Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Sigara Bırakmanın Doğal ve Çok Kolay 10 Yolu

Sigara Bırakmanın Doğal ve Çok Kolay 10 Yolu

Sigara sadece kötü bir alışkanlık değildir.Sigara bir tür bağımlılıktır ve sizin genel sağlığınızı olumsuz yönde çok kötü etkiler. Amerikan Akciğer Derneğine göre, tüm kanser ölümlerinin üçte birini ve ABD’de ölümcül kalp krizlerinin dörtte birinin nedeni sigaradır. Sigara çok kolay bırakılabilecek bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakmanın ilk ve en önemli nedeni kötü bir ölümden kurtulmaktır.

İnsanların sigarayı başlamalarının belli başlı sebepleri vardır. Bunlardan en yaygın olanları bulundukları ortamda bir kariyere sahip olduklarını düşünmeleri, strese girmeleri, medyadan etkilenmeleri, akran baskısı gibi nedenlerdir.  Her sigara ile vücuda giren nikotin, bünyede bağımlılık meydana getirir. En sonunda kişi sigaraya başlamış olur.

Nikotin  insan vücudunda birçok sağlık sorunlarına neden oluyor. Solunum sağlık sorunları, artan kan basıncı ve kalp hızı, zayıf bir bağışıklık sistemi, erkeklerde düşük sperm sayısı, kadınlarda düşük doğurganlık, düzensiz adet döngüsü, erken menopoz , akciğer kanseri ve diğer kanser türleri sigaranın sigaranın insanı etkileyen kötü yönlerinden bazılarıdır .

Sigara içmeyen ama sigara dumanına maruz kalan insanlarda da yani pasif sigara içicilerinde de nefes yolu ile ilgili hastalıklara yakalanma riski vardır.

Sigaranın kötü etkilerine bakıldığında, kullanan kişinin en kısa zamanda bırakmak için elinden gelen her türlü çabayı göstermesi gerekir.

Sigarayı bıraktıktan sonra hayal kırıklığı, kaygı, öfke, konsantrasyon eksikliği, iştah artışı, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve sürekli sigaraya özlem gibi yoksunluk belirtilerini hissetmeyi bekleyebilirsiniz.

Günde iki tanede içseniz, iki paket de içseniz eğer bırakmayı istiyorsanız kesinlikle başarılı olursunuz.

Bu konu ile ilgili olarak aile sağlık merkezlerinden ve hastanelerdeki sigara bırakma servislerinden profesyonel anlamda destek alabilirsiniz.Ayrıca bu kötü alışkanlığı bırakmanıza yardım edecek bazı basit, doğal yardımları seçebilirsiniz.

Şimdi siz değerli takipçilerimize sigarayı bıraktıran 10 doğal tedavi yönteminden bahsedeceğiz.

Bu yöntemleri sağlık kuruluşu gözetiminde denemeniz daha doğru olacaktır.

1. Lobelya
lobelya, değişik renklerde çiçek demetleri veren bir bitkidir. Lobelya, vücuttaki nikotin etkilerini azaltan, bir aktif terkip maddesi olarak adlandırılan lobelin içerir.

Lobelya bir çok aktarda mevcuttur. Normal  doz günde üç kez 20 ila 60 damladır.

Bu tedavi yöntemine 3-5 damla gibi düşük bir dozda başlayıp tedbirli bir şekilde arttırmak en iyisidir. Lobelya bir derece zehirli olduğu gibi, nitelikli bir sağlık uygulayıcısı gözetimi altında bu bitkinin kullanımı önerilir.

Not: Kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olan kişiler bu bitkiyi kesinlikle kullanmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar ve çocuklar da bu bitkiyi kullanmamalıdır.

2. Meyan
Meyan sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek bir balgam söktürücü ve yatıştırıcı bir bitkidir. Meyan hafif tatlı bir tada sahiptir ve duman üflemeye olan isteği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, sigara içenlerin öksürüğünü rahatlatır.

Ayrıca, bu bitki adrenal tonik ve kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Yorgunluğu azaltarak ve enerjinizi geri kazanmanızı sağlar.

Küçük bir meyan kökünü çiğneyerek sigara içme arzunuzu tatmin edebilirsiniz. Hatta günde iki ya da üç kez meyan kökü çayı içerek aynı etkiyi görebilirsiniz.

Not: Meyan diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez.

3. Acı biber
Acı biber de dumanda bulunan tütün ve kimyasal maddelerin zararlarına karşı solunum sistemini duyarsızlaştırır. Artı, acı biberin antioksidan özelliği sigaranın akciğerlere verdiği zararları stabilize eder.

Biber, taze biber, biber tozu, kapsüller veya sigarayı bırakmak için çay gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ancak, en iyi seçenek bir bardak su içine bir tutam acı biber eklemek ve günlük bu suyu içmektir.

4. Sarı Kantaron

Bu şifalı bitki sigarayı bırakma evresinde insanlara yardımcı olabilir. Sigarayı bırakan insanlardaki sinir etkilerini ortadan kaldırır, stresle savaşmasına yardımcı olarak sakinleştirici bir özellik sağlar.

Aslında, nikotinin eksikliği belirtileri zamanla geçebiliyor. Ama depresyona muzdarip olan kişiler sigarayı bıraktığı zaman anksiyete bozukluğu ve stres yaşadıkları görülmüştür.
Bir pilot çalışmada, 24 kişi sigara bırakma danışmanı desteği ile birlikte günde iki kez kantaron kapsül alarak sigarayı bırakmayı denemişlerdir. 12 hafta sonunda bu 24 kişiden dokuzu sigarayı bırakmıştır.

Tabi ki tüm sigarayı bırakma süreci bu çalışmaya bağlanmamalıdır. Ancak bu konu ile ilgili daha fazla araştırma yapılması şarttır.

Not: Bu bitki eğer kullanıyorsanız kullandığınız ilaçlar ile birleştiği zaman yan etki gösterebilir.Bu bitkiyi almadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

5. Yeşil Yulaf

Ayrıca Avena sativa veya yabani yulaf olarak bilinen yeşil yulaf, sigarayı bırakmaya yardımcı etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. Yapılan bir çalışmada yeşil yulafın nikotin arzusunu ve yoksunluk semptomlarını azalttığı gözlendi.

Artı, yeşil yulafın sakinleştirici etkisinin yanı sıra bir tonik etkiye sahiptir. Sinir hastalarının sigarayı bırakmasında son derece faydası vardır.

Yeşil yulaf kapsülü piyasada kolaylıkla bulunabilir. Güvenle günlük 300 mg yeşil yulaf kapsülü alınabilir, ama kendi bünyeniz için doğru dozu bulmak istiyorsanız kesinlikle doktora danışmanız tavsiye edilir.

6. Ginseng

Ginseng sigara içme istek sıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bitki böbreküstü bezleri için bir tonik olarak kabul edilir ve kandaki kortizol seviyelerini yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

Ginseng aynı zamanda fiziksel ve duygusal stres ile baş edebilmesini sağlayan bir bitkidir. Sigarasızlık belirtileri yaşamayan vücudun dengesini yeniden kazanmasını sağlar. Ayrıca, konsantrasyonu artırır, ruh gelişiminize yardımcı olur ve zihinsel strese iyi gelir.

Kahvaltılarda gevreğe yada bir bardak süt içerisine bir çay kaşığı ginseng tozu eklenerek kullanılabilir. Bu yöntem sigaraya duyulan özlemi azaltır. Ayrıca bir parça kurutulmuş ginsengi çiğneyip ardından su ile yutabilirsiniz.

Not: Eğer kalp problemleri, şeker hastalığı, şizofreni ya da hormon bozukluğu gibi bir hastalığınız varsa bu doğal bitkiyi kullanmayınız.

ONCEKI SAYFA1 / 2

8 Yorum

  1. TEŞEKKÜRLER.

  2. Bırakmıyor um

  3. arkadaşlar bu yöntemlerde güzel ama ben eczaneden champix diye bir ilaç aldım bir haftada bıraktım bilginiz olsun

    • Arkadaşlar doğal yollardan sigarayı bırakamayanlar için söylüyorum bunu , champix diye bir ilaç var sigarayı bıraktırıyor. Ben bıraktım haberiniz olsun.

  4. Ilk defa okuyorum inş sonucu guzel olur

  5. BU YÖNTEMLER SAYESİNDE SİGARAYI BIRAKTIM SAĞOLUN BEYLER.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.